استاندار همدان در آیین افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری :

برنامه های فناورانه پارک علم و فناوری همدان مورد حمایت استانداری است

تعداد بازدید:۸۴۴
در آیین افتتاح نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری استان همدان، سعید شاهرخی استاندار همدان گفت: برنامه های فناورانه پارک علم و فناوری همدان مورد حمایت استانداری است .
برنامه های فناورانه پارک علم و فناوری همدان مورد حمایت استانداری است

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری همدان، نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری استان همدان، با حضورسعید شاهرخی استاندار همدان، معاونان استاندار، روسای دانشگاه‌ها و ادارات و پژوهشگران و فناوران این استان به همت پارک علم و فناوری همدان در محل سالن مرکز همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی همدان افتتاح شد.

در این آیین استاندار همدان با اشاره به اهمیت برپایی نمایشگاه محصولات فناورانه در ایام هفته پژوهش و فناوری اظهار داشت: در این نمایشگاه شاهد برپایی غرفه‌هایی از بخش کشاورزی، یافته‌هایی در زمینه علوم پزشکی و سایر بخش‌های مورد نیاز استان هستیم ودر اینجا یک پل ارتباطی برقرار می‌شود میان بین پژوهشگرانی که نتیجه تحقیقات خود را عرضه کنند و صاحبان صنایع و بخش خصوصی که متناسب با نیازشان از این دستاوردها بهره مند می‌شوند.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های بسیار موثر و کاربردی توسط شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری همدان و مراکز رشد در این نمایشگاه عرضه شده است، گفت: اولویت و تلاش ما بر این است که بتوانیم بین صنعت و واحدهای تولیدی و مراکز علمی ارتباط تنگاتنگی ایجاد کنیم، چرا که این ارتباط می‌تواند منجر به استفاده بهینه از سرمایه‌های فکری و منابع مالی باشد وبتوانیم از منابعی که داریم حداکثر بهره وری را با کارهای پژوهش محور داشته باشیم.

استاندار همدان در خصوص سیاست‌های استان برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان گفت: پیگیر تکمیل پروژه و حمایت از پارک علم و فناوری استان هستیم، چرا که در این سازمان فعالیت‌های خوبی برای علاقه مندان دایر است و این امکان را در اختیار آنها قرار می‌دهیم تا محصولات شان را تولید و به بازار عرضه کنند.

وی تصریح کرد: همه دستگاه‌های اجرایی در برنامه ریزی های شان باید پژوهش را محور کارهای خود قرار دهند و بر همین اساس دانشگاه‌ها و دانشجویان ما پرورش پیدا کنند تا ارتباط موثر و دوسویه بین دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی استان برقرار شود و البته قاعده نیز همین طور است که این دو بخش وابسته و مکمل یکدیگر باشند.

دکتر مجید کزازی رئیس پارک علم و فناوری همدان نیز در این آئین اظهار داشت: نقش پژوهش در توسعه همه جانبه و پایدار کشور انکار ناپذیر است و هفته پژوهش بیانگر اهمیت تحقیق و پژوهش در برنامه توسعه ملی و رسیدن به خود باوری و اتکا به پژوهش گران کشور است وبا برگزاری آیینی اینچنین، اهمیت و جایگاه و نقش پژوهش در جامعه تبیین می‌شود.

وی افزود: در سال ۱۳۹۷ مسئولیت دو دبیرخانه انتخاب فناوران برتر استان و همچنین کمیته نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری استان همدان به پارک علم و فناوری همدان سپرده شد که تلاش مجموعه پارک علم و فناوری، بهبود در برگزاری و کیفیت طرح‌ها و پژوهش‌های به نمایش گذاشته شده بوده است.

دبیر کمیته نمایشگاه ستاد بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری استان همدان گفت: فراخوان معرفی دستاوردهای پژوهش و فناوری یک سال گذشته جهت حضور در نمایشگاه به ۳۷ دانشگاه و دستگاه اجرایی استان ارسال شد و پس از بررسی‌های اولیه ۱۸ دانشگاه و دستگاه اجرایی جهت حضور در نمایشگاه انتخاب شدند که مجموع طرح‌های فناورانه حاضر در این غرفه‌ها ۵۰ طرح فناورانه می‌باشد و بخشی نیز دستاوردهای پژوهش خود را در قالب کتب و رساله در نمایشگاه معرفی کردند.

دکتر کزازی در خصوص اقدامات صورت پذیرفته در کمیته انتخاب فناوران برتر استان همدان نیز گفت: ۶۶ ایده و طرح فناورانه به دبیرخانه ارسال شد که در ۹ گروه تخصصی توسط ۲۲ داور مرتبط بررسی گردیدند و در نهایت ۱۰ طرح فناوری شاخص انتخاب و در مراسمی از مجریان این طرح‌ها تقدیر می‌شود.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷