در پارک علم و فناوری استان کردستان؛

آیین افتتاح نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری و فن بازار استانی برگزار شد

تعداد بازدید:۹۱۰
آیین افتتاح نمایشگاه استانی هفته پژوهش و فناوری و فن بازار در سال ۹۷، با حضور مدیران ارشد استان، دانشگاه‌ها و سازمان‌های استان کردستان در محل پارک علم و فناوری استان کردستان برگزار شد.
آیین افتتاح نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری و فن بازار استانی برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری استان کردستان، آیین افتتاح نمایشگاه استانی هفته پژوهش و فناوری و فن بازار در سال ۹۷، با حضور فیروزی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان، زارعی فرماندار شهرستان سنندج، اخلاقیان رییس دانشگاه کردستان، صادقی رییس بنیاد نخبگان استان، صلواتی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان؛ صدری رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و مدیران ارشد دانشگاه‌ها و سازمان‌های استان، و اصحاب رسانه در محل پارک علم و فناوری استان کردستان برگزار شد.

در این آیین دکترسعیدی، رییس پارک علم و فناوری استان کردستان، با اشاره به اهمیت نمایشگاه استانی پژوهش و فناوری، از تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌های استان دعوت کرد تا در این نمایشگاه حضور به هم رسانند و از دستاوردهای فناورانه، نوآورانه، علمی، پژوهشی و تحقیقاتی استان بازدید کنند.

وی از پارک‌های علم و فناوری به عنوان طلایه‌داران رشد و توسعه پایدار نام برد و گفت: پارک علم و فناوری کردستان با توجه به اینکه یکی از جوان‌ترین پارک‌های کشور است، در این مدت کوتاه توانسته با جذب و حمایت از نخبگان و فارغ‌التحصیلان جوان دانشگاهی نقش به سزایی در ایجاد اشتغال پایدار ایفا کند.

دکترسعیدی با بیان اینکه در کشورهای توسعه‌یافته، مهم‌ترین ابزار توسعه اقتصادی، مردمی کردن اقتصاد است، افزود: بر این اساس باید راهکارهایی را برای مردمی کردن اقتصاد یافت تا از این رهگذر بتوان اعتماد و سرمایه اجتماعی را جلب کرد، چرا که یکی از دلایل توسعه اقتصادی کشورهای غربی توجه ویژه به نقش مردم در بهبود و رونق اقتصاد است.

رئیس پارک علم و فناوری کردستان یکی از راهکارهای مردمی‌سازی اقتصاد، به ویژه اقتصاد دانش‌بنیان و دانایی‌محور را برجسته نمودن نقش پژوهش و فناوری در زندگی روزمره مردم به ویژه در حوزه ایجاد اشتغال پایدار عنوان کرد و تصریح کرد: حمایت از نخبگان و نوآوران و ایجاد زیرساخت‌های توسعه فناوری برای اشتغال پایدار در داخل کشور و به تبع آن کاهش آمار بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و جلوگیری از فرار مغزها، از کارهایی است که باید در اولویت نهادهای پژوهشی قرار گیرد. وی افزود: مردم باید لمس کنند که پژوهش، علم و فناوری بر زندگی آن‌ها تأثیر مثبتی خواهد گذاشت، خطری که پایه‌های دیانت، خانواده و آینده جوانان ما را تهدید می‌کند نبود شغل است و این از وظایف پارک‌های علم و فناوری است که بتوانند با ایجاد اشتغال پایدار این تهدیدات را تا حدودی دفع نمایند.

وی در ادامه گفت: پژوهش هنوز در میان جامعه، سازمان‌ها و بخش‌های گوناگون اقتصادی و صنعتی کشور جایگاه خود را پیدا نکرده است در حالی که صنعت، سازمان‌ها و دستگاه‌ها باید احساس نیاز به پژوهش کنند و الزام‌هایی هم ایجاد شود که به پژوهشگر رجوع کنند. مسیر توسعه کشور پژوهش است اگر بخواهیم پژوهشی کاربردی داشته باشیم باید هم‌افزایی بین تمام دستگاه‌ها ایجاد شود تا مسیر مشخص شده و آحاد جامعه بتوانند از دستاوردهای پژوهش منتفع شوند.

این نمایشگاه در سالن نمایشگاه‌ها و نوآوری پارک علم و فناوری کردستان در ۲۹ غرفه و به مساحت تقریبی ۵۰۰ متر برگزار می‌شود و در آن آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای پژوهشی و فناوری واحدهای فناور پارک علم و فناوری استان کردستان، دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های استان کردستان به معرض نمایش گذاشته می‌شود.

در این آیین همچنین از برخی از دستاوردهای سازمان تحقیقات کشاورزی استان کردستان نیز رونمایی شد.

در نمایشگاه استانی هفته پژوهش و فناوری، ۲۲ سازمان، دانشگاه و شرکت و واحد فناور در ۲۹ غرفه، بیش از ۳۸۰ محصول و بیش از ۱۰۰۰ پژوهش را در قالب کتاب و پایان‌نامه‌های دانشگاهی عرضه کرده‌اند. این نمایشگاه از تاریخ ۲۴ الی ۲۸ آذر ماه ۹۷ در ساعت ۹ الی ۱۳ و ۱۴ الی ۱۷ برای بازدید عموم دایر می‌باشد.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷