با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛

آیین اختتامیه جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد

۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۰۹:۳۲ کد : ۴۳۹۷۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۰۳۵
آیین اختتامیه جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه الزهرا(س) با حضور محمد هادی عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاون فرهنگی دانشگاه الزهرا(س) و جمعی از دانشجویان فعال این حوزه برگزار شد.
آیین اختتامیه جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، عسکری در این مراسم اظهار داشت: با گذشت نزدیک به بیست سال از زمان ابلاغ آیین نامه نشریات دانشجویی کشور شاهد کنشگری ارزشمند دانشجویان خلاق در حوزه نشریات دانشگاهی می‌باشیم.
وی ایجاد فضای طرح و گفتگو در خصوص مسائل و مشکلات در دانشگاه و ارائه راهکار در این زمینه و رسانه‌ای شدن بخشی از فعالیت‌های دانشجویی در قالب نشریات دانشجویی را از جمله دستاوردهای مدیریت فرهنگی در فضای دانشگاه خواند و افزود: نشریات دانشجویی توانسته‌اند با درونی ساختن فرهنگ گفتگو فضای دانشگاه را از حالت رکود و خمودگی بیرون آورده و این فضا را به سمت عقلانیت و استدلال سوق دهند.
عسکری خاطرنشان کرد: کنشگران این حوزه انسان‌های فرهیخته ای هستند که علاوه بر تحلیل مسائل توانسته‌اند راهکارهایی برای اداره بهتر مجموعه دانشگاه ارائه دهند.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، فراهم آمدن امکان کنشگری تعداد زیادی از دانشجویان علاقمند حول یک نشریه دانشجویی، یادگیری الگوی مدیریت یک فعالیت گروهی و دانشجویی، مسئولیت پذیری و برعهده گرفتن مسئولیت گفته‌ها و نوشته‌های خود، توانایی طرح و به اشتراک گذاری مسائل و مشکلات و نقد پذیری و احترام به نظرات مخالف را از جمله برکات مهم حضور و فعالیت دانشجویان در نشریات دانشجویی برشمرد.
وی نشریات دانشجویی را به عنوان ویترین اندیشه دانشجویان دانشگاه دانست و افزود: فضای فعالیت‌های فرهنگی جدید دانشگاه درصد قابل توجهی را مدیون فعالیت نشریات دانشجویی در دانشگاه‌های کشور است از این رو حمایت از فعالیت‌های نشریات دانشجویی که درصدد ارتقای شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی هستند لازم است و باید به صورت ویژه از مدیریت دانشگاه الزهرا (س) و معاون فرهنگی و اجتماعی و همکاران ایشان در برگزاری هشتمین جشنواره نشریات دانشجویی تقدیر و تشکر نمایم.
مهندس عسکری در بخشی از سخنان خود با اشاره به مسائل و مشکلات متعددی از جمله ریزگردها، بحران مدیریت آب، ترافیک در تهران و سایر کلان شهرها که کشور با آن مواجه است گفت: اکنون زمانی است که دانشگاه باید نقش کلیدی خود را در قالب مسئولیت اجتماعی خود ایفا نموده و به کمک دولت و جامعه بشتابد.
وی با اشاره به ایده دانشگاه اجتماعی که موردتاکید حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است گفت: دانشگاه اجتماعی و یا دانشگاه مؤثر دانشگاهی است که نسبت به مسائل پیرامون خود بی تفاوت نیست و از طریق نهاد سازی اوضاع جامعه را رصد کرده و برای حل مشکلات راهکار ارائه می‌دهد و بستر لازم را برای کنشگری عناصر دانشگاهی و از جمله دانشجویان فرهیخته فراهم می‌کند.
مدیرکل فرهنگی واجتماعی در پایان خاطر نشان کرد: ما در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به دنبال این هستیم که راه ورود واقعی دانشجویان به دانشگاه و بسترهای لازم برای کنشگری آنان را فراهم کرده و از فعالیت‌های ارزشمند دانشجویی حمایت کنیم.
وی همچنین از برگزاری یازدهمین دوره جشنواره سراسری نشریات دانشجویی تیتر ۱۱، در اسفندماه امسال خبر داد و این جشنواره را بربایند و عصاره فعالیت‌های دانشجویان کشور در عرصه نشریات دانشجویی دانست.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۱ )