دکتر حداد عادل:

در شورای تحول علوم انسانی علاوه بر اسلامی کردن ،بومی سازی این علوم نیز اهمیت دارد

۲۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۸:۲۳ کد : ۴۳۹۵۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۴۱۱۹
رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با اشاره به فعالیت های این شورا گفت: بومی سازی به اندازه اسلامی سازی علوم انسانی در مجموعه فعالیت های ما اهمیت دارد.
در شورای تحول علوم انسانی علاوه بر اسلامی کردن ،بومی سازی این علوم نیز اهمیت دارد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در آیین گرامیداشت هفته پژوهش و تجلیل از پژوهشگران سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت) که عصر امروز (سه شنبه) در محل این سازمان برگزار شد، دکترغلامعلی حداد عادل با بیان اینکه روز پژوهش در واقع روز وزارت علوم است، اظهار داشت: اینکه جناب غلامی با آن صفای باطنش که به ما آرامش می دهد، در چنین روزی به سازمانی می آید که کارش مطالعه و تدوین علوم انسانی است پیامی دارد که آن پیام این است که در این وزارتخانه علوم انسانی به عنوان علوم شناخته می شود و اعتبار دارد.
رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی افزود: این سازمان به دست کسی تاسیس شده که من با او سابقه دوستی پنجاه ساله داشتیم، انصافاً مرحوم احمدی سرمایه خوبی برای نظام جمهوری اسلامی بر جای گذاشت که اکنون سال ۳۴ سال از آغاز کارش می گذرد و در عمر نظام جمهوری اسلامی، یک موسسه ۳۴ ساله موسسه ای با سابقه محسوب می شود.
دکترحداد عادل افزود: مرحوم دکتر احمدی مرد غیرت و همت بود، بسیار نسبت به دین، خدا و انقلاب و اسلام غیور بود، یعنی زمانی که امر ناهنجار و انحرافی را میدید بسیار عصبانی می شد، او مرد پرکاری بود، بسیاری از آثار که در سمت چاپ می شد را می خواند یعنی خیالش راحت نمی شد تا کتاب را نمی خواند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با ارایه گزارشی از فعالیت های شورای تحول علوم انسانی گفت:
دکتر حداد عادل با بیان اینکه شورای تحول علوم انسانی سابقه در انقلاب فرهنگی دارد و نتیجه یک فرایند پر فراز و نشیب از اول انقلاب تا امروز است، گفت: در تحول علوم انسانی چهار موضع و چهار موضوع وجود دارد که چهار موضوع شامل اسلامی کردن علوم انسانی، بومی سازی، روزآمدی و کارآمدی علوم انسانی می شود.
رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی افزود: تحول و ارتقا از نظر ما این چهار مولفه را شامل می شود که این علوم انسانی از منظر مفهومی و مبنایی حول انسانی شکل گیرد که قرآن به ما معرفی می کند، در عین حال توجه به مسایل ایران داشته باشد، ما تحقق این چهار موضع را در این چهار موضوع دنبال می کنیم که شامل برنامه های آموزشی، درسی، محتوایی، استاد، دانشجو و پژوهش می شود.
دکترحداد عادل در ادامه افزود: در شورای تحول ۱۶ رشته از رشته های علوم انسانی موجود را اولویت دادیم و امر تحول را به دست استادان مشخص در هر رشته سپردیم، در حدود ۳۰۰ نفر از استادان دانشکاه، هرکدام در رشته خودشان با اعتقاد به تحول و ارتقای علوم انسانی گرد آمدند و جلسات منظم دارند و حاصل این کار در هشت سال گذشته به اینجا رسیده که ما در حدود ۸۰ برنامه آموزشی ودرسی دانشگاهی را از نو تدوین کردیم.
وی در ادامه گفت: من به جناب غلامی اطمینان می دهم که ما در شورای تحول کاری را سرهم بندی نمی کنیم. هستند کسانی که بگویند ما کند کار می کنیم و درست هم هست اما نوع کار ما اینگونه است. کار زود همیشه خوب نیست. برنامه ریزی درسی دانشگاه که ملتی می خواهد برایش عمر صرف کند و مفید آن باشد نمی شود زود انجام شود.
وی تصریح کرد: انتظار ما از وزیر علوم آن است که برنامه های ما را در شورای تحول حمایت کنند، اگر در کار ما جایی نقص وجود دارد گوشزد کنید برطرف می کنیم. شکی نیست که در گوشه و کنار افرادی هستند که اصلاً اعتقادی به تحول علوم انسانی ندارند و معتقدند که علم، علم است و شرقی و غربی ندارد و لذا علوم انسانی را از غرب بگیریم در نتیجه این دسته مخالفت کرده و جوسازی می کنند.
وی در بخش دیگری ازسخنان خود گفت: ما از وزارت علوم می خواهیم که از کارمان پشتیبانی کند، کار ما فقط جنبه اسلامی سازی نیست بلکه به جنبه های بومی به اندازه اسلامی سازی اهمیت می دهیم واصرار داریم که مسایل ایران در برنامه ها منعکس شود.
دکترحداد عادل در مورد سازمان سمت اظهار کرد: روزی که مرحوم احمدی سازمان تاسیس کرد، همان روز باید شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در کنارش به وجود می آمد تا کتاب تألیف کند و بدهد سازمان سمت اما آن زمان امکان نداشت که این اتفاق بیفتد. مرحوم احمدی هم همین را عنوان می کردند.

وی ادامه داد: اکنون سازمان سمت سازمان نیرومندی شده است و انتشار بیش از دو هزار و دویست جلد کتاب در یک موسسه انتشاراتی در هرجایی از جهان افتخار است. انصافاً سمت مشکلی را در کشور حل کرده و نیاز دانشجویان علوم انسانی به کتاب را تا حدودی رفع کرده است، حسن دیگر این سازمان آن است که قصد سودجویی ندارد و دولت با اداره این موسسه به دانشجویان علوم انسانی یارانه می دهد، قیمت آثاری که در سمت منتشر می شود نصف قیمت آثاری است که ناشران دیگر چاپ می کنند.
دکترحداد عادل افزود: پیش بینی میکنیم در سال های آینده از دل گروه های شورای تحول و ارتقای علوم انسانی چند هزار کتاب جدید تالیف شود، در حال حاضر ۲۶۶ جلد کتاب تالیفی را در زنجیره تولید داریم و با سازمان سمت هم قرارداد امضا کردیم. یعنی در گروه های ما در شورای تحول یک استاد از طرف سمت حضور دارد تا در مورد آثار اظهار نظر کند. در واقع ما در شورای تحول زمانی به کتاب مهر تایید می زنیم که سه کارشناس آن را تایید کنند که یکی از آنها از سازمان سمت است.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷


( ۲ )