دکتر سلیمی در نشست مأموریت پژوهش‌های علوم انسانی در دوران معاصر؛

حامی ۹۳ درصد از فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی، دولت است/ لزوم بازطراحی الگوی بودجه‌بندی کشور

۲۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۳ کد : ۴۳۹۲۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۶۱
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه در حال حاضر عمده کار دانشگاه در حوزه صنعت با دولت انجام می‌شود، گفت: علی رغم تلاش‌های مختلف، اقتصاد و اسپانسر فعالیت‌های پژوهشی‌ ما، دولت است و تنها ۷ درصد از حمایت‌ها از سوی بخش خصوصی انجام می‌شود.
حامی ۹۳ درصد از فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی، دولت است/ لزوم بازطراحی الگوی بودجه‌بندی کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، نشست مأموریت پژوهش‌های علوم انسانی در دوران معاصر، صبح امروز (سه‌شنبه ۲۶ آذرماه) با حضور دکتر مسعود برومند معاون پژوهشی وزیر علوم، دکتر لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور، دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر غلامحسین دینانی استاد فلسفه دانشگاه تهران و جمعی از اساتید و روسای دانشگاه‌ها در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
دکتر حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در این نشست با بیان اینکه طی ۳ دهه اخیر علوم انسانی در پارادایم‌های متفاوتی قرار گرفته است، اظهار داشت: نگاهی که به پارادایم علم و پژوهش در رشته علوم انسانی وجود دارد با نگاهی که در علوم تجربی و ریاضی وجود دارد، متفاوت است.
وی افزود: امروز در کشور متفکرانی وجود دارند که معتقدند نوع نگاه به علوم انسانی با تغییر پارادایم فیزیک تغییر می‌کند یعنی زمانی که پارادایم موجود در علوم ریاضی و تجربی مکانیکی است نوع روش‌ها در پارادایم انسانی نیز تحت تاثیر آن عوض می‌شود و عملاً علوم انسانی را به سمت خود می‌برد.
دکتر سلیمی با اشاره به نگاه یکسان به پارادایم پژوهش در علوم انسانی و علوم تجربی ادامه داد: در این نگاه یک خطای جدی وجود دارد و آن این است که امروزه برخلاف نظر برخی از متفکران، علوم انسانی به نسبت سایر علوم پارادایم متفاوتی در مباحث علمی و پژوهشی دارد.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: در حال حاضر ما در پارادایم‌های مختلفی زندگی می‌کنیم و این بدان معناست که اگرچه بسیاری از مفاهیمی که در علوم انسانی وجود دارند ممکن است در علوم دیگر نیز وجود داشته باشند اما پارادایم بررسی آن‌ها به کلی با هم متفاوت و ناهمسنج است.
وی با بیان اینکه در پژوهشی که در مفاهیم علوم انسانی انجام شد به این نتیجه رسیدیم که پژوهش یک مشترک لفظی بین علوم است و معنای آن به کلی متفاوت است، تصریح کرد: شاید در علوم تجربی فقط یک مفهوم پژوهشی به این شکل داشته باشیم که موضوعی در ذهن ما وجود دارد که مصداق آن در واقعیت است اما در علوم انسانی مفاهیم متفاوتی از جمله واکاوی جوهر هستی، فهم مفاهیمی چون چیستی هستی، رفتار انسانی به معنای اندازه‌گیری رفتار، تفسیر معانی تولید شده توسط انسان و فهم هنجارهایی که می‌تواند معنی متفاوتی به زندگی انسان بدهد، وجود دارد که اهداف و روش‌های خاص خود را دارد.
دکتر سلیمی با تاکید بر اینکه باید در روز علوم انسانی و هفته پژوهش این تفاوت‌ها را در نظر داشته باشیم، گفت: جنس پژوهش در علوم انسانی به ۳ دسته هستی‌شناسی، انسان‌شناسی و معرف‌شناسی تقسیم می‌شوند که در حال حاضر این دسته از پژوهش در جریان کاربردی‌شدن دانش و اشتغال محورشدن دانشگاه و اشتغال‌آفرینی بخش خصوصی تا حدودی به حاشیه رفته و به دست فراموشی سپرده شده‌اند.

وی در ادامه جنس دیگری از فعالیت‌های پژوهشی در علوم انسانی را تحقیقات کاربردی در حل مشکلات کشور دانست و افزود: خوشبختانه امروز این مسئله با نگاه درست وزارت علوم و توجه دولت در حال احیاء شدن است اما مانعی که در این راه وجود دارد احساس بی‌نیازی و روزمرگی دستگاه‌های اجرایی است خصوصاً وقتی دانشگاهیان مسئولیت آن دستگاه‌ها را بر عهده گرفته‌اند، زیرا در این صورت خود را بی‌نیاز از مراکز علمی می‌دانند.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی همچنین در خصوص فعالیت دیگر مورد توجه در علوم انسانی، بیان کرد: موضوع مهم دیگر در علوم انسانی، تحقیقات انتقادی است. علی رغم اینکه این دسته از علوم باید همه مباحث را به چالش بکشد اما متاسفانه این ماهیت چیزی است که عنصر بحران در دانشگاه‌ها تلقی می‌شود و درصورت انجام مشکلاتی را ایجاد می‌کند.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص نوع پژوهش در این دانشگاه و ارتباط آن با سازمان‌های مختلف اظهار داشت: در دانشگاه علامه طباطبایی، شرایط مختلفی از جمله برگزاری نشست‌های کار آفرینی، همایش‌ها و ارتباط با صنعت طراحی شده است و در حال حاضر عمده کار دانشگاه در حوزه صنعت با دولت انجام می‌شود و علی رغم تلاش‌های مختلف، اقتصاد و اسپانسر فعالیت‌های پژوهشی ما، دولت است.
دکتر سلیمی با اشاره به کارفرمایانی که طرح پژوهشی به دانشگاه علامه طباطبایی ارائه دادند، گفت: در صدر این کارفرمایان، وزارت علوم، وزارت صنعت، ریاست جمهوری و شهرداری تهران هستند و کمپانی‌های بزرگ خصوصی که باید برای پژوهش سرمایه‌گذاری کنند وجود ندارند.
وی با تاکید بر اینکه گسترش پژوهش مستلزم ایجاد زمینه فعالیت‌های بخش خصوص است، به تاسیس مرکز رشد واحدهای فناور در دانشگاه علامه طباطبایی، افزود: این مرکز که علی رغم وجود مخالفت‌های بسیار از سوی بدنه دانشگاه، ایجاد شد، امروز به عنوان یکی از واحدهای فناور نمونه تاسیس شده، فعالیت می‌کند.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی یا تاکید بر اینکه نباید از پژوهش‌های بنیادین فاصله گیریم، بیان کرد: این به معنای دور شدن از کارآفرینی و ثروت‌آفرینی نیست بلکه به معنای این است که این مسئله نباید حوزه‌های اصلی علوم انسانی را تحت شعاع قرار دهد‌.
دکتر سلیمی اظهار داشت: از سال ۹۴ و پس از صحبت‌های ریاست جمهوری، نشست‌های کمک به حل مشکلات کشور در دانشگاه علامه طباطبایی در دستور کار قرار گرفت که در ابتدای این کار هیچ توجهی از سوی دستگاه‌های دولتی وجود نداشت اما بااین وجود اساتید دانشگاه و همکاران پژوهشی در این کار پایمردی کردند تا جایی که پس از مدتی رییس جمهور دستور چاپ کارکرد و نتایج این نشست‌‌ها را که شامل ۲۳۷ توصیه سیاسی بود را دادند تا در اختیار مسئولان ۸۸ سازمان اجرایی قرار گیرد.
وی عنوان کرد: اگر ما میخواهیم در پژوهش علوم انسانی تحولی ایجاد شود، نیازمند ایجاد یک الگوی متفاوت در بودجه‌های پژوهشی موجود در کل ساختار دولتی هستیم.
دکتر سلیمی با اشاره به اینکه در حال حاضر مبلغ بسیار عظیمی در لوایح دولت برای پژوهش‌های دولتی وحود دارد که به دانشگاه‌ها اختصاص داده نمی‌شود، گفت: ما تنها بخش کوچکی از بودجه پژوهش لایحه ۱۳۹۷ استخراج کردیم که براساس آن مشخص شد مرکز بررسی‌های راهبردی ۱۲ میلیارد تومان، دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام ۱۳ میلیارد تومان، مجلس شورای اسلامی ۴۷ میلیارد تومان، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ۳۷ میلیارد تومان و... بودجه پژوهشی دارند که مجموعاً چیزی حدود ۴۰۷ میلیارد تومان، تنها بودجه‌های مراکز روزمره علوم انسانی در داخل خود دولت است.
وی با بیان اینکه دولت این بودجه را به دانشگاه‌ها بدهد تا این تحقیقات توسط آنها انجام شود، گفت: اگر این بودجه بین دانشگاه‌های علوم انسانی توزیع شود، حدود ۴۰ میلیارد به دانشگاه علامه طباطبایی می‌رسد که مسائل مالی و جهت‌دهی به پژوهش را درون آن را حل خواهد کرد.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در پایان بر بازطراحی الگوی بودجه‌بندی دولت تاکید کرد.

ز.ح ۷۴/ ع.ع ۵۷

کلید واژه ها: دکتر سلیمی