وزیر بهداشت در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر؛

پژوهشگران به جای توجه به رتبه بندی نمایه ها به حل مشکلات مردم تمرکز کنند

۲۵ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۴۷ کد : ۴۳۸۱۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۴۵۷
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پژوهشگران به جای اینکه تمرکز خودرا به قرار گرفتن فهرست دانشمندان برتر در نمایه ها معطوف کنند بر حل مشکلات مردم تمرکز کنند.
پژوهشگران  به جای  توجه به رتبه بندی نمایه ها به حل مشکلات مردم تمرکز کنند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که امروز یکشنبه ۲۵ آذر با حضور معاون اول رئیس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار شد گفت: ایران توانسته است ۱۰ سال زودتر از پیش بینی سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ به رتبه اول تولید علم در منطقه برسد و امیدواریم در آینده نزدیک که رتبه برتر در حوزه‌های فناوری را نیز کسب کنیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هرچند که سهم این وزارتخانه از بودجه، نیروی انسانی و مراکز تحقیقاتی کمتر است ولی توانسته‌ایم در تولید علم و شاخص‌های علم و فناوری سهم بزرگتری را کسب کنیم به گونه‌ای که در ابتدای دولت تعداد دانشمندان یک درصد پراستناد تعداد هشت نفر بوده ولی در سال ۲۰۱۶ این عدد به ۵۵ نفر رسیده است.
وی ایجاد ۱۱۵۲ شرکت دانش‌بنیان را از دیگر اقدامات این وزارتخانه نام برد و گفت: از این تعداد ۵۲ شرکت موفق به صادرات محصولات خود شده‌اند.
قاضی‌زاده تاکید کرد: اصلاً مطلوب نیست که فقط سه دهم درصد از بودجه کل کشور به حوزه تحقیقات اختصاص داده می‌شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: اگر قرار باشد انقلاب صادر شود با مغز، قلم و علم و دانایی صادر می‌شود. این همان کاری است که چین انجام داده و امروز شاهد هستیم این کشور توانسته است از طریق علم انقلاب خود را صادر کند.
وی با بیان این‌که در سال‌های اخیر فشارهای زیادی بر وزارتخانه‌های بهداشت و علوم برای تاسیس دانشگاه جدید وارد شده است، ادامه داد: چنین وضعیتی محدود به این دولت نمی‌شود، بلکه وزرای سابق نیز با چنین چالش‌هایی مواجه بوده‌اند.

م. ع ۶۰/‏ ر. ب ۴۵