دکتر غلامی در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور؛

رویکرد هفته پژوهش امسال، تمرکز و شاخص‌کردن فعالیت‌های فناورانه با هدف حل چالش‌های کشور است

۲۵ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۹ کد : ۴۳۸۱۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۶۶۸
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رویکرد هفته پژوهش امسال را تمرکز و شاخص‌کردن فعالیت‌های فناورانه به منظور حل مشکلات کشور و ارزش‌آفرینی به سمت حل چالش‌های موحود اعلام کرد.
رویکرد هفته پژوهش امسال، تمرکز و شاخص‌کردن فعالیت‌های فناورانه با هدف حل چالش‌های کشور است

دکتر غلامی در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور؛

رویکرد هفته پژوهش امسال، تمرکز و شاخص‌کردن فعالیت‌های فناورانه با هدف حل چالش‌های کشور است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رویکرد هفته پژوهش امسال را تمرکز و شاخص‌کردن فعالیت‌های فناورانه به منظور حل مشکلات کشور و ارزش‌آفرینی به سمت حل چالش‌های موحود اعلام کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که امروز (یکشنبه ۲۵ آذرماه) در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه خوشبختانه امسال رویکرد بسیار مطلوبی از سوی مسئولان وزارت علوم و معاونت علمی ریاست جمهوری در برگزاری هفته پژوهش وجود دارد، گفت: رویکرد این هفته تمرکز و شاخص‌کردن فعالیت‌های فناورانه است که به سمت حل مشکلات کشور و ارزش‌آفرینی به سمت حل چالش‌ها و مشکلات کشور جهت‌گیری کرده‌اند.
وی با تاکید بر لزوم بازدید از نمایشگاه دستاورهای دانشگاه‌ها در کنار برگزاری مراسم‌ها در هفته پژوهش، به پارک‌های علم و فناوری به عنوان یکی از بسترهای مهم و تأثیرگذار توسعه علم و فناوری کشور اشاره کرد و افزود: این پارک‌ها به دلیل نقشی که در گسترش حوزه علمی کشور دارند، سال‌هاست که بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.
دکتر غلامی در رابطه با تعداد شرکت‌های دانش بنیان بیان کرد: درحال حاضر ۱۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان را در پارک‌ها و مراکز رشد حوزه علمی وزارت علوم داریم که مجموعه کل شرکت‌های دانش‌بنیان بیش از ۴۲ هزار اشتغال پایدار را در کشور ایجاد کرده‌اند.
وزیر علوم با بیان اینکه در استان‌ها نیز حمایت مسئولین استانی برای اسقرار و ادامه کار پارک‌های علم و فناوری بسیار تأثیرگذار بوده و خواهد بود، ادامه داد: ما در هدایت فعالیت‌های این پارک‌ها به سمت فعالیت‌های مشکل‌گشا جهت رفع چالش‌های ملی هدف‌گذاری کرده‌ایم که در همین راستا تعدادی از دانشگاه‌های بزرگ کشور بصورت یک جمع کنسرسیومی فعالیت خود را در حل مسائل و مشکلات محیط زیستی آغاز کرده‌اند که قطعاً این فعالیت‌ها منجر به رفع چالش‌های ملی و فراملی خواهد شد.
دکتر غلامی با اشاره به رویکرد دانشگاه‌ها در حوزه صنعت گفت: رویکرد دانشگاه‌ها و مراکز علمی در این حوزه نیز حل چالش‌های موجود است که خوشبختانه در حال حاضر برای محققین در حوزه تأمین قطعات و مواد اولیه در بخش صنعت فرصت مناسبی فراهم شده است تا بتوان از آن به‌عنوان یک حرکت جدی در رسیدن به خودکفایی استفاده کنیم.
وزیر علوم افزود: در همین راستا در نمایشگاه امسال، نمایشگاه عرضه و تقاضای مباحث فناوری مطرح شده است و برای اولین بار از بخش‌های خصوصی و صنعتی خواسته شده تا نیازهای خود را به محققان عرضه کنند تا از این طریق هم‌افزایی و مشارکت بین پژوهشگران و مراکز صنعتی شکل گیرد.
دکتر غلامی در ادامه به پایان‌نامه‌های تحصیلی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر پایان‌نامه‌ها به سمت پروژه‌های کاربردی در حوزه آموزش عالی هدایت می‌کنیم که این موضوع در دو وجه مورد توجه قرار گرفته است. در آئین‌نامه ارتقا تغییراتی صورت گرفته و جهت تصویب نهایی در هیئت‌های امنا به دانشگاه‌ها ابلاغ شده که امیدواریم قبل از پایان امسال تصویب و در هئیت‌های ممیزه اجرا شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر برای پایان‌نامه‌های کاربردی و تحقیقاتی که اساتید ایجاد می‌کنند وزن قابل توجهی از امتیازات را در رتبه‌بندی‌ها قائل شده‌ایم، عنوان کرد: همچنین برای پایان‌نامه‌هایی که بتواند مشکلات موجود کشور را به سمت حل‌شدن سوق دهد، منابع مالی جداگانه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

وزیر علوم در رابطه با حمایت از پارک‌های علم و فناوری گفت: علی رغم محدودیت‌هایی که امسال در بودجه ۹۸ مشاهده می‌شد، با حمایت سازمان برنامه و بودجه اعتبارات این پارک‌ها افزایش یافته است که امیدواریم تأثیر این موضوع را در سال آینده و در بودجه‌های آتی پارک‌های علم و فناوری ملاحظه کنیم.
دکتر غلامی با اشاره به اینکه در پارک‌های علم و فناوری حمایت از ایده‌های جدید و شرکت‌های جوان مورد توجه بیشتری قرار دارد، افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی از جمله حامیان این شرکت‌ها هستند که اکنون فعالیت خود را با یک بازنگری در اهداف آغاز کرده است و امیدواریم در سال آینده شاهد تأثیرگذاری بیشتر این صندوق باشیم.
وی با اشاره به شعبه‌های مختلف صندوق نوآوری و شکوفایی در دانشگاه‌ها و لزوم افزایش آنها، در خصوص تأثیرگذاری تحصیلات دانشگاهی اظهار داشت: در راستای اشتغال‌زایی دانشجویان، طرح مهارت‌افزایی از سال گذشته در دانشگاه‌ها آغاز شد تا دانشجویان مهارت‌های مختلفی را فراگیرند و از این طریق در شغل مورد علاقه خود مشغول به کار شوند.
وی در ادامه همچنین رصد دانش‌آموختگان دانشگاهی را به عنوان اقدام دیگر وزارت علم مطرح کرد و اظهار داشت: وزارت علوم از سال گذشته طرحی را به منظور فهم اینکه چقدر دانشجویان به هدف و مقصد مورد نظر از نظر دانش‌آموختگی رسیده‌اند آغاز کرده است که بر همین اساس دانشگاه‌ها با کمک معونت اموزشی و معاونت پژوهشی وزارت علوم، دانش‌آموختگان خود را رصد کردند و آمار بسیار خوبی را در این راستا بدست آوردند که این بررسی‌ها امسال نیز با هدف بازنگری در رشته‌های تحصیلی و تطبیق آنها با نیازهای جامعه، کاهش یا حذف برخی از رشته‌های تحصیلی که دانش‌اموختگان آنها به اندازه کافی به سمت اشتغال مورد نظر خود انتقال پیدا نکرده‌اند، ادامه پیدا خواهد کرد.
دکتر غلامی گفت: اکنون در برنامه‌های آمایش سرزمینی نیاز داریم که بخش برنامه‌ریزی کشور به دانشگاه‌ها نیازهای نیروی انسانی متخصص را اعلام کند تا از این طریق تعداد تقویت نیروی متخصص ارتقا پیدا کند.
وی در ادامه به انتخاب ۱۰ استان از سوی وزارت علوم اشاره کرد و کفت: در حال حاضر هر یک از این استان‌ها با یک دانشگاه بزرگ هماهنگ شده‌اند و در این استان‌ها برنامه امایش پژوهش و فناوری را با همکاری سازمان برنامه و بودجه را اجرا کنند لذا این طرح عملاً به تأمین نیازهای هر استان و رفع چالش‌های موجود اشاره دارد که این طرح می‌تواند الگوی مناسبی برای توسعه علم و فناوری در استان‌های دیگر قرار گیرد.
وزیر علوم در پایان مطرح کرد: قطعاً اقدامات انجام شده بخصوص همت عالی محققین و حمایت‌ای نهاد‌های اجرایی و هیئت دولت از برنامه‌های علم و فناوری دارند آینده بسیار مطلوبی را پیش روی جوانان ما قرار داده است.

در این جشنواره در بخش پژوهشگران دانشگاهی، امید عودباشی از دانشگاه هنر اصفهان، آرش شاهین از دانشگاه اصفهان، محمد دبیر مقدم از دانشگاه علامه طباطبایی، سید حمیدرضا صادقی از دانشگاه تربیت مدرس، رضا درویش‌زاده از دانشگاه ارومیه، رضا محمودی از دانشگاه تهران، بهرام فلاحت کار از دانشگاه گیلان، محمد صال مصلحیان از دانشگاه فردوسی مشهد، سید لطیف موسوی گرگوری از دانشگاه شاهد، محمدعلی زلفی گل از دانشگاه بوعلی سینای همدان، گئورک باباملک قره پتیان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر نضال صراف زادگان از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دکتر فریدون عزیزی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر فرزین رضاعی از دانشگاه علوم پزشکی کردستان معرفی و تقدیر شدند.

در بخش پژوهشگران پژوهشگاهی محمد جلال‌الدین ظهوریان مهر از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزیده شد.

در بخش پژوهشگران دستگاههای اجرایی، سعید صاحبدل‌فر از وزارت نفت، محمد پورکاظمی از موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و حمید گورابی از پژوهشگاه رویان تقدیر شدند.

نوید نجات‌بخش آزادی از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، حمیدرضا ربیعی از دانشگاه صنعتی شریف، سید عباس شاه‌مرادی زواره از پارک علم و فناوری پردیس، معصومه پرتوی از پارک علم و فناوری خراسان شمالی، سیروس خرم از دانشگاه تبریز و حسن محمدی مجد از پژوهشکده تکنولوژی جهاد دانشگاهی به عنوان فناوران برتر کشور معرفی شدند.

ز.ح ۷۴/ ع.ع ۵۷