اولین کنگره شهدای دانشجوی استان در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزارشد

۲۹ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۴:۲۴ کد : ۴۳۸۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۹۰
اولین کنگره شهدای دانشجوی استان سیستان و بلوچستان و استاد شهید ولی ا... نیکبخت در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این کنگره دکترعلیرضا بندانی سرپرست دانشگاه سیس...
اولین کنگره شهدای دانشجوی استان سیستان و بلوچستان و استاد شهید ولی ا... نیکبخت در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این کنگره دکترعلیرضا بندانی سرپرست دانشگاه سیستان و بلوچستان ضمن عرض خیرمقدم و اظهار خرسندی ازمیزبانی دانشگاه بخاطر برپایی این کنگره گفت: امروز همه ما جمع شده ایم تا گرامی بداریم رشادت های جمعی از شهدای دانشجوی استان و تجلیل و سپاسگزاری کنیم از تمام عزیزانی که درعرصه علم و جهاد و شهادت از جان خود مایه گذاشتند و اینک بر ماست تا از این جانفشانی ها که همانا اهداف و آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی است دفاع و پشتیبانی کنیم.
درادامه آیت ا... سلیمانی امام جمعه زاهدان طی سخنانی در آئینه احادیث و روایات قرآنی گفت: از نظر خدا و قرآن جنگ به دو گونه تفسیر شده است یکی جنگ با خدا و دیگری جنگ در راه خدا، اگر مقصود و مراد از جنگ استقلال، ایمان، دلدادگی و عزت است آن مکتب قرآن است.
وی دربخش دیگری از سخنانش به سخنی از امام راحل در مورد جنگ اشاره کرد و گفت: امام(ره) فرمود تا زمانی که استکبار است جنگ هم وجود دارد و از این رو تا زمانی که طاغوت وجود دارد اسلام اجازه مقابله با آن را به ما می دهد و ما این اجازه را داریم تا از حق، ناموس، آزادی، استقلال و ارزش های خود دفاع کنیم و شهدایی همچون علم الهدی، چمران و شهید فهمیده را تقدیم کشور کنیم.
وی درادامه سخنانش درمورد رسالت دانشجو و دانشگاه در مورد دفاع مقدس و جنگ افزود: دانشگاه های امروز ما به تمام توقعات مقام معظم رهبری پاسخ مثبت داده است. چرا که دانشگاه امروز ما مرکز عفت، غیرت، آزاد اندیشی و درک زمان است. دانشجوی امروز ما سیاسی دان است نه سیاست باز و دانشگاه امروز ما باید درک درستی داشته باشد و دانشجو نباید اسیر حزب، گروه، کاندیدا و تعصبات قومی و غیر دینی باشد.
درادامه این مراسم سردارحسین کاجی یکی از فرماندهان سپاه علی بن ابیطالب با روایت ازخاطرات جبهه و جنگ گفت: امروز گرامی داشت 100 شهید دانشجوی استان است. امروز و درشرایط کنونی ما دانشجوهای شهید استان را از سه مبحث بررسی می کنیم، اول نگاه تاکتیکی، دوم معرفتی و سوم نگاه تحلیلی است.
وی با ذکر این نکته که جنگ ما یکی از طولانی ترین جنگ ها بود افزود: دشمن آمده بود تا کشورمان را تکه تکه کند ولی نتوانست در مقابل رشادت های فرزندان برومند این مرز و بوم دوام بیاورد، فرزندانی که بواسطه رشادت های آنها امروز ما گردهم آمده ایم تا از آنها تجلیل و قدردانی کنیم، شهدایی که به ما فهماندند که در زمین هیچ چیز وجود ندارد و هر آنچه که هست درآسمان است.
سردارکاجی دربخش دیگری ازسخنانش یادی ازشهید بزرگ این استان شهید میرحسینی کرد و او را یکی از شهدای عارف استان دانست.
وی درپایان افزود: اگر می خواهیم زندگی جاودانه داشته باشیم باید فرصت شناسی و فرصت دانی را داشته باشیم و شهدای بزرگمان این مهم را به خوبی درک نموده اند.
درخاتمه این کنگره از خانواده های معظم شهدا با اهداء لوح سپاس تجلیل و قدردانی شد.
گفتنی است دراین مراسم جمعی از مسئولان استانی و کشوری منجمله آیت ا... سلیمانی نماینده ولی فقیه دراستان و امام جمعه زاهدان، سردار مرتضوی فرمانده سپاه سلمان استان، سردار کاجی از فرماندهان لشکر علی بن ابیطالب قم، فرماندار زاهدان، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران استان، حجت الاسلام پورذهبی مسئول دفترنهادنمایندگی ولی فقیه دردانشگاه، روسای دانشگاه های استان و خانواده های معظم شهدا حضور داشتند.