با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ؛

اولین نشست شورای معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها ی منطقه پنج کشور در دانشگاه ایلام برگزار شد

۲۴ آذر ۱۳۹۷ | ۱۴:۵۸ کد : ۴۳۷۸۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۳۲
اولین نشست شورای معاونین و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های منطقه پنج کشور با حضورمهندس عسکری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه ایلام برگزار شد.
اولین نشست شورای معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها ی منطقه پنج کشور در دانشگاه  ایلام برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ایلام، در این نشست که با حضوردکتر علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام، حجت الاسلام غیاثی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ایلام و دکتر شیرخانی معاون فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه، برگزار شد، مهندس عسکری با اشاره به دیدار دکتر غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از دانشگاه ایلام و مرز مهران در ایام اربعین، تأکید کرد: مجموعه آموزش عالی استان با مدیریت و محوریت دانشگاه ایلام، فراتر از ظرفیت در ایام اربعین به خدمت رسانی به زائران می پرداختند و یک مدل خاص در این زمینه ترسیم شد که می تواند مورد استفاده سایر دانشگاه ها قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اعلام اینکه وزارت علوم ایده دانشگاه اجتماعی را پی گیری می کند، بیان داشت: برای اینکه دانشگاه ها در تراز جمهوری اسلامی باشند و زمینه مشارکت فعال دانشجویان فراهم گردد، نخبگان فرهنگی باید در دانشگاه ها فعال باشند و نگذارند با وجود مشکلات اقتصادی و توطئه های دشمنان، انزوا طلبی ذهنی در دانشگاه ها شکل گیرد و آسیب های اجتماهی افزایش یابد.
وی، با اشاره به جنب و جوش خاص مراسم ۱۶ آذر در دانشگاه های سراسر کشور، اظهار داشت: به واسطه مدیریت خوبی که در دانشگاه های کشور انجام گرفت، زمینه حضور تمام سلایق در دانشگاه ها فراهم شد و درمجموع مراسم بزرگداشت روز دانشجو در سطح عالی برگزار شد.
مهندس عسکری با بیان اینکه وزارت علوم برای توسعه شورای مناطق در سطح کشور اهتمام جدی دارد، بیان کرد: برای تسهیل در روند امور و شکل دادن به فضای رقابتی در بین دانشگاه ها، وزارت علوم بر توسعه و تفویض اختیار به شورای مناطق در سطح کشور اهتمام عملی دارد.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، با تأکید بر اهمیت جایگاه و توجه به نقطه نظرات معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها، خاطرنشان کرد: دشمنان در زمینه های مختلف و از جمله حوزه فرهنگی به فعالیت علیه ایران اسلامی می پردازند و برای اینکه در برابر این تندبادها ایستادگی کنیم، باید باورهای اعتقادی دانشجویان را حفظ و تقویت کنیم که این امر موجب افزایش سرمایه های اجتماعی در سطح کشور خواهد شد.
مهندس عسکری با اشاره به تغییرات و اصلاح فرآیندهایی که در جشنواره های ملی دانشجویی همچون جشنواره حرکت و رویش صورت گرفت، تأکید کرد: با تغییرات و اصلاح فرآیندهایی که در جشنواره های دانشجویی صورت گرفت، در فرصت کوتاهی حدود ۲۱ هزار ردیف ثبت نامی در بخش بین الملل جشنواره ملی حرکت انجام گرفت، که تجربه خوبی است و با وجود این ظرفیت ها، مجموعه آموزش عالی کشور می تواند در روند توسعه دیپلماسی جمهوری اسلامی در سطح جهان تأثیرگذار باشد.
در این نشست، دکتر علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام، با تشکر از مجموعه وزارت علوم در تفویض اختیار و تشکیل شورای مناطق دانشگاه های کشور، گفت: با توجه به وجود علائق، خواسته ها و برنامه های مشترک، سیاست وزارت علوم در تفویض اختیار به مناطق به نتیجه خواهد رسید و ان شاء الله با کمک و همراهی یکدیگر دانشگاه های ما در تراز جمهوری اسلامی ارتقا پیدا کنند.
رئیس دانشگاه ایلام با اشاره به راهبرد اصلی این دانشگاه در تحقق دانشگاه فرهنگی اظهار داشت: سیاست اصلی دانشگاه ایلام توسعه متوازن حوزه های پنج گانه آموزشی، پژوهشی، پشتیبانی و منابع انسانی، فرهنگی و اجتماعی و دانشجویی در کنار هم است و برای همین همه معاونت ها از جایگاه واحدی برخوردار می باشند.
دکتر علی اکبری افزود: ما اعتقاد راسخ داریم که با فرهنگ سازی می شود، امور را پیش برد و فرهنگ پیشران برنامه های دانشگاه ایلام است و برای تحقق این مهم، معاونت فرهنگی و اجتماعی در متن تصمیم سازی و تصمیم گیری های دانشگاه حضور دارد.
رئیس شورای فرهنگی دانشگاه ایلام، با تمجید از نقش پدرانه مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، تأکید کرد: به جهت شناخت عمیق و دقیقی که حجت الاسلام غیاثی مسئول محترم نهاد نمایندگی، از دانشگاه و مسائل دانشگاهیان دارند؛ معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با هم تعامل، همراهی و همکاری دوسویه ای دارند که این امر نقش کلیدی در توسعه و پیشبرد برنامه ها و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه دارد.

رضا بابایی, [۱۵.۱۲.۱۸ ۱۰:۲۹] رئیس دانشگاه ایلام با اشاره به حضور سلایق مختلف در بین دانشجویان و در اجرای برنامه های فرهنگی، بیان کرد: در اجرای برنامه های فرهنگی، دانشکاه ایلام بر سه اصل تکثر، تنوع و دانشجو محوری تأکید دارد و در این راستا فضا برای حضور و فعالیت سلیقه های مختلف و متفاوت در دانشگاه فراهم شده است. دکتر علی اکبری، افزود: اعتماد به دانشجویان زمینه بروز مشارکت، خلاقیت و نوآوری را در بین آنان فراهم کرده است و برای نمونه کانون تئاتر که زمانی تعطیل شده بود و کانون موسیقی، الان در سطح بالایی به اجرای برنامه می پردازد که مورد استقبال گسترده دانشجویان قرار می گیرد. در ادامه حجت الاسلام غیاثی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ایلام در سخنان کوتاهی با تأیید سخنان دکتر علی اکبری در زمینه توسعه مطلوب فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ایلام، تأکید کرد: دانشگاه ها برای اینکه در تراز جمهوری اسلامی قرار بگیرند، باید بعد تربیتی و مهارتی را دربین دانشجویان تقویت کنند که این رسالت مهم بر عهده معاونت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هاست و در سند اسلامی شدن دانشگاه ها هم بر آن تأکید شده است. حجت الاسلام غیاثی تصریح کرد: بحمدالله این رسالت در دانشگاه ایلام محقق شده و ما اعتقاد داریم دانشجویان، فرزندان ما هستند و وظیفه داریم در زمینه تربیت آنان اهتمام جدی داشته باشیم.در ادامه نشست، معاونان و مدیران دانشگاه های منطقه پنج کشور به رایزنی و تبادل نظر پرداختند.قبل از آغاز نشست، مهندس عسکری و دکتر علی اکبری به همراه معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های منطقه پنج کشور در مزار شهدای گمنام دانشگاه ایلام حضور یافتند و با قرائت فاتحه و نثار گل به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کردند.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷


( ۱ )