برای اولین بار در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر؛ نانومالچ طبیعی طراحی و تولید شد

۲۴ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۴۹ کد : ۴۳۷۷۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۴۳
در آستانه هفته پژوهش ، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر از تولید نانومالچ طبیعی برای نخستین بار در کشور در این دانشگاه خبر داد.
برای اولین بار در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر؛ نانومالچ طبیعی طراحی و تولید شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر دکتر وحید یاوری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر گفت: محصولات فناوری نانوی ما مانند "نانومالچ طبیعی" برای تثبیت خاک تهیه شده است و این محصول برای نخستین بار درکشور از ضایعات مزارع خوزستان تهیه شد که کاملاً سبز و طبیعی است و عوارض مالچ نفتی را ندارد.
ی افزود: این محصول مهم به تایید مراجع ملی رسیده و وزارت راه و شهرسازی کارایی آن را برای طرح های ملی تایید کرده و مجری این طرح دکتر فواد بوعذار از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در رشته شیمی دریاست.
دکتر بوعذار عضو هیئت علمی این دانشگاه و پیشنهاد دهنده و مجری طرح "تثبیت کانون های ریزگرد خوزستان توسط نانومالچ طبیعی بومی" در این باره گفت: یکی از مهم ترین بحران های زیست محیطی در مناطق خشک و نیمه خشک مانند استان خوزستان پدیده مخرب ریزگردها، بیابان زایی و فرسایش بادی می باشد که وقوع طوفان های سهمگین گرد و غبار و حرکت ریزگردها از پیامدهای آن محسوب می شود.
وی افرود: خشکسالی شدید، تغییرات اقلیمی و از بین رفتن پوشش گیاهی از عوامل موثر ایجاد کانوهای ریزگرد و افزایش غیرمتعارف بیابان زایی می باشد. همچنین فرسایش بادی به عنوان عامل متمم می تواند به عنوان یک مسئله در هر مکانی که خاک سست، خشک، لخت یا تقریباً برهنه و سرعت باد از سرعت آستانه جهت شروع حرکت ذرات خاک بیشتر باشد، به وقوع بپیوندد.
این استاد دانشگاه ادامه داد: در این راستا حدود ۳۴۰ هزار هکتار کانون‌های هفتگانه بحرانی پدیده گرد و غبار در استان خوزستان شناسایی شده و حدود ۲۵۰ هزار هکتار نیز ماسه‌زار است و بخشی از این اراضی فوق بحرانی محسوب می‌شود و وقوع مکرر طوفان ریزگردها در فصول مختلف سال مشکلات زیست محیطی، بهداشتی، امنیتی و صنعتی فراوانی برای مردم استان به وجود آورده است.
دکتر بوعذارافزود: خسارت‌های قابل شناسایی فعالیت این کانون‌ها سالانه حدود ۸۰ میلیارد تومان است که چنانچه سایر خسارت‌ها از جمله آسیب‌رسانی به ریل‌های راه آهن، جاده‌های روستایی، روستاها و مزارع کشاورزی و نیز خسارت‌های اجتماعی از قبیل لغو پروازهای هواپیماها و خسارت‌های وارده به موتورهای جت و غیره به آن اضافه شود بسیار فراتر از این رقم خواهد شد.
وی در پاسخ اینکه معایب روش های مالچ پاشی متداول چیست و در روش جدید چه مزایایی درنظر گرفته شده است گفت: مالچ به پوشش غیرزنده‌ای اطلاق می‌شود که برای محافظت و ارتقای کیفیت خاک، و همچنین تثبیت شن‌های روان و جلوگیری از ریزگرد، روی سطح خاک قرار می‌گیرد از معایب روش های مالچ پاشی متداول می توان به برهم زدن ترکیب محیط زیستی اشاره کرد و عملیات مالچ پاشی نیازمند تجهیزات و نیروی انسانی زیادی است چون این ماده شبیه قیر است باید در محیط ابتدا گرم و سپس روی خاک پاشیده شود که هزینه حمل از مبدا تا منطقه عملیاتی نیز به آن اضافه می شود.
وی ادامه داد: در طرح موجود تصمیم گرفته شد که از ترکیبات طبیعی استفاده شود تا علاوه بر اینکه باعث رفع معضل بیابانزایی، حرکت شن های روان و پراکنش ریزگردها شود، باعث بهبود خصوصیات خاک شده و مشکلات زیست محیطی نیز بر جای نگذارد. نانو رس محصولی است محیط زیست دوست و طبیعی که با استفاده از فناوری نانو از کانی های رسی استخراج می شود. فناوری نانو درباره راه های جدید ساخت مواد صحبت می کند و هدف آن تولید اجزای کوچک تر، ارزان تر، سبک تر و سریع تر با کارایی بهتر است که از مواد اولیه و انرژی کمتری استفاده می کنند.
مجری طرح همچنین برای معرفی محصول جدید چنین گفت: محصول نانومالچ طبیعی تهیه شده از مزارع خوزستان کاملاً زیست سازگار با بافت خاک های مرکز کانون ریزگرد به عنوان یک پوشش و همچنین یک ماده سیمانی به منظور چسباندن ذرات شن و ایجاد یک بستر مناسب برای تثبیت بیولوژیکی استفاده میشود.
وی افزود: از مزایای مهم محصول نانومالچ طبیعی می توان به کاهش سطح تبخیر آب، افزایش ذخیره رطوبت خاک، غنی سازی و ارتقای کیفیت و ساختار خاک، بهبود شرایط رشد گیاهان، عدم ایجاد الودگی ثانویه، اجرای آسان و ساده بدون نیاز به امکانات و تجهیزات پیچیده (بر خلاف مالچ نفتی: دمای بالا ۶۰ درجه و هزینه حمل و نقل زیاد)، طول عمر بالا (۷-۱۰ سال)، قیمت مناسب و کیفیت بالا، مطابقت با شرایط مختلف خاکی استان خوزستان (شرایط اسیدی و قلیایی خاک)، تولید انبوه و نیمه انبوه تثبیت کننده نانو بر حسب نیاز اشاره کرد.

س. س ۵۱/‏ ر. ب ۴۵


( ۱ )