با تلاش محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد؛

داربست نانوالیاف پپتیدی خودآرا برای بندآوردن خونریزی در کمتر از ۱۰ ثانیه

۲۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۵:۴۲ کد : ۴۳۷۵۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۱۱
محققان دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر به فرمولاسیون جدید بندآورنده‌های خون دست یافتند که قادر است در کمتر از ۱۰ ثانیه از ادامه خونریزی جلوگیری کند.
داربست نانوالیاف پپتیدی خودآرا برای بندآوردن خونریزی در کمتر از ۱۰ ثانیه

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، منصوره سادات سیدکریمی مجری طرح، از اجرای پژوهشی با عنوان «طراحی و ساخت داربست نانوالیاف پپتیدی خودآرا برای بندآوردن سریع خونریزی» خبر داد و گفت: در پژوهش اخیر موفق به ساخت بندآورنده پپتیدی شدیم که معایب بندآورنده‌های قبلی را ندارد.
وی با اشاره به مزایای این محصول عنوان کرد: بندآورنده خون تولید شده قادر است در کمتر از ۱۰ ثانیه خونریزی را متوقف و داربستی برای بازسازی انواع سلول‌ها در ترمیم زخم‌ها، ترمیم سوختگی، ترمیم عصب و پرکردن بافت استخوانی فراهم کند.
این محقق با تاکید بر اینکه در این تحقیق به فرمولاسیون بهینه برای بندآورنده‌های پپتیدی دست یافتیم، ادامه داد: برای بهینه‌کردن خواص ویسکوالاستیک ژل پپتیدی، روش طراحی آزمایشات آر اس ام مورد استفاده قرار گرفت و با استفاده از تکنیک میکرورئولوژی ردیابی ذره، خواص ویسکوالاستیک به دست آمد.
کریمی صرف هزینه‌های زیاد برای تهیه تعداد زیادی نمونه آزمایشی را از چالش‌های طرح «طراحی و ساخت داربست نانوالیاف پپتیدی خودآرا برای بندآوردن سریع خونریزی» عنوان کرد و افزود: برای صرفه‌جویی در هزینه‌های مصرف پپتید، از روش میکرورئولوژی ردیابی ذره برای تعیین خواص ویسکوالاستیک استفاده شد که با مقادیر خیلی کم از هر نمونه (۳۰ میکرولیتر) خواص رئولوژیک نمونه‌ها به دست آمد.
وی با بیان اینکه بندآورنده پپتیدی تولید شده قابل استفاده در صنایع دفاعی، اورژانس، بخش تروما و بخش جراحی مراکز درمانی و بیمارستان‌ها است، مطرح کرد: علی رغم اینکه بحث پپتیدهای خودآرا، طرحی نوظهور است اما اکنون به سرعت در حال تجاری‌سازی در کشورهای پیشرفته دنیا است و احتمال می‌رود جایگزینی برای روش‌های ترمیمی قبلی باشد.
این محقق سرعت بسیار بالای توقف خونریزی در کمتر از ۱۰ ثانیه، نداشتن عارضه، تشکیل داربستی برای ترمیم سلول‌ها، جذب آمینو اسیدهای پپتید در محل عارضه و تأیید اِف دی اِی را از جمله مزایای رقابتی دستاوردهای این تحقیقات دانست.

ز.ح ۷۴/ ع.ع ۵۷


( ۲ )