مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی پژوهشی وزارت علوم خبر داد:

توانمند سازی نشریات علمی کشور و ارزیابی انتشارات علمی جهت ورود به نمایه های بین المللی

۲۰ آذر ۱۳۹۷ | ۱۷:۱۱ کد : ۴۳۷۱۱ اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۲۰۹۴
مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی پژوهشی وزارت علوم در نشست خبری معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت هفته ملی پژوهش و فناوری، از ارزیابی و توانمند سازی نشریات علمی برای حضوری موفق در سطح بین المللی خبر داد.
توانمند سازی نشریات علمی کشور و ارزیابی انتشارات علمی جهت ورود به نمایه های بین المللی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر شریفی با اشاره به بحث تولید علم در کشور گفت: در بحث تولید علم در اسکوپوس سال گذشته ما ۵۵ هزار مقاله داشتیم و در سال ۲۰۱۸ هم خوشبختانه ۵۵ هزار مقاله محقق شده و آمار سال ۲۰۱۸ نشان از تفاوت قابل توجهی با آمار سال ۲۰۱۷ دارد.
وی در ادامه افزود: ما توانسته ایم با ارائه مقالات علمی جایگاه خوبی در جهان پیدا کنیم و در این زمینه در حال رشد هم هستیم و آمار و جایگاه مان بالای ۹۴/۱ درصد سهم از تولیدات علمی دنیا را نشان می دهد که آمار رضایت بخشی است.
دکتر شریفی به انتشارات علمی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: بالغ بر ۱۲۰۰ نشریه در وزارت علوم و انجمن های علمی و موسسات آموزشی و پژوهشی داریم که در دو سال گذشته برنامه ای در این خصوص با دو محور آغاز شده که یکی از محور ها ایجاد شاخص هایی برای ارزیابی نشریات علمی است که نشریات خوب ورود به سطح بین اللملی داشته باشند و دومین محور شناسایی و تشویق نشریاتی است که در نمایه های بین المللی ورود کرده اند.
وی افزود: در سال ۲۰۱۴ تعداد ۲۲ نشریه مربوط به وزارت علوم در نمایه های بین المللی حضور داشتند و امروز این تعداد به ۵۸ نشریه افزایش پیدا کرده که نشان از ظرفیت بالای ما دارد به گونه ای که اگر ما ۱۰۰ نشریه قوی در سطح بین المللی داشته باشیم می توانیم مقالات خوب دنیا را جذب کنیم و امسال در پی آن هستیم که مجلات علمی را تشویق کنیم که کارهای کاربردی را هم چاپ کنند و الان در این زمینه دارای ۱۲۰ مجله علمی ترویجی هستیم که بحث های کاربردی را پوشش می دهند.
س.س ۵۱/ ر.ب ۴۵


( ۲ )