اولین کنفرانس ژئومکانیک نفت ایران باهمکاری دانشگاه شاهرود برگزار می شود

۲۵ تیر ۱۳۹۳ | ۱۲:۴۷ کد : ۴۳۷۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۶۳
اولین کنفرانس ژئومکانیک نفت ایران زمستان 93 با همکاری دانشگاه شاهرود در پژوهشگاه صنعت نفت تهران برگزار می شود. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتراحمد رمضان‌زاده رئیس اولین کنفرانس ژئومکانی...
اولین کنفرانس ژئومکانیک نفت ایران زمستان 93 با همکاری دانشگاه شاهرود در پژوهشگاه صنعت نفت تهران برگزار می شود.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتراحمد رمضان‌زاده رئیس اولین کنفرانس ژئومکانیک نفت ایران با اعلام این خبر گفت: با عنایت به رشد میزان مصرف و نیاز روزافزون به انواع مواد هیدروکربوری اعم از نفت‌خام، فرآورده‌های نفتی و گاز، ضرورت توجه به صنایع بالادستی نفت دوچندان گشته است.
وی عدم توجه به پیشرفت های جدید علمی و متعاقب آن تولید تکنولوژی در زمینه‌های مرتبط را باعث ایجاد خسارت های زیاد برای کشور دانست و افزود: درصورت تداوم و تاکید بر دانش و تکنولوژی سنتی، فراگیری و افزایش خسارت های مالی را به دنبال خواهد داشت.
دکتررمضان‌زاده گفت: کاربرد ژئومکانیک درسال های اخیر منجر به بهینه سازی فرآیندها و عملیات‌های مختلف از قبیل حفاری، ازدیاد برداشت، تحریک و شکست مخازن، مکان‌یابی صحیح چاه های افقی و مایل و پیش بینی دقیق تر تولید شده است.
رئیس اولین کنفرانس ژئومکانیک نفت ایران با اشاره به این که کنفرانس ها محل مناسبی جهت تبادل یافته های جدید علمی و هم اندیشی دانشگاهیان و صنعت‌گران در ارائه راهکار برای حل مشکلات مربوطه می‌باشند، گفت:نظر به اهمیت کاربرد ژئومکانیک دربخش بالادستی صنعت نفت، برگزاری اولین کنفرانس ژئومکانیک نفت با اهداف عمده شناخت ظرفیت‌های ملی و فناوری های روز و کاربردهای آن‌ یکی از نیازهای این صنعت می باشد.
وی درادامه افزود: در این راستا اولین کنفرانس ژئومکانیک نفت با مشارکت انجمن ژئومکانیک نفت ایران، پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه شاهرود، بهمن ماه سال جاری در جهت نیل به اهداف افزایش سطح دانش فنی و علمی کاربرد ژئومکانیک در نفت، بررسی اهمیت و نقش مطالعات ژئومکانیکی در تولید صیانتی، بررسی فناوری های نوین در طراحی، تحلیل و بهره برداری از چاه‌ها و مخازن هیدروکربوری، ثبت تجربیات و مستندسازی پژوهش های مرتبط با موضوعات کنفرانس، آشنایی و دستیابی به آخرین دستاوردها و تکنولوژی های پیشرفته جهان، ایجاد بستری مناسب برای هم اندیشی دست اندرکاران مرتبط با طرح های ژئومکانیک نفت، شناسایی و معرفی کاربردهای علم ژئومکانیک در صنایع نفت و گاز در مرکز همایش های بین المللی صنعت نفت در تهران برگزار خواهد شد.
رئیس همایش ژئومکانیک نفت برخی از محورهای این کنفرانس را بررسی‌های تکتونیکی در ژئومکانیک نفت، بررسی‌های لرزه‌ای و میکرولرزه‌ای، پتروفیزیک، آزمون‌های آزمایشگاهی و برجا، روابط تحلیلی و مدل‌های رفتاری ، مدل‌سازی ژئومکانیکی، کاربرد ژئومکانیک در حفاری، کاربرد ژئومکانیک در تولید، پایش و مدیریت ریسک و موضوعات خاص در ژئومکانیک عنوان کرد و گفت: این همایش، زمستان  93 در دانشگاه شاهرود برگزار می شود و آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات، 15 شهریور سال جاری، آخرین مهلت ارسال اصل مقالات تا 15 آبان ماه 93 و  آخرین مهلت ثبت نام در همایش نیز اول بهمن ماه 93 اعلام شده است.
وی در پایان ضمن تشکر از زحمات دکتر مجید نیکخواه دبیر علمی همایش، مهندس امید قنبرپور دبیر اجرایی همایش، ریاست و مسئولان پژوهشگاه صنعت نفت، رئیس و هیأت رئیسه دانشگاه شاهرود و ریاست و اساتید دانشکده مهندسی معدن، نفت و ژئوفیزیک دانشگاه شاهرود، از صاحبنظران و علاقه مندان دعوت کرد، جهت کسب اطلاع بیشتر به نشانی اینترنتی http://www.pgc2015.com/fa/ مراجعه کنند.

( ۱ )