در آزمایشگاه اپتیک دانشگاه زنجان به ثمر رسید؛

طراحی و ساخت سیستم آزمایشگاهی ارتباط دید مستقیم لیزری با پهنای باند ۱۵۰Mb/s

۲۰ آذر ۱۳۹۷ | ۱۴:۵۵ کد : ۴۳۷۰۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۰۶
سیستم ارتباط دید مستقیم لیزری، با بهره‌گیری از فرستنده و گیرنده‌های اپتیکی، در آزمایشگاه اپتیک دانشگاه زنجان طراحی و ساخته شد.
طراحی و ساخت سیستم آزمایشگاهی ارتباط دید مستقیم لیزری با پهنای باند ۱۵۰Mb/s

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه زنجان، تکنولوژی مورد استفاده دراین نمونه آزمایشگاهی کاملاً بومی، نوآورانه و ارزان قیمت است و از تکنولوژی HotPlugable بهره می‌برد و مستقیماً از ورودی و خروجی استاندارد تجهیزات مخابراتی استفاده می‌کند، لذا تطابق کامل با تجهیزات مخابراتی موجود و پروتکل TCP/IP و TDM در لینک‌هایSDH و Ethernet با پهنای باند 150 Mb/s را دارد.
این سیستم امکان برقراری ارتباط دید مستقیم لیزری در مواردی را که فیبر نوری با دشواری صورت می‌پذیرد، میسر می‌سازد.
امکان جایگزینی با فیبر نوری در شرایطی که اجرای فیبر نوری با دشواری انجام می‌شود مانند عبور فیبر از عرض رودخانه، ارتباط امن بین دو مرکز برای شرایط اضطراری و پشتیبان روش‌های دیگر ارتباطی در فواصل نزدیک، لینک مخابراتی با حجم بالا با نصب سریع در فواصل نزدیک از جمله کاربردهای این سیستم است و تلاش برای ساخت نمونه نیمه صنعتی از نمونه آزمایشگاهی و تحقیقات برای افزایش برد سیستم تا ۱۰۰ متر و بالاتر در حال انجام است.
استفاده از لیزر مادون قرمز جهت برقراری ارتباط مخابراتی در فضای آزاد بر خلاف امواج رادیویی تأثیرات منفی بر بافت‌های زنده ندارد و مصون از تداخل امواج رادیویی است.
این طرح قسمتی از پروژه دکتری هادی بخشی از دانشجویان دانشگاه زنجان بود که با راهنمایی دکتراحمد درودی از اساتید گروه فیزیک و مساعدت مهندس زنجانی جم از اداره موبایل مخابرات استان به ثمر رسید.
شرکت مخابرات منطقه‌ای زنجان با فراهم کردن تجهیزات مخابراتی تسهیل کننده این پژوهش بوده‌اند و پژوهش مذکور طی بازدید فنی که توسط پرسنل مخابرات صورت پذیرفت مورد تائید قرار گرفت.
ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵

کلید واژه ها: دانشگاه زنجان


( ۱ )