مدیرکل دفترسیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری خبر داد:

رشد ۴۵ برابری فروش محصولات دانش‌بنیان ایرانی/ حدود ۳ هزار ایده به محصول تبدیل شد

۲۰ آذر ۱۳۹۷ | ۰۹:۰۱ کد : ۴۳۶۸۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۲۰۵
مدیر کل دفترسیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم از رشد میزان فروش شرکت‌های دانش‌بنیان از ۱۷۱ میلیارد تومان به حدود ۸ هزار میلیارد تومان از سال ۹۱ تا ۹۶ خبر داد.
رشد ۴۵ برابری فروش محصولات دانش‌بنیان ایرانی/ حدود ۳ هزار ایده به محصول تبدیل شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری فارس، علم و فناوری به عنوان ستون اصلی اقتدار هر کشور از سوی مسئولان بالادستی کشور ما نیز همواره مورد توجه بوده است. بخصوص مقام معظم رهبری بر پیشرفت علم و فناوری توجه ویژه‌ای دارند و همیشه نسبت به این موضوع به مسؤولان تأکید و توصیه فرموده‌اند.
وزارت علوم نیز به عنوان متولی اصلی پژوهش کشور برنامه‌هایی را برای پیشرفت علم و فناوری مدنظر داشته که این برنامه‌ها در حال اجراست.
در رابطه با چگونگی پیشبرد این برنامه‌ها با دکتر مهدی کشمیری مدیر کل دفترسیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری به گفت‌وگو نشستیم.

* ورود نظام‌مند دانشگاه‌ها به بحث تکمیل چرخه علم تا ثروت
فارس: با وجود اینکه وزارت علوم مسؤول اصلی فراهم آوردن اشتغال جوانان نیست و این وظیفه برعهده نهادهای دیگر است، اما گویا فعالیت‌هایی در این وزارتخانه نیز برای فراهم شدن شرایط اشتغال فارغ‌التحصیلان فراهم شده است.
دکتر کشمیری: در ارتباط با عملکرد حوزه فناوری وزارت علوم و فراهم شدن شرایط برای اشتغال فارغ‌التحصیلان باید بگویم، ورود نظام‌مند دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهش و فناوری کشور به بحث فناوری و برنامه ریزی برای کامل کردن چرخه علم تا محصول و ثروت از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت علوم در این دوره است.
وی افزود: توسعه این بستر مهم، اقتصاد دانش بنیان، اشتغال دانش آموختگان و چرخه مالی فعالیت‌های علمی و فنی را به دنبال داشته است.

* رشد میزان فروش شرکت‌های دانش‌بنیان
فارس: در این زمینه مشخصاً چه اقداماتی در حوزه اجرا داشته‌اید؟
دکتر کشمیری: در این راستا تعداد پارک‌های علم و فناوری از ۳۳ پارک در سال ۱۳۹۱ به ۴۳ پارک در سال ۱۳۹۷ افزایش یافته است. به طوری که علاوه بر افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک‌ها از صفر در سال ۱۳۹۱ به یک هزار و ۲۹۷ شرکت تا پایان سال ۱۳۹۶، شاخص‌های فروش و اشتغال ایجاد شده به خصوص برای فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها نیز ارتقای قابل توجهی داشته است.

فارس: آماری از شاخص‌های فروش هم دارید؟
دکتر کشمیری: بر این اساس در مدت مشابه میزان فروش شرکت‌ها از ۱۷۱ میلیارد تومان به ۷ هزار و ۷۸۳ میلیارد تومان و میزان صادرات آنان نیز از ۴۲.۲ به ۶۲۵.۲۶۲ میلیون دلار رسیده است.
وی افزود: علاوه بر این در این مدت تعداد شاغلان در واحدهای فناور و شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک‌های علم وفناوری از ۱۹ هزار نفر به ۴۲ هزار و ۱۰۰ نفر افزایش داشته است.
به گفته مدیر کل دفترسیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، همچنین تعداد ایده‌های تبدیل شده به محصول تجاری از ۵۸۷ به ۲ هزار و ۸۸۸ ایده و تعداد فناوری و محصولات صادر شده از ۳۶ به ۳۷۵ رشد داشته است.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۱ )