دکترنظرپور درنشست شورای سیاست گذاری اداری و امور پشتیبانی مناطق ده گانه آموزش عالی:

ارائه آمار دقیق در حوزه منابع انسانی نقشی اساسی در حل مشکلات و اتخاذ تصمیم گیری های درست ایفا می کند

۱۸ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۴۹ کد : ۴۳۵۹۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۳۱۴۵
دکتر محمد تقی نظر پور، معاون اداری ،مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست شورای سیاست گذاری اداری و امور پشتیبانی مناطق ده گانه آموزش عالی ومسئولان سازمان امور اداری و استخدامی کشور، ارائه آمار دقیق در حوزه منابع انسانی را یکی از عوامل اصلی در حل مشکلات و اتخاذ تصمیم گیری های مناسب و رسیدن به تفاهم با سازمان اداری واستخدامی کشور برشمرد.
ارائه آمار دقیق در حوزه منابع انسانی نقشی اساسی در حل مشکلات و اتخاذ تصمیم گیری های درست ایفا می کند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر نظرپور منابع انسانی را یکی از پر توان ترین منابع کشور برشمرد و اظهار داشت: در دنیای امروز کشوری غنی است که روی منابع انسانی خود به طور جدی و با برنامه سرمایه گذاری کند.

دکتر نظرپور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را بعد از وزارت خانه های آموزش و پرورش و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی سومین دستگاه بزرگ اجرایی کشور برشمرد و افزود: در بخش منابع انسانی، دانشگاه ها، سازمان ها و موسسات وابسته به آموزش عالی به دو بخش اعضای هیات علمی و کارمندان تقسیم می شوند که آمار در حوزه اعضای هیات علمی حدود ۸۵ هزار نفر و در حوزه کارمندی حدود ۱۵۰ هزار نفر است و عددی که در برنامه ششم توسعه باید به آن برسیم به ازای هر ۴ نفر کارمند یک عضو هیات علمی و به ازای هر ۲۴ نفر دانشجو یک عضو هیات علمی است که این آمار از شاخص هایی است که در برنامه ششم توسعه به آن اشاره شده است.

وی با تاکید بر این نکته که در دانشگاه ها و موسسات وابسته به آموزش عالی نباید این تصور ایجاد شود که دغدغه ما فقط اعضای هیات علمی هستند، گفت: باید تلاش شود به وضعیت معیشتی و مشکلات کارمندان هم رسیدگی شود و رضایت مندی اداری کارکنان حاصل شود.

دکتر نظر پور با بیان اینکه ما در این نشست چهار محور را سر لوحه کار قرار داده ایم. افزود: اولین نکته، پیگیری تبدیل وضعیت و اخذ شناسه کارکنان قراردادی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی است که بعد از تاریخ ۱۵/‏۰۶/‏۹۳‬ به کار گرفته شده اند، دومین نکته نحوه اجرای تبصره ۱ بند زال ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر تبدیل وضعیت اعضای قراردادی ایثارگر است و سومین موضوع، استفاده از همکاران بازنشسته در مشاغل خاص در محدوده زمانی یک سوم ساعت کاری و اخذ شناسه برای آنها از سازمان امور اداری و استخدامی است.

دکتر نظرپور به آخرین موضوع مطرح در دستور کاراین نشست اشاره کرد و افزود: پیگیری اخذ شماره مستخدم برای اعضای هیات علمی فاقد شماره که از سال ۸۶ تا ۹۴ همکاری خود را به عنوان هیات علمی در دانشگاه ها آغاز کرده و از وزارت دارایی حقوق دریافت می کنند ولی شماره مستخدم ندارند از دغدغه های دیگر ما در این حوزه می باشد تا این عزیزان هم در زمان بازنشستگی دچار مشکل نباشند.

دکتر نظر پوردر پایان گفت: امیدواریم با تداوم این نشست ها و تعامل با همکاران مان در سازمان امور اداری و استخدامی کشور و روسای مناطق ده گانه برای حل مشکلات و موانع در حوزه منابع انسانی به یک انسجام و تفاهم معقول برسیم و بتوانیم در تصمیم گیری ها به یک رویه مشترک دست پیدا کنیم.

همچنین در این نشست دکتر صدری نوش آبادی، معاون سرمایه انسانی سازمان امور اداری و استخدامی و مهندس قنبری، رئیس امور آمار، برنامه ریزی و تامین نیروی انسانی این سازمان در خصوص مواردی از قبیل نحوه ارتباط دانشگاه ها و مراکزآموزش عالی با سازمان امور اداری و استخدامی، لزوم بارگزاری آمار و اطلاعات دانشگاه ها در سامانه این سازمان، ساماندهی نیروهای قراردادی و مواردی از این قبیل توضیحات لازم را ارائه کردند.

س.س ۵۱/ ر.ب ۴۵


( ۳ )