دکتر غفاری در آیین ادای احترام به مقام دانشجویان شهید ۱۶ آذر:

پویایی امروز دانشگاه ها در نتیجه مبارزات ضد استکباری دانشجویان است

۱۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۳ کد : ۴۳۵۷۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۵۲۵
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پویایی امروز دانشگاه ها در نتیجه مبارزات ضد استکباری و ضد استبدادی دانشجویان در دفاع از استقلال کشور است.
پویایی امروز دانشگاه ها در نتیجه مبارزات ضد استکباری دانشجویان است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامرضا غفاری در آیین ادای احترام به مقام شهدای ۱۶ آذر که ظهر امروز (شنبه) در امامزاده عبدالله شهرری برگزار شد؛ اظهار داشت: حرکتی که ۶۵ سال پیش در دانشگاه تهران و در مسیر عدالت طلبی و استکبار ستیزی آغاز شد در طول تاریخ تداوم یافت و متوقف نشد.
وی افزود: ۶۵ سال گذشته و در زمانی که ۴ ماه پس از کودتا، فضای اختناق و التهاب جامعه و دانشگاه را فراگرفته بود، در آستانه سفر معاون رئیس جمهور آمریکا، سه تن ازدانشجویان شجاع دانشگاه تهران به شهادت رسیدند که این شهادت در اثر وحشت عوامل استکبار از تاثیرگذاری دانشگاه اتفاق افتاد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با گرامیداشت یاد و خاطره سه شهید روز دانشجو و سایر شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: وظیفه ما دانشگاهیان است که در تداوم راه شهدای دانشجو، برای استقلال و اعتلای ایران اسلامی تلاش کنیم.
معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری نیز در این آیین گفت: دانشجویان همواره پیشتاز مبارزات ضد استکباری و ضد استعماری در کشور بودند و این آرمان ها همواره در محور مبارزات دانشجویی قرار داشته است.
وی افزود: فداکاری دانشجویان برای کشور در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز تداوم یافت و امروز دانشجویان به عنوان سرمایه های انسانی آینده ساز کشور هستند و باید به آنها توجه کنیم.
در ادامه این آیین، مسئولان و دانشجویان حاضر، با نثار شاخه گل و قرائت فاتحه به مقام والای شهدای ۱۶ آذر ادای احترام کردند.
در ۱۶ ماه آذر ۱۳۳۲ سه دانشجو به نام های احمد قندچی، آذر (مهدی) شریعت‌رضوی و مصطفی بزرگ‌نیا که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، دراین تاریخ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) درمقابل دانشکده فنی دانشگاه تهران شهید شدند و از آن روز شانزدهم آذر به عنوان روز دانشجو نامیده شد.
م.ع ۶۰/ ر.ب ۴۵