برگزاری پنجمین همایش ملی روز علوم اجتماعی در دانشگاه خوارزمی

۱۴ آذر ۱۳۹۷ | ۱۷:۰۲ کد : ۴۳۵۴۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۸۸
پنجمین همایش ملی روز علوم اجتماعی با حضور چهره های سرشناس این رشته، اساتید، دانشجویان و علاقه مندان رشته جامعه شناسی با همکاری گروه جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی، انجمن جامعه شناسی ایران در دانشگاه خوارزمی برگزارشد.
برگزاری پنجمین همایش ملی روز علوم اجتماعی در دانشگاه خوارزمی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه خوارزمی، دکتر حبیبی، رئیس دانشگاه خوارزمی در آیین افتتاحیه این همایش، گفت: درسال جاری دانشگاه خوارزمی مفتخر است به اینکه یک صدمین سال خدمات علمی و پژوهشی خود را گرامی می‌دارد.
وی با ذکر تاریخچه تاسیس این دانشگاه اظهار داشت: دانشگاه خوارزمی از دهه ۷۵ ماموریت خود در فعالیت‌های آموزشی را تغییر داد و به همت اساتید فرهیخته، دانشجویان و به خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی توانست خدمات جدیدی را با نام این دانشگاه و با ماموریت‌های یک دانشگاه جامع به سرانجام برساند.
وی افزود: در حال حاضر دانشگاه خوارزمی با ۱۶ دانشکده در دو پردیس تهران و کرج فعالیت‌های خود را انجام می‌دهد.طرح توسعه دانشگاه قبل از انقلاب در منطقه حصارک کرج طراحی شد و هم اکنون پردیس دانشگاه در آن مجموعه با مساحتی بالغ بر ۲۰۰ هکتار، دانشکده‌های مختلف را در خود جای داده و دانشجویان مقطع کارشناسی ما غالباً در این پردیس مشغول به تحصیل هستند. همچنین در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز دانشجویان ما در هر دو پردیس تهران و کرج مشغول به تحصیل هستند.
در ادامه افتتاحیه همایش علوم اجتماعی دکتر سراج زاده رئیس انجمن جامع شناسی ایران و مدیر گروه جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی و دبیر علمی این همایش گفت: با توجه به اینکه امسال، یکصدمین سال تاسیس دانشگاه خوارزمی است؛ ما تصمیم گرفتیم برنامه‌ای در خصوص علوم اجتماعی نیز داشته باشیم.

وی در خصوص رویکرد دانشگاه خوارزمی در آغاز اظهار کرد: تا دهه ۷۰ هدف این دانشگاه تربیت معلم بوده است اما اکنون این دانشگاه تبدیل به یک دانشگاه جامع شده است.
وی خاطر نشان کرد: ما در این نشست چند انجمن داریم که هر انجمن در یک حوزه که در آن تخصص دارد تشکیل نشست می‌دهد که روی هم رفته در ۱۱ حیطه مختلف به گفتگو خواهیم پرداخت.
دکترسراج زاده عنوان کرد: اگر به موضوع همایش بخواهم اشاره کنم نیاز به تذکر چند نکته است؛ یکی آنکه آموزش رکن اصلی دانشگاه است و هیچ نقشی در دانشگاه ایفا نخواهد شد مگر اینکه نقش آموزش به درستی ایفا شود و به عبارتی نقش‌های جدیدی که برای دانشگاه‌ها ایفا شده نمی‌توانند جای این نقش را بگیرند.
وی اظهار کرد: ما باید رویکرد جامعه شناسی را به صورت کاربردی برای حل مشکلات جامعه استفاده کنیم و صرفاً استفاده از رویکردهایی چون رویکردهای مهندسی و یا روانشناسانه نمی‌تواند مسائل امروز ایران را برطرف کند.
دکترسراج زاده ادامه داد: امیدوارم که اجتماع علمی جامعه شناسی کشور با نگاه نقادانه ای که به خودشان دارند بتوانند ضعف‌های خود را بشناسند، به نیازهایی که جامعه دارد توجه کرده و دانش اجتماعی را کاربردی کنند. همچنین باید علوم خود را بسط دهند تا بتوانند در ارکان مدیریتی جامعه از آن استفاده کنند.
م.ع ۶۰/ ر.ب ۴۵