قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل تاکید کرد:

لزوم گسترش همکاری های علمی و فنی با اتحادیه اروپا و هماهنگی مراجع ملی

۱۴ آذر ۱۳۹۷ | ۱۶:۵۷ کد : ۴۳۵۴۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۶۸
در دیداردکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی و هماهنگ کننده ملی همکاری های علمی، آموزشی و پژوهشی با کمیسیون اروپایی با۱۶ مرجع ملی (NCPs) همکاری های علمی، آموزشی و پژوهشی با اتحادیه اروپا، بر لزوم گسترش این حوزه از همکاری ها با اتحادیه اروپا و همچنین هماهنگی مراجع ملی در این زمینه تاکید کرد.
لزوم گسترش همکاری های علمی و فنی با اتحادیه اروپا و هماهنگی مراجع ملی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست که صبح امروز (چهارشنبه) در محل وزارت علوم برگزار شد، مراجع ملی، گزارشی از فعالیت های خود طی دو سال گذشته در حوزه های مختلف ارایه کردند و ضمن راهکارهای ارتقای همکاری با اتحادیه اروپا، چالش های موجود دراین زمینه بررسی شد.
دکترحسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی، اتحادیه اروپا را نمونه ایده آل همگرایی در میان سازمان های منطقه توصیف کرد و مدیر دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه علامه طباطبایی نیز گزارشی از فعالیت های این دانشگاه در حوزه همکاری در حوزه «علم و جامعه» و همچنین برنامه اراسموس پلاس ارایه کرد.
دکتر کرمی ثابت معاون سازمان انرژی اتمی و رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای نیز ضمن برشمردن دستاورهای سازمان انرژی اتمی در در حوزه همکاری با اتحادیه اروپا طی دو سال گذشته، از حمایت ۲۵ میلیون یورویی اتحادیه اروپا از ایران برای ارتقای ایمنی هسته ای خبر داد.
در ادامه نشست، نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی، دانشگاه های تهران، اصفهان و سازمان حفاظت محیط زیست، گزارشی از عملکرد همکاری های علمی، آموزشی و پژوهشی با کمیسیون اروپایی ارایه کردند.
دکتر عطاء الله کوهیان معاون مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم نیز ضمن برشمردن کارکردهای مراجع ملی، نقش هماهنگ کننده آنها در ارتقای مناسبات را با اهمیت خواند.
همکاری های علمی آموزشی و پژوهشی ایران و اتحادیه اروپا بعد از توافق هسته ای ایران و ۱+۵، در چارچوب بیانیه همکاری های علمی، آموزشی و پژوهشی ایران و اتحادیه اروپا گسترش یافته و طرفین همکاری های خود را در دو چارچوب آموزشی (برنامه ارسموس پلاس) و پژوهشی (برنامه چشن انداز ۲۰۲۰) دنبال می کنند.
کارگروه مشترکی برای همکاری در این حوزه میان طرفین تشکیل شده که تا کنون سه جلسه از این کارگروه در تهران و بروکسل تشکیل شده و نشست چهارم این کارگروه نیز طی ماه های آینده در بروکسل، پایتخت بلژیک برگزار خواهد شد.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هماهنگی کننده ملی (National Coordinator) همکاری های علمی، اموزشی و پژوهشی با کمیسبون اروپایی است که همکاری های طرفین را از طریق ۱۶ مرجع ملی در حوزه های مختلف از جمله انرژی های نو و تجدید پذیر، یورواتم، علم برای جامعه، امنیت غذایی، کشاورزی، فناوری های زیستی، اقدامات اقلیمی، بیوتکنولوژی و سایر حوزه ها عملیاتی می کند.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷


( ۱ )