دانشگاه شیراز میزبان هفته فرهنگی ژاپن

دانشگاه شیراز میزبان هفته فرهنگی ژاپن

۱۴ آذر ۱۳۹۷ | ۱۶:۵۲ کد : ۴۳۵۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۴۶
کارگاه '' ایکه بانا '' که از قدیمی ترین رشته های اصیل گل آرایی ژاپن به شمار می رود، با حضور دبیر اول سفارت ژاپن در ایران، اساتید و دانشجویان ، در تالار یاسمن دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز برگزار شد.
دانشگاه شیراز میزبان هفته فرهنگی ژاپن

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شیراز، این برنامه در قالب هفته فرهنگی ژاپن و به منظور معرفی آداب و رسوم و سنت های ژاپن ترتیب یافت و با استقبال اساتید و دانشجویان مواجه شد
دبیر اول سفارت ژاپن در ایران در این مراسم گفت: هفته فرهنگی ژاپن برای ششمین سال متوالی با هدف آشنایی بیش از پیش مردم ایران با فرهنگ و آداب و رسوم مردم این کشور برگزار می شود.
تاکاشی کامادا افزود: تاکنون هفته فرهنگی ژاپن تنها در تهران برگزار می شد و امسال برای اولین بار این مراسم در شیراز هم برگزار شده است.
رئیس مرکز اطلاع رسانی و فرهنگی سفارت ژاپن در ایران نیز با اشاره به دیدار های مکرر نخست وزیر ژاپن با رئیس جمهوری ایران گفت: این دیدار ها نشانگر پیوند محکم مردم، دولت و سیاستمداران دو کشور است و این پیوند باید براساس هنر و فرهنگ تقویت شود.
تاکاشی یامادا با اشاره به تاریخ مناسبات سیاسی و اجتماعی میان ایران و ژاپن بیان کرد: سران سیاسی و دولت های ژاپن و ایران به ویژه با روی کار آمدن شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن و دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران بسیار به یکدیگر نزدیک تر شده اند.
وی افزود: نخست وزیر ژاپن از سال ۲۰۱۳ تاکنون ۷ بار با رییس جمهوری ایران دیدار کرده است که آخرین آنها در سال جاری و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد بوده است و نشان می دهد روابط دو کشور در سطح دولتی و حکومتی بسیار محکم و پایدار است.
دبیر اول سفارت ژاپن با بیان اینکه ژاپنی ها از ۱۴۰۰ سال پیش و همزمان با ساسانیان از فرهنگ غنی ایرانی و تمدن سرزمین پارس آگاه بوده اند، افزود: در آن زمان کالاهای ایرانی از طریق جاده ابریشم و چین به ژاپن می رسید و گنجینه هایی از آن دوران در ژاپن کشف شده است که همگی نشان از میزان پیشرفت و توان ایرانیان دارد.
وی با اشاره به نخستین تعاملات رسمی دو کشور ژاپن و ایران در دوره قاجار گفت: تاریخ رسمی آغاز روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن ۱۹۲۹ میلادی بود و از آن زمان گرچه فراز و فرود هایی وجود داشته است، مردم ایران و ژاپن توانسته اند تعاملات فرهنگی خوبی با یکدیگر داشته باشند.
رئیس مرکز اطلاع رسانی و فرهنگی سفارت ژاپن اعلام کرد: سال آینده نودمین سالگرد برقراری دیپلماسی بین دو کشور ایران و ژاپن است و امیدواریم روابط دوستانه بین دو کشور گسترش یابد و هر دو کشور با ثبات توسعه یابند.
رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز هم در این آیین هدف از برگزاری هفته فرهنگی ژاپن را تبادل فرهنگی و آموزش اخلاق محور عنوان کرد و مردم ژاپن را انسان هایی اخلاق مدار خواند.
دکتر محمدرضا بذرگر درباره هنر گل آرایی ژاپنی گفت: ژاپنی ها همراه با آموزش گل آرایی اندیشه ای را ترویج می کنند که بر مبنای آن بر احترام متقابل به افراد، فروتنی، دوری از غم، طبیعت محوری و نظم بسیار تاکید می شود.
وی افزود: این هنر افزون بر جنبه فیزیکی جنبه ای روانی و اخلاقی نیز دارد و ما در بعد فرهنگی باید به این جنبه های نمادین تکیه می کنیم.
برنامه های هفته فرهنگی ژاپن در ایران، با برگزاری کارگاه آموزش گل آرایی ژاپنی برای دانشجویان رشته های هنر و معماری دانشگاه های شیراز پایان یافت.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷