در جهت گسترش همکاری های علمی ایران و آلمان صورت گرفت؛

اعطای دکتری افتخاری دانشگاه شیرازبه رئیس دانشگاه درسدن آلمان

۱۴ آذر ۱۳۹۷ | ۱۶:۴۵ کد : ۴۳۵۴۰ دستاوردهای دانشگاه ها سرخط خبرها
تعداد بازدید:۲۷۳
در مراسمی با حضور سرپرست استانداری فارس، هیات رئیسه دانشگاه شیراز ، اساتید ، دانشجویان و مسئولان استانی ، دکترای افتخاری دانشگاه شیراز به پروفسور هانس مولر اشتاین هاگن ،رئیس دانشگاه فنی درسدن آلمان اهدا شد.
اعطای دکتری افتخاری دانشگاه شیرازبه رئیس دانشگاه درسدن آلمان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شیراز، دکتر حمید نادگران، رئیس دانشگاه شیراز در این مراسم گفت: امروز راه جدیدی برای توسعه پایدار و همکاری مشترک و نزدیک تر بین دانشگاه شیراز و دانشگاه فنی درسدن آلمان آغاز شده است.
وی افزود: این رویداد بهانه‌ای است برای گسترش روابط بین المللی بین کشور ایران و آلمان که گرچه همواره خوب بوده، امید است در آینده مستحکم‌تر شود.
دکتر نادگران گفت: امروز قرارداد همکاری علمی پژوهشی مشترک بین ۲ دانشگاه شیراز و درسدن آلمان به امضا رسید که در قالب آن، تبادل استاد و دانشجو، اجرای طرح‌های تحقیقاتی مشترک، کنفرانس‌های علمی مشترک، فرصت‌های مطالعاتی استادان، امکان حضور دانشجویان دکتری در دانشگاه‌های یکدیگر و برنامه‌های مرتبط با آموزش‌های الکترونیکی (مجازی) فراهم می‌شود.
وی افزود:: امیدواریم هر ۲ دانشگاه شیراز و درسدن آلمان از همکاری و هم افزایی مشترک، بهره مند و از مزایای آن منتفع شوند.
پروفسور هانس مولر اشتاین هاگن، رئیس دانشگاه درسدن آلمان نیز در این آئین اظهار داشت: برایم مایه افتخار است که توانسته‌ام والاترین مرتبه دانشگاهی دانشگاه شیراز را که دکترای تخصصی است، دریافت کنم.
وی با اشاره به نخستین حضورش در ایران در سال ۲۰۰۰، افزود: از اولین دیدارم با ایرانیان، میهمان نوازی باور نکردنی ایرانی‌ها بسیار قابل تمایز و چشمگیر بود و فرهنگ غنی ایرانی را بسیار ارزشمند دریافتم.
رئیس دانشگاه فنی درسدن آلمان، ارزش این دکترای افتخاری را بسیار بیش از یک هدیه ساده دانست و بیان داشت: امروز بیش از گذشته به همکاری بین دانشگاه‌ها نیاز داریم چرا که با چالش‌های بزرگی همچون کمبود آب، خشکسالی و نابودی محیط زیست مواجه هستیم.
دکتر مولر تاکید کرد: انسان باید به آن میزان از طبیعت استفاده کند که به آن نیازمند است و همگان باید به گونه‌ای زندگی کنیم که متضمن بهره مندی نسل‌های آینده از منابع طبیعی باشیم.
وی افزود: همه با مشکلات و چالش‌هایی رو به رو هستیم که برای حل آنها به همکاری‌های بین المللی نیاز است و هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین این همکاری‌ها و ملاقات‌های علمی و بین المللی شود.
سرپرست استانداری فارس هم در مراسم اعطای دکترای افتخاری دانشگاه شیراز به پروفسور هانز مولر اشتاین هاگن رئیس دانشگاه صنعتی درسدن آلمان، گفت: با توجه به ظرفیت‌های زیاد در ایالت ساکسونی آلمان و پتانسیل‌های فراوان در استان فارس در همه بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، همکاری این دو استان منافع بزرگی برای مردم دو استان و کشورهای ایران و آلمان به دنبال خواهد داشت.
مهندس یداله رحمانی با بیان این که فعالیت‌های مشترک بین دو دانشگاه بزرگ و معتبر شیراز و درسدن موجب توسعه همکاری‌ها به سطح شهرها و شهرداری‌ها نیز شده است، اظهار داشت: امروزه تردد میان مدیران شهری شیراز و درسدن آلمان توسعه زیادی پیدا کرده است و ما نیز به سهم خود در سطح مدیریت استان آماده گسترش همکاری همه جانبه با ایالت ساکسونی آلمان هستیم.
وی تصریح کرد: دولت و ملت ایران همواره علاقه زیادی به همکاری با دولت و ملت آلمان داشته‌اند و امیدوارم این همکاری‌ها در راستای منافع دو ملت افزایش بیابد.
سرپرست استانداری فارس با قدردانی از نگاه انسان دوستانه دولت و ملت آلمان و کمک‌های ایشان به مردم کشورهای جنگ زده‌ای چون افغانستان و سوریه، افزود: از این که آلمان در برابر رفتارهای غیرمنطقی و خودسرانه آمریکا در جهان و تحریم و بی اخلاقی این کشور در مورد توافق هسته‌ای با ایران، مقاومت کرده است تشکر می‌کنیم.
مهندس رحمانی ادامه داد: مطمئن باشید جایگاه سیاسی کشور آلمان در جهان و جایگاه اقتصادی این کشور با همین تصمیمات منطقی روند موفق تری را طی خواهد کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشکر از مدیران، اساتید و کارکنان دانشگاه شیراز به دلیل این اقدام ارزشمند بین المللی، برای آنان آرزوی موفقیت کرد.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷