اولین نشست کمیته علمی شهر هوشمند دردانشگاه حکیم سبزواری برگزارشد

۲۳ تیر ۱۳۹۵ | ۱۵:۲۵ کد : ۴۳۳۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۸۱
دکترحسن پارسی پور معاون برنامه ریزی فرماندار سبزوار دراین نشست با اشاره به اینکه حرکت به سوی هوشمند شدن شهرها یک ضرورت است، گفت: اگر امروز به سوی تحقق شهر هوشمند حرکت نکنیم، در آینده این وضعیت بر ما ت...
دکترحسن پارسی پور معاون برنامه ریزی فرماندار سبزوار دراین نشست با اشاره به اینکه حرکت به سوی هوشمند شدن شهرها یک ضرورت است، گفت: اگر امروز به سوی تحقق شهر هوشمند حرکت نکنیم، در آینده این وضعیت بر ما تحمیل خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترپارسی پور با بیان اینکه پیاده سازی شهرهوشمند دارای اهداف اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی است تصریح کرد: از اهداف تحقق این برنامه تلاش برای ارتقای کیفیت زیست شهروندان و کاهش تعداد سفرهای غیرضروری درون شهری، کاهش مصرف انرژی، وقت و افزایش بهره وری کاری است.
وی افزود: با توجه به توانمندی های شهرستان سبزوار به عنوان یکی از شهرهای آسیای میانه و متوسط قیاس کشور درمهرماه سال ۹۴ همزمان با سفر دکتر براری معاون وزیر ارتباطات به شهرستان طرح هوشمندسازی شهر سبزوار به عنوان یک غیرکلان شهر مورد موافقت قرار و دستورات لازم برای انجام مطالعات طرح و برنامه ریزی اجرایی صادر شد.
دکتر پارسی پور با بیان اینکه از این سال به بعد مطالعات برای تامین زیر ساخت های لازم و مورد نیاز در دستور کار قرار گرفت، گفت: درهمین راستا و با هماهنگی استانداری خراسان رضوی کارگروه شهر هوشمند در سبزوار شکل گرفت و اردیبهشت ماه سال جاری نخستین نشست های این کارگروه با حضور مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات  استان  برگزارشد.
معاون  فرماندار  سبزوار با تاکید بر ضرورت پیگیری هرچه سریعتر برای فراهم سازی بسترهای مناسب برای تحقق شهر هوشمند، گفت: درحال حاضر چهار کمیته علمی به دبیری دانشگاه حکیم سبزواری، کمیته زیر ساخت ها به دبیری شرکت مخابرات سبزوار، کمیته امنیت شبکه به دبیری فرمانداری سبزوار و کمیته شهروندی به دبیری شهرداری سبزوار تشکیل شده ، زمینه ساز تحقق این برنامه هستند.
دکترپارسی پور درادامه به ضرورت یک نگاه راهبردی بلند مدت در این پروژه اشاره کرد و ادامه داد: ما دراین طرح نگاه ویژه ای به توانمندی ها و پتانسیل علمی و انسانی دانشگاه های شهرستان داریم و معتقدیم که باید وارد مسیر تازه ای در روند هوشمند سازی شهری شویم .
وی ادامه داد: این مهم محقق نخواهد شد مگر با همراهی  محققان، پژوهشگران، استادان و دانشگاهیان شهرستان تا با توانمندی های علمی خود زیرساخت های طراحی و مطالعاتی این پروژه را تبیین کنند.
دکترجواد حدادنیا رئیس دانشگاه حکیم سبزواری نیز دراین نشست با اشاره به تشکیل کمیته های مختلف جهت اجرای این طرح در سبزوار، گفت: طبق برنامه ریزی به عمل آمده کمیته علمی شهر هوشمند شهرستان دردانشگاه حکیم سبزواری به عنوان قطب علمی شرق کشور واگذارشد که این جلسه اولین نشست این کارگروه می باشد.
وی افزود: امروزه شهرها برای مدیریت بهتر و کارآمد، چاره ای جز به کارگیری فناوری های نوین اطلاعاتی و هوشمندسازی ندارند.
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری با تاکید بر اینکه بسترسازی مدیریت هوشمند برای توسعه پایدار شهری ضرورت دارد، گفت: امروزه و در سطح بین المللی تمامی کشورهای دنیا به سمت توسعه پایدار شهری از طریق هوشمندسازی شهری قدم برداشته‌اند.
وی با اشاره به مزیت های هوشمندسازی شهری درحوزه های گوناگون، افزود: حفظ منابع انرژی، کمبود منابع و هزینه های بالای آنها، چالش های هستند که هم اکنون شهرهای مختلف درعرصه فعالیت ها و خدمات با آن ها روبرو هستند. دراین میان حرکت به سمت شهرهای هوشمند را شاید بتوان تنها راه حل مواجه شدن با این چالش ها عنوان کرد.
درادامه این نشست مهندس منتظری پژوهشگر پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات  درسخنانی گفت: یک شهر زمانی هوشمند است که سرمایه‌گذاری بر روی منابع انسانی و سرمایه‌های اجتماعی، حمل و نقل و ارتباطات بر پایه توسعه اقتصادی پایدار و کیفیت زندگی بهتر به واسطه به کارگیری هوشمندانه منابع طبیعی و فناوری اطلاعات در آن باشد.
وی افزود: اگر بستر‌ها و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات را در شهری نداشته باشیم نمی‌توانیم به سمت هوشمند شدن پیش برویم لذا باید زیرساخت‌های اطلاعاتی را بسیار خوب ببینیم و تعریف کنیم.
مهندس منتظری با اشاره به اینکه هوشمندسازی شهرها درآمدهای بسیاری برای کشور خواهد داشت، گفت: درصورتی که خودمان به سوی شهر هوشمند حرکت کنیم، می توانیم براساس شرایط از امتیازات و مزایای آن بهره مند شویم، در غیراین صورت این فرصت از دست ما خواهد رفت.
پژوهشگر پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه امروزه علاوه بر انسان اشیا هم از اینترنت استفاده می‌کنند، گفت: اقتصاد هوشمند، پویایی و حمل و نقل هوشمند، محیط زیست هوشمند، زندگی هوشمند و مردم هوشمند را ۶ مؤلفه کلیدی یک شهر هوشمند می باشد.
وی با بیان اینکه آنچه یک شهر را به سمت هوشمندی پیش می برد، صرفاً استفاده از ابزار الکترونیکی و سیستم ارتباطاتی آن شهر نیست افزود: شهر هوشمند، شهری است که در اداره تمام امور شهروندان شامل خدمات، سرویس های دولتی و خصوصی به صورت آنلاین و شبانه روزی در کل هفته و با ضریب ایمنی بالا بتواند پاسخگویی شهروندان باشد.
این مقام مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: برای ایجاد شهر هوشمند به همکاری همه دستگاه ها و سازمان های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیاز است و بدون این هماهنگی، شکل گیری آن عملی نمی  شود و نمی توان به دستاوردهای با اهمیتی ازجمله کاهش هزینه های مصرف سوخت و انرژی، و کاهش آسیب به محیط زیست دست یافت.