معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در دانشگاه اردکان:

دانشگاه باید مستقل و خودکفا شود تا بتواند قوی‌تر و مؤثرتر به کشور و جامعه خدمت کند

۰۸ آذر ۱۳۹۷ | ۱۹:۴۱ کد : ۴۳۳۵۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۴۹۲
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در آیین معارفه رئیس دانشگاه اردکان گفت: دانشگاه باید مستقل و خودکفا شود تا بتواند قوی‌تر و مؤثرتر به کشور و جامعه خدمت کند.
دانشگاه باید مستقل و خودکفا شود تا بتواند قوی‌تر و مؤثرتر به کشور و جامعه خدمت کند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اردکان، در این آیین دکتر حسین سیمایی صراف معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با بیان اینکه دانشگاه به‌عنوان بزرگ‌ترین نهاد آموزش در کشور ما با تأخیر نسبت به سایر کشورهای دنیا تأسیس شد، اظهار داشت: از ابتدای شکل‌گیری مراکز آموزش عالی در کشور تازمان حاضرکه دوره توسعه دانشگاه است، این مقوله با فراز و نشیب‌های فراوانی روبرو بوده است.
وی افزود: یکی از دلایل این فراز و نشیب‌ها این بوده است که دانشگاه در کشور ما توسط دولت‌ها تأسیس شده‌اند و مجبور هستند که در چارچوب سیاست‌های دولت حرکت کنند، درحالی‌که نهاد دانشگاه در کشورهای دیگر از دل دولت بیرون نیامده است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: دانشگاه سه مأموریت آموزش، پژوهش و پرورش را بر عهده دارد که دانشگاه‌های ما در بعد آموزش سابقه خوبی دارند ولی در دو دهه اخیر با رشد نا گسیخته و ناموزونی روبرو بوده‌اند که نیاز به ساماندهی دارد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت: در سال ۱۳۸۴ تعداد ۷۵ مؤسسه غیردولتی آموزشی وجود داشت که در سال ۱۳۹۲ علیرغم فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم با رشد پنج برابری به ۳۵۲ مؤسسه افزایش یافت.
دکتر سیمایی صراف افزود: کشور ایران هم‌اکنون در مقایسه با کشور چین با آن وسعت و جمعیت فراوان ازنظر تعداد دانشگاه برابری می‌کند و ۲۸۰۰ واحد دانشگاهی در ایران وجود داشت که با مصوبه دولت حدود ۳۰۰ واحد کاهش‌یافته است و ما در انجام مأموریت اول به لحاظ کمی رشد کافی داشته‌ایم و باید به مرحله کیفیت وارد شویم.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در ادامه با برشمردن پتانسیل‌های عظیم منطقه یزد و اردکان اظهار امیدواری کرد مجموعه آموزش عالی استان یزد در حل چالش‌ها و برآورده کردن موانع توسعه، الگویی برای سایر دانشگاه‌های کشور باشد.
دکتر سیمایی صراف، در پایان از خدمات دکتر علی نصیری طوسی رئیس سابق دانشگاه اردکان قدردانی کرد و برای دکتر فاطمه بهجتی اردکانی، رئیس این دانشگاه آرزوی موفقیت نمود و حکم وزیر علوم را به رئیس جدید دانشگاه اردکان ابلاغ کرد.
دکتر بهجتی اردکانی رئیس دانشگاه اردکان نیز با تشکر از خدمات دکتر علی نصیری طوسی در دوران ریاست دانشگاه اردکان اظهار امیدواری کرد جهت دستیابی به چشم اندار بلندمدت دانشگاه، کلیه دانشگاهیان اعم از اعضای هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان دانشگاه اردکان تعامل و همکاری همه جانبه داشته باشند.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷


( ۳ )