رئیس سازمان امور دانشجویان در دانشگاه صنعتی شیراز:

دانشگاهی موفق است که به امور و خدمات دانشجویان بیشتر بپردازد

۰۸ آذر ۱۳۹۷ | ۰۸:۵۸ کد : ۴۳۳۴۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۵۰۷
دکتر مجتبی صدیقی ، معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان در آیین معارفه سرپرست دانشگاه صنعتی شیراز با تاکید بر ارائه بهینه خدمات دانشجویی در دانشگاه ها گفت: دانشگاهی موفق است که به امور و خدمات دانشجویان بیشتر بپردازد، ما حوزه پشتیبانی هستیم و در صورت پشتیبانی خوب، قطعاً مسائل آموزشی، پژوهشی و فرهنگی هم بهتر خواهد بود.
دانشگاهی موفق است که به امور و خدمات دانشجویان بیشتر بپردازد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این آیین دکتر صدیقی با تاکید بر ضرورت بهره گیری از تجربیات نسل قدیمی تر دانشگاهی، اظهار داشت: نام دکتر مقدسی با این دانشگاه عجین شده است و طبیعتاً هر زمان آیندگان به این دانشگاه نگاه کنند و افتخاراتش را ببینند، حتماً نام دکتر مقدسی را در کنار افتخارات این دانشگاه می بینند و در دولت هم برنامه ریزی هایی برای بهره گیری از دانش و تجربه این افراد و انتقال دانش آنها به نسل های جوان تر پیش بینی و عملیاتی شده است.
دکتر صدیقی تصریح کرد: این دانشگاه در مدت کوتاه تأسیس افتخارات خوبی کسب کرده و جایگاه ارزنده ای در میان دانشگاه های کشور دارد.
رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به شرایط آموزش عالی دانشگاه های کشور افزود: ما به هرحال هرم جمعیتی دانشگاهی مان تغییر کرده، صندلی های خالی در آموزش عالی داریم و به طور کلی کمیت کاهش پیدا کرده و این فرصتی کم نظیر برای ارتقای کیفیت است.
دکتر صدیقی گفت: ما فارغ التحصیل هایی می خواهیم که به درد جامعه بخورند، از طرفی دانشگاه های ما هم باید به سمتی بروند که علاوه بر اثرگذاری در مجامع علمی، درد کشور را بشناسند و به درمان آن کمک کنند.
وی افزود: توسعه کمی صورت گرفته در آموزش عالی کشوردر برخی موارد بی هدف بوده، البته در بسیاری از موارد هم افتخارآمیز و سودمند بوده است، ولی الان دیگر نمیتوان دانشگاه های متعدد را به نحو گذشته مدیریت کرد.
معاون وزیر علوم عنوان کرد: آمایش آموزش عالی طرح اصلی وزارتخانه در دوره کنونی وزارت علوم است و بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی دنبال میشود، مأموریت گرایی و توسعه هدفمند ضرورت جدی برای دانشگاه هایمان است و دیگر وقت آن شده که همه سیستم ها و تجهیزات دانشگاهی کشور هدفمند و با هم افزایی به صورت هماهنگ پیش روند.
دکترصدیقی با اشاره به اینکه آمایش آموزش عالی مشکلی برای هیچ کارمند، استاد و دانشجویی ایجاد نمی کند، اظهار داشت: می خواهیم از امکانات مان بهتر استفاده کنیم، دانشگاه های پراکنده بدون هماهنگی و انسجام، امروز دیگر پذیرفتنی نیست وهدف از این طرح، استفاده بهتر و منسجم تر از داشته های مان است.
رئیس سازمان امور دانشجویان بیان کرد: در توسعه رشته ها باید دقت کرده و در ظرفیت ها باید مراقبت کنیم، کما اینکه در تحصیلات تکمیلی کنترل های مان را شروع کردیم، درست نیست دانشجوی دکتری ما فارغ التحصیل شود و بیکار بماند، طبیعتاً باید ظرفیت های مان را با نیازهای جامعه هماهنگ کنیم، اگر جامعه به این تعداد فوق لیسانس و دکتری نیاز ندارد ضرورتی ندارد ما به بحران روانی جامعه دامن بزنیم و کشور را با مشکل مواجه کنیم.
وی با تاکید بر لزوم هماهنگی میان بخش های دولتی و غیر دولتی برای موفقیت این طرح گفت: مد نظر ما کنترل کمیت است و باید به سمت و سوی کارآتر شدن دانشجویان برویم و دانشجویانی تربیت کنیم که در کنار فراگیری معلومات تئوری، کار عملی هم بلد باشند، به گونه ای که به محض فارغ التحصیلی جذب بازار کار شوند.
دکتر صدیقی تصریح کرد: دانشگاه و آموزش عالی که بی توجه به نیازهای کشور باشد موفق نیست، به خصوص در شرایط و مشکلات کنونی کشور، نیاز به دانشگاه ها و دانشجویانی داریم که بتوانند به حل مسائل و پیشبرد امورات کمک کنند.
وی با اشاره به موضوع برجام گفت: امروز کشور با مشکلات خاصی مواجه است، فردی یا کشوری قلدرمابانه یک قرارداد بین المللی را نقض کرده و دنبال همراه کردن جامعه جهانی با خود است، اینجاست که عِرق ملی و حمیت ملی ایجاب می کند با همراهی و همدلی به سمت بهبود و اصلاح گام برداریم.
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: دانشگاه های ما باید نیازهای جامعه را بررسی کنند، و راه کارهایی برای بهبود و ساده تر کردن وضعیت ارائه دهند، از طرفی وظیفه جلب اعتماد و روشنگری برای مردم هم میتواند توسط دانشگاه ها به مقصد برسد.
دکترصدیقی اظهار داشت: امروز بحث جناح بندی مطرح نیست، همه وظیفه دارند کمک کنند، دانشگاه ها هم در زمینه رفع نیازهای تخصصی در دوران تحریم و روشنگری و تبیین مسائل برای مردم می توانند نقش ایفا کنند.
معاون وزیر علوم افزود: ما در کنار توسعه ظرفیت خوابگاه ها به دنبال ارتقای کیفیت بودیم و در طرح رتبه بندی دانشگاه ها، کیفیت خدمات بسیاری از دانشگاه ها ارتقا داشته، اما هنوز جای کار زیاد است.
دکتر صدیقی از پیگیری بهبود وضعیت خوابگاه ها و تغذیه دانشجویان خبر داد و افزود: سلامت، مشاوره و آسیب های اجتماعی را هم پیگیری می کنیم.
وی گفت: دانشگاهی موفق تر است که مدیریتش ارتباط بهتر و تنگاتنگ تری با اقشار مختلف دانشگاهی داشته باشد.
دکترصدیقی افزود: از کیان دانشگاه و استقلال دانشگاه باید دفاع کنید، هماهنگی با دانشگاه بزرگ شیراز هم باید مد نظر باشد، از طرفی باید به فکر بهبود شرایط استادان، کارکنان و دانشجویان هم بود.
وی به بودجه سال ۹۸ هم اشاره کرد و عنوان داشت: امیدوارم در بودجه ۹۸ حقوق استاد دانشگاه نجومی تلقی نشود، از دست دادن استادان گرانمایه به خاطر مشکلات مالی جبرانش خیلی سخت است، امیدوارم در بودجه سال آینده توجه جدی به کارکنان دولت و استادان دانشگاهی شود.
رئیس سازمان امور دانشجویان در پایان به سرپرست جدید دانشگاه صنعتی شیراز توصیه کرد: مدیریت بر دل ها توفیق شما را رقم می زند، مسئولیت ها می آیند و می روند ولی آنچه می ماند خدمت صادقانه در ولای این پرچم گرانبهاست.
در پایان این آیین با اهدای لوحی از خدمات دکتر جلیل مقدسی رئیس سابق دانشگاه صنعتی شیراز تقدیر شد و دکترمحمد مهدی علویان که با حکم وزیر علوم به سرپرستی دانشگاه صنعتی شیراز منصوب شده بود با دریافت حکم خود از دکتر صدیقی، رسماً مدیریت دانشگاه صنعتی شیراز را به عهده گرفت.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷