به همت پژوهشگران پارک علم و فناوری مازندران؛

شبیه‌ساز پل فرماندهی کشتی ساخته شد

تعداد بازدید:۱۵۸۰
برای نخستین بار توسط شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری مازندران، شبیه ساز پل فرماندهی کشتی ساخته شد.
شبیه‌ساز پل فرماندهی کشتی ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری مازندران، با ساخت شبیه‌ساز پل فرماندهی کشتی، آشنایی و بررسی تخصصی هدایت و ناوبری کشتی‌ها در سطوح متفاوت در شرایط جوی، محیطی و سناریوهای قابل تعریف امکانات خاص برای دوره‌های ناوبری ممکن شد.
حبیب توکلی مجری طرح در این خصوص اظهار داشت: برای اولین بار در کشور با تکیه بر دانش بومی سمیولاتور پل فرماندهی کشتی مطابق با استانداردهای بین‌المللی به دست متخصصان شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری مازندران ساخته شد.
وی با اشاره به اینکه این شرکت دانش‌بنیان توانسته در سه کلاس متفاوت نسبت به ساخت و تولید شبیه‌ساز پل فرماندهی اقدام کند، افزود: این شبیه ساز در سه مدل TITAN-S1، TITAN-S2و مدل 3TITAN-S تولید شده است که در مدل TITAN-S1 شبیه‌ساز با طراحی سناریوهای پیچیده و با ارائه مهم‌ترین بنادر، شناورها و دسترسی به تمامی ماژول‌های پل فرماندهی می‌تواند عملیات مربوط به مانور، هدایت و ناوبری کشتی را در شرایط جوی و محیطی متفاوت با ارائه تصویر ۲۷۰ درجه برای پل اصلی و تصویر ۱۸۰ درجه برای پل‌های فرعی شبیه سازی کند. همچنین در این مدل قابلیت افزودن پل‌های (شناورهای) فرعی تا حداکثر ۶ پل به سناریو وجود دارد.
وی افزود: در مدل TITAN-S2 از شبیه ساز که به صورت یک کنسول قابل حمل است تمامی ماژول های مدل TITAN-S1 را دارا می‌باشد و تفاوت اصلی آن عدم پردازش تصویر ۲۷۰ درجه بوده که فقط با سه نمایشگر محدوده ۹۰ تا ۱۸۰ درجه ای را پوشش می‌دهد البته از طریق کنترلرهای هدایت قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه‌ای تصویر محیط اطراف فراهم شده است. این مدل بهینه از نظر اقتصادی مناسب برای هنرستان‌های دریایی، موسسات و آموزشکده‌های دریایی تجاری یا نظامی است که برای افزایش مهارت و آموزش دریانوردان طراحی شده است.
توکلی تصریح کرد: در مدل TITAN-S3 ایجاد یک شبکه سمعی بصری با حداکثر ۱۰ پل (شناور) به طور همزمان در مدل Desktop؛ این محصول به عنوان شبیه ساز ECDIS و GMDSS شناخته می‌شود که مطابق با استانداردهای روز دنیا به همراه تصویر و قابلیت هدایت از طریق CONNING ارائه می‌گردد. در این مدل هر پل دارای ماژول‌های Visualization - GMDSS - ECDIS - RADAR\ARPA و CONNING می‌باشد.
وی یادآور شد: سمیولاتور پل فرماندهی کشتی را برای فراگیران، شبیه‌سازی کرده و همچنین علاوه بر آن امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری همچون ابزار کنترل و راهبری، رادار ARPA " GPS " نقشه الکترونیک ECDIS " ابزارهای مخابرات دریایی GMDSS و سیستم‌های هدایت و ناوبری را نیز شبیه‌سازی می‌کند.
این محقق گفت: از دیگر امکانات این سیستم، پیاده‌سازی تصویر ۲۷۰ درجه از محیط اطراف، شبیه‌سازی دقیق انواع کشتی‌ها، شناورها، بنادر مهم دنیا و طراحی سناریو‌های لازم جهت آموزش علمی و کاربردی است.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۲ )