رئیس دانشگاه کاشان:

کمک به جلوگیری از مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها رسالت دانشگاه هاست

۰۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۴۳ کد : ۴۳۳۱۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۳۷
دکترعباس زراعت رئیس دانشگاه کاشان گفت: ارائه راهکارهای علمی برای حفظ و پایداری روستاها و کمک به جلوگیری از مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها رسالت دانشگاه هاست.
کمک به جلوگیری از مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها رسالت دانشگاه هاست

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کاشان، دکترزراعت در نشست کارآفرینی روستایی در جمع بخشداران شهرستان های کاشان و آران و بیدگل به فعالیت آموزشی ۱۰ هزار دانشجو، ۳۱۰ عضو هیات علمی، ۲۲ دانشکده و پژوهشکده این دانشگاه اشاره کرد و گفت: این موارد از پتانسیل های این دانشگاه است که می تواند به جامعه خدمات موثری ارائه دهد.
وی با اشاره به اینکه جامعه محور شدن چشم انداز این دانشگاه است، افزود: سعی داریم خدمات خود را به جامعه ارائه دهیم، اقتصاد خود را به دانش بنیان تغییر دهیم و در رفاه جامعه تاثرگذار باشیم و کارآفرینی را در سطح جامعه ارتقا بخشیم.
رئیس دانشگاه کاشان به طرح آمایش آموزش عالی اشاره کرد و گفت: دانشگاه کاشان گرچه دانشگاه مرکز استان نیست ولی رتبه آن از ۲۶ دانشگاه مرکز استان بالاتراست.
دکترزراعت بین المللی کردن این دانشگاه را از سیاست های این دانشگاه عنوان کرد و گفت: تاکنون فعالیت های بین المللی زیادی در دانشگاه انجام شده است و فرصت های بسیار زیاد دیگری برای فعالیت های بین المللی وجود دارد.
وی رصدخانه بین المللی کامو را فرصتی مغتنم برای بین المللی شدن شهر کاشان ذکر کرد و افزود: خداوند یکی از پاک ترین آسمان های دنیا را به مرم این شهر هدیه کرده است که باید به خوبی از آن بهره برداری نماییم.
رئیس دانشگاه کاشان کویر را از دیگر پتانسیل های این منطقه برشمرد و خاطرنشان کرد: با استفاده از پتانسیل کویر و با بهره برداری از انرژی خورشیدی می توانیم برق تمام دنیا را تامین کنیم. در همین راستا یک موسسه مطالعاتی بین المللی با کمک خیرین تاسیس شده و مطالعات خود را برای بهره گیری اقتصادی از کویر شروع کرده است.
وی به تشکیل میز صنعت در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: این میز با هدف ارتباط هرچه بیشتر با صنایع و استفاده از فناوری های نوین برای ارتقای کیفی محصولات صنایع تشکیل شده است.
رئیس دانشگاه کاشان خاطرنشان کرد: پارک علم و فناوری غیاث الدین جمشید کاشانی که پس از چند سال به ثمر نشست زمینه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی را فراهم می کند.
رئیس دانشگاه کاشان خاطرنشان کرد: اگر روزی مردم احساس کنند فعالیت های دانشگاه در سفره های شان تاثیر گذار است و اقتصاد سنتی را تبدیل به اقتصاد دانش بنیان کند و اخلاق عمومی جامعه را ارتقا می بخشد، آن موقع است که مردم به دانشگاه اعتماد پیدا می کنند.
دکترزراعت تبادل اندیشه و همفکری مسئولان را برای توسعه منطقه حایز اهمیت دانست و گفت: همه ما در برابر خون شهدا و زحماتی که برای این انقلاب کشیده شده است مسئول هستیم و باید به دور از جناح بازی و سیاسی کاری سعی نماییم با راهکارهای مختلف، انگیزه را در بین مردم ارتقا بخشیده و آینده پرامیدی را به مردم هدیه کنیم و در راستای توسعه منطقه بکوشیم.
وی روستاها را مهم ترین کانون توسعه اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و اظهار داشت: باید علاوه بر حفظ جمعیت روستاها بتوان با اشتغال آفرینی در روستا ها مانع مهاجرت روستائیان شد.
دکترزراعت از تشکیل کانون دانشجویی روستا در دانشگاه خبر داد و اظهارامیدواری کرد: تا با ارائه راهکارهای علمی و شناسایی و استفاده از ظرفیت‌های صنایع دستی، گردشگری و بوم‌گردی و مشاغل خانگی، زمینه توسعه و پایداری روستاها فراهم شود. شاید چنین به نظر آید که دانشگاه دراین موارد رسالتی ندارد اما به اعتقاد بنده رسالت اصلی دانشگاه ها همین موضوعات است.
رئیس دانشگاه کاشان خاطرنشان کرد: دانشگاه می تواند هر روستایی را موضوع یک پایان نامه قرار داده و پتانسل های آن را شناسایی کند و به مردم آموزش دهد که چگونه از این پتانسیل ها بیشترین بهره وری را داشته باشند.
وی با بیان اینکه هنوز هم کشور ما به رغم کم آبی ظرفیت های زیادی در زمینه اقتصاد کشاورزی دارد منتها کشاورزی سنتی جواب نمی دهد و باید کشاورزی به شکل علمی درآید خاطر نشان کرد: دانشگاه کاشان طرح های خوبی در این زمینه دارد و یکی از آنها پرورش زالوست که نیاز زیادی به آب ندارد و با هزینه اندک بازدهی زیادی در کوتاه مدت برای کشاورزان دارد.
رئیس دانشگاه کاشان درادامه گفت: طرح دیگر احیای کارگاه های فرش است که با مشارکت سازمان بسیج به دنبال اشتغال زایی برای بسیجیان در روستاها هستیم تا برای اعضای هیات علمی دانشگاه های داخل وخارج کشور فرش ببافند.
مهندس داوود حسنعلیان مدیر مرکز کارآفرینی دانشگاه کاشان هم دراین نشست کارآفرینی روستایی را مورد تاکید قرار داد و گفت: روستاها به عنوان پس کرانه های شهری نقش مؤثری در فرهنگ وتمدن شهری داشته اند.

وی با اشاره به اینکه انقراض و انهدام تمدن ها با افول و نابودی روستاها و پس کرانه ها شروع می شود خاطر نشان کرد: دانشگاه رسالت خود می داند که با ارائه راهکارهای علمی و با ارائه آموزش های لازم بتواند مشکلات روستائیان را برطرف و با اجرای برنامه های مختلف از مهاجرت روستائیان به شهر جلوگیری کند.
مهندس حسنعلیان با بیان اینکه در مرحله نخست باید بخشداران، یک روستا را به عنوان پایلوت به دانشگاه معرفی کنند، گفت: دانشگاه با کمک استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دوره های بین رشته ای را تشکیل می دهد و اولویت ها و ضرورت های روستاها سنجیده می شود و با هماهنگی بخشداران و دهیاران منطقه، راهکارهایی را برای رفع مشکلات و ماندگاری روستاها ارائه می دهد.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه کاشان هم از اعلام آمادگی این دانشگاه برای اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک خبر داد و گفت: تاکنون طرح های پژوهشی مشترکی بین جامعه ودانشگاه انجام شده است و امید است دانشگاه کاشان بتواند نقش تاثیرگذاری در رفع مشکلات روستائیان نیز داشته باشد.
دکتر مجید منعم زاده به تشکیل میز صنعت و میز هنردر این دانشگاه اشاره و خاطر نشان کرد: سعی بر این است تا با اجرای این برنامه ها ارتباط دانشگاه با جامعه برای رفع نیازها و مشکلات مردم ارتقا یابد.
در این نشست بخشداران شهرستان های کاشان و آران و بیدگل نیز از ارائه طرح کارآفرینی روستایی دانشگاه کاشان قدردانی و نقطه نظرات و پیشنهادات خود را بیان کردند.

ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵

کلید واژه ها: کاشان