اولین نشست شورای هماهنگی آموزش عالی استان یزد دردانشگاه یزد

۲۴ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۹ کد : ۴۳۳۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۴۰
نشست رؤسای دانشگاه های استان یزد با هدف هماهنگ سازی سیاست ها و برنامه ها در سطح دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استان برای توسعه رشته های دانشگاهی، ارتقای کیفیت دانشگاه ها و ارتباط دانشگاه ها با ...
نشست رؤسای دانشگاه های استان یزد با هدف هماهنگ سازی سیاست ها و برنامه ها در سطح دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استان برای  توسعه رشته های دانشگاهی، ارتقای کیفیت دانشگاه ها و ارتباط دانشگاه ها با صنعت و جامعه در دانشگاه یزد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،‌ دکترمحمدصالح اولیا رییس دانشگاه یزد درابتدای این نشست با تاکید بر لزوم برگزاری جلسات هماهنگی بین دانشگاه های استان گفت: درحال حاضر چالش های مشترکی مثل کاهش تقاضا، کیفیت و چالش اقتصاد درآموزش عالی وجود دارد اما دانشگاه های استان یزد با دغدغه بزرگتری مواجهند و آن هم پایین آمدن جایگاه آموزش عالی استان یزد نسبت به سایر استان هاست واین درحالی است که یکی از محورهای توسعه استان خدمات برتر و آموزش عالی است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه  بعضی از رقابت هایی که  بین مؤسسات آموزش عالی وجود دارد باعث تشدید نگرانی ها می شود، افزود: با به وجود آوردن رشته های موازی در دانشگاه ها مشکلات بیشتر خواهد شد و همه متضرر می‌شوند.
دکتراولیا گفت: ما دراین جلسات درخصوص مزیت ها و نقاط ضعف و چالش ها به بحث و تبادل نظر می پردازیم،همچنین برای تشکیل کمیته ای برای برنامه ریزی مشترک بین دانشگاه ها برای توسعه و تاسیس رشته ها باید به توافق برسیم.
نکته دیگری که رییس دانشگاه یزد مطرح کرد درخصوص برگزاری کمیته های تخصصی در خصوص حوزه های آموزشی، پژوهشی و طرح و برنامه بود تا از این طریق معاونان دانشگاه های مختلف با هم جلساتی تشکیل دهند و امکان زمینه های مشترک همکاری فراهم شود.
وی درخصوص طرح آمایش آموزش عالی استان گفت: این بحث مطرح است که توسعه رشته ها در دانشگاه ها باید به تصویب شورای آمایش آموزش عالی استان برسد ولی این موضوع تاکنون اجرایی نشده است. درعین حال اگر ما مصوبه ای داشته باشیم قطعا شورای گسترش بی توجه نخواهد بودو از طرف دیگر امکان اعمال نظارت از طریق شورای نظارت استانی وجود خواهد داشت.
دکتراولیا تاکید کرد: ما می توانیم در بعضی حوزه های دیگر نیز مثل حوزه رفاهی، دانشجویی، خوابگاه ها، کتابخانه و منابع علمی همکاری خوبی داشته باشیم.
وی درادامه افزود: ما باید در راستای توسعه آموزش عالی استان مزیت نسبی در آموزش عالی استان ایجاد کنیم که یزد قطب دانشگاهی باشد و این بخش مستلزم حمایت مسئولان استانی است ما باید زیرساخت ها و جاذبه های قوی در استان داشته باشیم و با بهره وری بیشتری که در فضاها ایجاد می کنیم می توانیم کمک کنیم دانشجویانی که از خارج استان به یزد می آیند امکانات بهتری نسبت به دانشگاه های دیگر داشته باشد.
درادامه این نشست دکترعلی اصغر علمدار یزدی مدیر نظارت و ارزیابی دانشگاه یزد با اشاره به اینکه دانش آموختگان ما در جامعه وضعیت مناسبی ندارند راه چاره را  این عنوان کرد که استاندار و اعضای این جلسه  کمیته ای را تشکیل دهند تا نیازهای استان را در گرایش های حداقل کاردانی در رفع نیاز جامعه پیدا کنند.
وی افزود: ما با کمبود شدید تکنسین مواجه هستیم اگر نیازها شناخته شوند می توانیم رشته های جدید در جهت رفع نیازها تاسیس کنیم و آنها را رونق دهیم.این گونه جلسات باید تشکیل شود و رشته ها ی مفید جدیدی را که نیاز جامعه است تاسیس کنیم.
وی در ادامه گفت: آن چیزی که در دانشگاه ها تدریس می شود با دنیای شغلی متفاوت است بنابراین باید صاحبان صنعت را به صحنه بیاوریم.
سپس دکترمحمدعلی وحدت رئیس موسسه آموزش عالی امام جواد(ع)  ، دکترمحمدرضا امینی رئیس دانشگاه جامع پیام نور استان یزد ، دکترحسین غفوری چرخابی رئیس دانشگاه اردکان ، دکتر سید حبیب الله میرغفوری رئیس دانشگاه علم و هنر یزد ، دکترسید ابوالقاسم طالبی رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای یزد ، مریم احمدی معاون مؤسسه آموزش عالی دارالعلم یزد ، دکترعباس کلانتری رئیس دانشگاه آیت‌الله حایری میبد ، دکترناصر صدرا ابرقویی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی یزد و دکترفضل الله رضایی رییس دانشگاه فرهنگیان یزد دیدگاه ها و نظرات خود در خصوص وضعیت آموزش عالی در استان یزد را بیان کردند .
همچنین دراین جلسه مصوب شد معاونان آموزشی،پژوهشی و مدیران طرح و برنامه و همچنین معاونان دانشجویی و فرهنگی دانشگاه ها ی استان یزد کمیته های مشترکی برای بررسی مسائل شان تشکیل دهند و دانشکده های دانشگاه ها نیز در جلسات مشابهی مسائل شان را مطرح و برای حل آنها برنامه ریزی کنند .
گفتنی است دراین جلسه در خصوص نام گذاری این جلسات بحث و تبادل نظر شد که در نتیجه نام شورای هماهنگی آموزش عالی استان مصوب و مقرر شد جلسات به صورت چرخشی و ماهیانه باشد و در دانشگاه های مختلف استان برگزار شود.