وزیر آموزش و پرورش دردانشگاه یزد تاکید کرد ؛

نقش خانواده به عنوان اصلی‌ترین کانون شکل‌گیری هویت کودکان

۰۳ آذر ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۲ کد : ۴۳۱۷۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۹۳۳
دکترسیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش درنخستین همایش ملی هویت کودکان ایرانی اسلامی در دانشگاه یزد با بیان این ‌که موضوع هویت یکی از مهم ترین مولفه‌های شخصیتی، رفتاری و منش افراد است، گفت: قالب هویت افراد در دوران کودکی و نوجوانی شکل می‌گیرد.
نقش خانواده به عنوان اصلی‌ترین کانون شکل‌گیری هویت کودکان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، دراین همایش که با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد، جمعی از مسئولان و مدیران کشوری و استانی دردانشگاه یزد برگزارشد. وزیرآموزش و پرورش با بیان این‌که کودکان مثل قبل پدر و مادر را الگوی رفتاری و شخصیتی خودشان قرار نمی‌دهند، گفت: اما این موضوع همچنان در دوران پیش دبستانی و خردسالی وجود دارد و در این دوران خانواده‌ها همچنان بیشترین نقش در هویت کودکان به جای می‌گذارند.
دکتربطحایی در ادامه تصریح کرد: از سال ۵۷ تاکنون تعداد خانواده‌های ایرانی سه و چهار دهم برابر شده و یکی از مهم ترین دلایلی که نقش خانواده‌ها در این هویت بخشی کاهش یافته، افزایش سن ازدواج است.
وی با اشاره به این‌که امروز ۷۰ درصد کودکان واجد شرایط در پیش دبستانی‌ها مشغول آموزش هستند اظهار داشت: این عدد تا شش سال قبل معادل ۱۱ درصد بوده است.
دکتربطحایی یادآورشد: مربیان پیش دبستانی تحت آموزش متمرکز قرار گرفته اند تا شاهد حضور مربیان حرفه ای در مهدکودک ها باشیم و انتقاد داریم از اینکه برخی مهدکودک ها نسبت به تخصص مربیان خود بی توجه هستند زیرا شاهد اتفاقاتی هستیم که به نام شادی و نشاط، تاثیراتی بر بچه ها گذاشته می شود که بسیار مخرب است.
وی بیان کرد: اصلاً یکی از دلایلی که آموزش زبان خارجی از پایه های پایین و در دوره پیش دبستانی، ضررش را بیش از نفعش می دانیم این است که آموزش زبان خارجی حامل فرهنگ است و این فرهنگ بر هویت بچه ها تاثیرگذار است و شالوده های فرهنگ کودکان را شکل می دهد و بعدها تغییر آن در دوره های بالاتر دشوارتر است.
وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در دوره پیش دبستانی سیاست ما در تعمیق هویت بچه ها، ارتباط و تعامل بیشتر با خانواده ها و آموزش خانواده هاست که برنامه های در دست اقدام در این زمینه داریم.
وی عنوان کرد: در دوره های تحصیلی در رده سنی نوجوانان و جوانان چه بخواهیم چه نخواهیم، گروه همسالان دارد مرجعیت بیشتری نسبت به خانواده ها در هویت بخشی پیدا می کند و بچه ها در این رده سنی به همسالان خود بیشتر نگاه می کنند.
دکتربطحایی خاطرنشان کرد: البته همه گروه همسالان در مدرسه و تحت مدیریت و اختیار آموزش و پرورش نیست اما اگر کیفیت کار تعلیم و تربیت در مدرسه افزایش یابد، می توانیم این فرصت مناسب را به داخل مدرسه بکشیم، یعنی به جای اینکه دانش آموز ما که آینده ساز کشور است، در کوچه و خیابان دوست و همسال خود را پیدا کند، در داخل مدرسه این فضا را ایجاد کنیم.
وزیر آموزش و پرورش درادامه گفت: امسال برنامه ویژه مدرسه که برای شش پایه تحصیلی یعنی ابتدایی دوم و متوسطه اول شروع کردیم این است که دو ساعت در اختیار معلم و مدیر مدرسه باشد و برنامه رسمی قطع شود و دو ساعت با چارچوبی که ارائه شده، متناسب با نیاز مدرسه و کلاس برنامه ارائه دهد.
وی افزود: همچنین در اردیبهشت سال ۹۸ جشنواره ملی مدارس موفق را به مدت سه روز برگزار خواهیم کرد که در آن تجربیات موفق مدارس ارائه می شود و کارگاه هایی خواهیم داشت که این کارگاه ها در اشاعه روش های جدید مدیریت آموزشی اثرگذار خواهد بود و امیدواریم بتوانیم به تدریج این جشنواره را به یک جشنواره سراسری که نقطه عطفی برای روش های نوین یادگیری است، تبدیل کنیم.
در پایان مراسم از تمبر نخستین همایش ملی هویت کودکان ایرانی اسلامی رونمایی شد.
ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵

کلید واژه ها: یزد


( ۴ )