اولین نشست از سلسه نشست های استانی فناوری زیست سازگار در دانشگاه صنعتی قم برگزار شد

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۶:۰۸ کد : ۴۳۱۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۰۲
اولین نشست از سلسله نشست های فناوری زیست سازگار با حضور دکتر خوشنویسان رئیس دانشگاه صنعتی قم ،دکتر دانیالی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، دکتر شفیعی معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست، دکتر کمالی معاون...
اولین نشست از سلسله نشست های فناوری زیست سازگار با حضور دکتر خوشنویسان رئیس دانشگاه صنعتی قم ،دکتر دانیالی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، دکتر شفیعی معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست، دکتر کمالی معاون منابع طبیعی و آبخیزداری و دکتر محلوجی مشاور محیط زیست در استانداری  به همت انجمن عمران در سالن همایش های شهید آخوندی دانشگاه صنعتی قم برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست عوامل ایجاد و تشدید ریزگردها در استان بررسی شد و به مواردی چون خشکسالی‌های پی در پی، عدم مدیریت جامع منابع آب، کاهش بارندگی و میزان رطوبت هوا، بیابان زایی و تخریب‌های ناشی از فعالیت‌های انسانی اشاره شد.
همچنین در راستای کاهش ریزگردها ،راهکارهایی از جمله ایجاد کمربند فضای سبز اطراف شهر و حفظ و گسترش فضای سبز درون شهری، کنترل فعالیت‌های عمرانی و منابع ساکن تولید گرد و غبار، استفاده از فناوری‌های نو در مهار گرد و غبار، افزایش آگاهی‌های عمومی، مدیریت صحیح منابع آب و خاک و مقابله با بیابانزایی مطرح شد.
در ادامه مسئولان حاضر در این نشست ایجاد مدیریت پکپارچه بر  کلیه  فعالیت‌های حفاظت از محیط زیست در استان را خواستار شدند و دانشگاه صنعتی قم نیز با اجرای طرح‌های پژوهشی و نظارت بر کلیه این فعالیت ها می تواند نقش بسزایی در تحقق اهداف حفاظت از محیط زیست استان داشته باشد.
گفتنی است در پایان این نشست نیز از تالاب بهشت معصومه  که مملو از نی و گونه‌های علفی، جلبکی، ماهی و پرندگان مهاجر است، بازدید شد.