در راستای حمایت از ایده‌های فناورانه دانشجویان صورت گرفت؛

افتتاح کانون شکوفایی خلاقیت و نوآوری دانشگاه پیام‌نور اهواز

۳۰ آبان ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۴ کد : ۴۳۱۰۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۹۱
کانون شکوفایی خلاقیت و نوآوری دانشگاه پیام‌نور اهواز، در راستای حمایت از ایده‌های فناورانه دانشجویان و با حضور دکتر بابک مختاری رئیس پارک علم و فناوری خوزستان افتتاح شد.
افتتاح کانون شکوفایی خلاقیت و نوآوری دانشگاه پیام‌نور اهواز

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری خوزستان، دکتر مختاری در این آیین اظهار داشت: در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که گفته می‌شود مهم‌ترین ویژگی آن تغییر است اما بسیاری از صاحب‌نظران عقیده دارند، مهم‌ترین ویژگی عصر حاضر سرعت زیاد تغییر است؛ به گونه‌ای که انسان چندان نمی‌تواند خود را با این سرعت همراه کند.
رییس پارک علم و فناوری خوزستان با بیان اینکه مشاغل در عصر جدید به شدت در حال تغییر هستند، گفت: آینده در دست کسانی است که حرف و کار جدیدی داشته باشند.
وی افزود: در سال ۱۹۷۶ در بررسی ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا مشخص شد ۸۴ درصد دارایی این شرکت‌ها دارایی‌های فیزیکی و ۱۶ درصد دارایی‌های فکری و دانشی هستند. در سال ۲۰۱۴ در بررسی مجدد این ۵۰۰ شرکت مشخص شد ۸۶ درصد سرمایه و دارایی آن‌ها دارایی فکری، دانشی و ناملموس و تنها ۱۴ درصد دارایی آن‌ها دارایی فیزیکی است.
رئیس پارک علم و فناوری خوزستان گفت: پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و کانون‌های شکوفایی خلاقیت به دنبال تولید سرمایه‌های جدید در دنیا هستند. از زمان قدیم نفت و منابع طبیعی ارزش زیادی داشته‌اند اما این ارزش شاید تنها تا دو یا سه دهه آینده ادامه داشته باشد.
وی ادامه داد: برای رسیدن به این منابع، انسان باید حفاری کرده و تلاش زیادی می‌کرد. منابع انسانی نیز تقریباً به همین شکل هستند. کشف این منابع انسانی و شکوفا کردن آن‌ها آسان نیست. پارک علم و فناوری قرار است ایده و علم را به ثروت تبدیل کند. کسی که باید این کار را انجام دهد، افراد صاحب ایده هستند. برای این کار پارک علم و فناوری و کانون‌های شکوفایی خلاقیت، بستر لازم را برای ایده‌پردازان فراهم می‌کنند. مرحله اصلی این چرخه، مرحله کشف استعدادهایی است که می‌توانند در این راه موثر باشند.
دکتر مختاری خاطرنشان‌کرد: درواقع اگر پارک علم و فناوری را معادل دانشگاه در نظر بگیریم، دانشکده همان مراکز رشد و گروه‌های آموزشی همان هسته‌های فناور ما هستند. دانشجویان نیز همان ایده‌پردازان هستند که تمام کارها از آن‌ها آغاز می‌شود و اگر آن‌ها وجود نداشته باشند عملاً پارک و مراکز رشد نمی‌توانند کاری انجام دهند.
وی تصریح کرد: تمام خدماتی که پارک علم و فناوری خوزستان ارائه می‌دهد می‌تواند در کانون شکوفایی خلاقیت دانشگاه پیام نور اهواز ارائه شوند. پارک علم و فناوری خدمات مادی و معنوی مختلفی ارائه می‌دهد به طور مثال هر جایی که نام پارک علم و فناوری را داشته باشد، جزو مناطق آزاد تجاری محسوب می‌شود و از نظر قانون کار، صادرات و واردات و مالیات آن دقیقاً مانند مناطق آزاد محسوب می‌شود.
دکتر مختاری افزود: در حال حاضر حدود ۱۶۰ شرکت در پارک علم و فناوری خوزستان مشغول فعالیت هستند که از این تعداد حدود ۹۰ شرکت از پایه کار خود را در این پارک آغاز کرده‌اند و عموماً نیز فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خوزستان هستند. به طور کلی می‌توان گفت درصد موفقیت کسانی که کسب و کار خود را در پارک علم و فناوری خوزستان راه‌اندازی می‌کنند، تقریباً سه یا چهار برابر دیگر افراد است.
رییس پارک علم و فناوری خوزستان تصریح کرد: دولت دیگر نمی‌تواند از طریق بخش دولتی یا بخش‌های خصوصی اشتغال ایجاد کند؛ بنابراین از طریق تسهیلاتی که پارک‌ها ارائه می‌دهند، کمک می‌کنند که افراد برای خود کسب و کار راه بیاندازند.
وی گفت: در کانون شکوفایی خلاقیت، ایده‌های دانشجویان پس از بررسی اولیه، در صورت داشتن شرایط لازم مورد حمایت قرار می‌گیرد. در مرحله اولیه یک نمونه ابتدایی از این ایده ساخته شده و برای تولید آن، امکان‌سنجی لازم انجام می‌شود؛ اگر در این مراحل موفق ظاهر شود، به مرحله رشد مقدماتی و رشد وارد می‌شود.
رییس پارک علم و فناوری خوزستان ادامه داد: در این مرحله علاوه بر اینکه دفتر کار در اختیار ایده‌پردازان قرار داده می‌شود، ۱۰ برابر نصف مقدار معاملات کوچک که امسال معادل ۱۲۵ میلیون تومان است، از این ایده حمایت می‌شود. در مرحله تجاری‌سازی نیز تا ۲۴۰ میلیون تومان به افراد تسهیلات داده می‌شود. در کنار حمایت‌های پارک، نهادهای مختلف دیگری در کشور نیز هستند که حمایت‌های دیگری انجام می‌دهند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷