مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم خبر داد:

همایش بررسی نحوه همکاری با «سرن» فردا به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌شود

۳۰ آبان ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۱ کد : ۴۳۱۰۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۸۲۲
همایش بررسی نحوه همکاری با سرن (سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای)، با حضور دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر Martin Gastal معاون سرن در امور کشورهای خاورمیانه، مدیران حوزه پژوهشی وزارت علوم و مدیران پژوهشی برخی از دانشگاه‌های کشور، پنجشنبه یکم آذرماه به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌شود.
همایش بررسی نحوه همکاری با «سرن» فردا به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر نیسی مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری در این خصوص اظهار داشت: در این همایش یک روزه به بررسی نتایج همکاری‌های گذشته و حال بین ایران و سرن، چشم‌انداز همکاری‌های آینده و همچنین نحوه مشارکت دانشگاه‌های کشور پرداخته خواهد شد.
وی درخصوص مشارکت کشور ایران با سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای گفت: پس از حدود ۱۰ سال تلاش و مذاکره وزارت علوم، سرانجام در سال ۲۰۰۰ میلادی مشارکت کشور ایران در سرن میسر شد و تفاهم نامه‌ای بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سرن به امضاء رسید و اجرای آن نیز به عهده پژوهشگاه دانش‌های بنیادی گذاشته شد.
دکتر نیسی تصریح کرد: این همکاری به دو صورت مشارکت در طراحی، ساخت قسمت‌هایی از آشکارساز بزرگ CMS و شتابگرهای فعلی و آینده سرن و همچنین همکاری‌های علمی صورت گرفته که تحقیقات آن منجر به رساله‌های دکتری توسط ده‌ها دانشجو با همکاری اساتید راهنمای ایرانی و دانشمندان مستقر در سرن شده است.
مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به تاریخچه این سازمان گفت: سرن آزمایشگاه تحقیقات هسته ای اروپا است که در سال ۱۹۵۴ تاسیس شد و وظیفه اصلی آن یافتن و مطالعه ساختار ماده در کوچکترین ابعاد قابل دسترس است.
وی فعالیت اصلی سرن را این‌گونه توصیف کرد: درحال حاضر آزمایشگاه سازمان تحقیقات هسته‌ای اروپا از نظر انرژی و تکنولوژی‌های طراحی و ابداع شده در آن، قادر به بررسی ماده در ابعاد بسیار ریز و اجزای سازنده هسته‌ها، دستیابی به شرایط اولیه تکوین جهان هستی در مقیاس قابل کنترل آزمایشگاه و بخصوص نوع جدیدی از ماده هسته‌ای است که امید می‌رود در آینده منجر به فناوری‌های بسیار بدیع شود.
دکتر نیسی با بیان اینکه سرن از حالت فقط اروپایی خارج شده و به یک آزمایشگاه جهانی که حدود ۱۰ هزار نفر از تقریباً ۴۰ کشور جهان در آن کار می کنند در آمده است، خاطرنشان کرد: به دلیل نیاز فنی فوق پیشرفته سرن که در مرز توان تکنولوژی بشر است، این آزمایشگاه مبدأ بسیاری از فن‌آوری‌های نوین است که سال‌ها بعد به بازار مصرف و زندگی متعارف راه پیدا می‌کند.
به گفته وی شتابگرهای تصویربرداری پزشکی و صنعتی و اینترنت از فناوری‌های ابداع شده در سرن هستند و در سال های اخیر این سازمان در توسعه تکنولوژی‌های جدیدی همچون ابر رساناها، سیستم‌های محاسباتی برای محاسبات بسیار سنگین، آشکارسازها و حس‌گرهای فوق سریع و سیستم‌های خلاء بسیار قوی، تحقیقات و مطالعات بسیاری انجام داده است.
دکتر نیسی افزود: با توجه به اهمیت و سابقه سرن، این سازمان به محلی برای تجمع دانشمندان و مطرح کردن آخرین پیشرفت‌های علمی در زمینه هسته‌ای و ذرات و تکنولوژی‌های اطراف آن تبدیل شده است.
گفتنی است خانم Archana Sharma از آشکار ساز CMS سرن، دکتر مجتبی محمدی و دکتر محسن خاکزاد از پژوهشگاه دانش های بنیادی، دکتر مجید هاشمی از دانشگاه شیراز، از سخنرانان این همایش یک روزه هستند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۱ )