اولین مرکز محاسبات پیشرفته بر اساس رایانش ابری در استان مرکزی توسط دانشگاه صنعتی اراک راه اندازی شد

۱۸ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۱:۱۶ کد : ۴۳۱۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۶۲
مرکز محاسبات پیشرفته بر اساس رایانش ابری با حضور مهندس صفری معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی استان مرکزی ، مدیران کل اجرایی استان مرکزی، مسئولان دانشگاه ها و مدیران و کارشناسان صنایع استان مرکزی در د...
اولین مرکز محاسبات پیشرفته بر اساس رایانش ابری در استان مرکزی توسط دانشگاه صنعتی اراک راه اندازی شد
مرکز محاسبات پیشرفته بر اساس رایانش ابری با حضور مهندس صفری معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی استان مرکزی ، مدیران کل اجرایی استان مرکزی، مسئولان دانشگاه ها و مدیران و کارشناسان صنایع استان مرکزی در دانشگاه صنعتی اراک راه اندازی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این آیین دکتر پاک سرپرست دانشگاه صنعتی اراک در سخنانی اظهار داشت : بحث اقتصاد دانش بنیان از مهم ترین مسایلی است که در سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر معظم انقلاب، به آن تاکید شده  و مامی‌خواهیم با افتتاح این مرکز فرصتی را به وجود بیاوریم تا زمینه‌های مناسب برای کمک به توسعه زیرساخت های تحقیق و پژوهش در استان مرکزی فراهم شود و در این راستا از امکانات موجود به صورت بهینه  و حداکثر استفاده کنیم.
وی در ادامه افزود : اقتصاد دانش بنیان به معنی استفاده از فن آوری های سطح بالا نیست بلکه بهره گیری از علم و دانش به فراخور نیاز برای توسعه صنعت و پیشرفت جامعه است و با بیان این موضوع  ادامه دادند : چرخه اقتصاد دانش بنیان با ثروت و کالا تکمیل می شود و دانشگاه ها با اتکا بر نیروی انسانی متخصص در تحقق این مهم نقش بسزایی دارند.
دکتر پاک گفت:  دانشگاه صنعتی اراک به عنوان یک دانشگاه فنی و تخصصی استان وارد عمل شده و در سال جاری با  راه اندازی مرکز هماهنگی  بین  دانشگاه ها و واحدهای تحقیق و توسعه صنایع، کمک به راه اندازی مرکز تحقیقاتی فناوری آلومینیوم و مرکز محاسبات پیشرفته اقدامات مهم و زیرساختی جهت کمک به شکل گیری و حمایت از شرکتهای دانش بنیان و توسعه تحقیق و پژوهش کاربردی را انجام داده است.
وی با تاکید بر این موضوع که  با راه اندازی مرکز محاسبات پیشرفته بر اساس رایانش ابری برای نخستین بار خدماتی در اختیار دانشگاه ها و صنایع استان مرکزی و منطقه قرار داده شده است ، گفت : امیدواریم با استفاده از امکانات این مرکز، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان باکمترین هزینه بیشترین بهره وری را داشته باشند تا متخصصان و محققان با بهره گیری از این سیستم بتوانند در هر زمان و مکان به اطلاعات و نرم افزارهای تخصصی دسترسی داشته و فعالیت های خود را انجام دهند و این مهم گامی موثر در راستای افزایش تعامل بین صنعت و دانشگاه و همچنین توسعه فعالیت های تحقیقاتی در سطح استان مرکزی و منطقه باشد.
سرپرست دانشگاه صنعتی اراک اظهار داشت: بر همین اساس آزمایشگاه تحقیقاتی رایانش ابری دانشگاه صنعتی اراک با سه هدف بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت راه‌اندازی شده است. هدف اول ایجاد یک ابر عمومی تحت عنوان ابر دانشگاه صنعتی اراک است که تمامی سازمان‌ها بتوانند از خدمات آن بهره ببرند.
 به گفته وی هدف دوم یک هدف میان مدت است که سعی دارد سالانه یک کنفرانس و ماهانه یک کارگاه علمی در حوزه رایانش ابری را پشتیبانی کند و دست‌آوردهای خود را ارائه و این دانش را گسترش دهد.
دکتر پاک ادامه داد: در نهایت هدف کوتاه مدت ارائه یک نرم‌افزار کاربردی مانند نرم‌افزار کلاس‌بندی در قالب ابر، برای واحدهای دانشگاهی است به طوری که کاربران بتوانند با هزینه کم به میزان نیاز خود از این نرم‌افزار ها بهره مند شوند.
وی همچنین با اشاره به گستردگی در زمینه‌های پژوهشی در حوزه رایانش ابری تاکید کرد: سیستم‌های توزیع شده، مجازی ‌سازی، برنامه ‌نویسی و موازی ‌سازی هر سه حوزه مطالعات خود را با گسترش ابری دنبال کرده و مجموعه مطالعات خود را ارائه خواهند کرد.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری استان مرکزی نیز  در این مراسم گفت: وارداتی بودن دانش، صنعت و اقتصاد و بهره وری پایین و عدم ارتباط بین این مجموعه ها از مهمترین چالش های کشور است که تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه کلید رفع این معضل است.
مهندس صفری افزود: رشد مسایل پایه در عرصه اقتصادی و اجتماعی از مهمترین نیازهای جامعه و کشور است که این مهم با افزایش و توسعه بهره وری و ارتباط دانشگاه و صنعت محقق می شود.
وی ادامه داد: هم اکنون تجربه کافی برای تجاری سازی علم در عرصه اقتصاد کشور وجود ندارد و نیاز است مسئولان در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری با تشکیل شرکت های دانش بنیان این مهم را در دستور کار خود قرار دهند.
در بخش دیگری از این برنامه مشاور ارشد فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی اراک با تشریح چگونگی کارکرد رایانش ابری و ترسیم چشم انداز آتی آن پرداخت.
در پایان مراسم دکتر نجفی قائم مقام دانشگاه صنعتی اراک و رییس بنیاد ملی نخبگان استان با تاکید به این موضوع که بجاست صنایع بزرگ استان به پربارتر شدن این حرکت ها در استان کمک برساند ، گفت : با توجه به راه اندازی مراکز هماهنگی و توسعه دانشگاه ها با صنایع در دانشگاه صنعتی و نیز ارتباط بهتر و بیشتر دانشگاه با مراکز R&D صنایع نیاز به این نگاه در استان و حرکت به سوی صنایع دانش بنیان یک امر ضروری و اجتناب ناپذیر است و همه مراکز دانشگاهی و صنعتی باید از موازی کاری اجتناب و با بهره گیری از ظرفیت های یکدیگر باعث هم افزایی و ارتقای مجموعه های دانشگاهی و صنعتی استان شوند .
در ادامه این برنامه نشست سیاست گذاری نمایشگاه فناوری های نوین استان به میزبانی دانشگاه صنعتی اراک با حضور مسئولان و مدیران سازمان ها و نهادها برگزار شد.
گفتنی است این مرکز به منظور دسترسی آسان و بر اساس تقاضای کاربران از طریق شبکه به مجموعه ای از سرورها، فضای ذخیره سازی، برنامه های کاربردی و سرویس های اطلاعاتی راه اندازی شده است تا کاربران بتوانند با هر سیستم از جمله تلفن همراه، تبلت و رایانه های شخصی در هر زمان و مکان به نرم افزارهای تخصصی این سرویس دسترسی داشته باشند.
نرم افزار مبتنی بر وب، نبود وابستگی به نوع سیستم عامل، سازگاری با همه دستگاه ها اعم از تلفن همراه، تبلت و رایانه شخصی و بروز رسانی نرم افزار این سرویس به صورت اتوماتیک از جمله خصوصیات این سیستم است. همچنین قدرت پردازش 64 هسته ای، پردازش و با فرکانس چهارگیگا هرتز، فضای ذخیره سازی هشت ترابایت با قدرت معادل بیست رایانه شخصی از دیگر خصوصیات اولین فاز مرکزی محاسبات پیشرفته بر اساس رایانش ابری دانشگاه صنعتی اراک است.