معاون فرهنگی واجتماعی وزارت علوم:

کانون های دانشجویی بهترین فرصت برای مهارت آموزی دانشجویان است

۲۹ آبان ۱۳۹۷ | ۲۳:۳۶ کد : ۴۳۰۷۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۸۶۱
دکتر غلامرضا غفاری،معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم احساس مسئولیت، حرکت داوطلبانه و سعی و تلاش دانشجویان در کانون های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی را نقطه قوت و مایه افتخار و مباهات دانست و گفت: کانون های دانشجویی بهترین فرصت برای مهارت آموزی دانشجویان است.
کانون های دانشجویی بهترین فرصت برای مهارت آموزی دانشجویان است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه پیام نور، دکتر غفاری ظهر امروز سه شنبه درآیین افتتاح نشست دبیران شورای هماهنگی کانون های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور که به میزبانی سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، با بیان اینکه عضویت در این کانون ها سرمایه ای برای تک تک دانشجویان است و نقشی ارزنده در آفرینش و تولید سرمایه برای دانشگاه و در نهایت جامعه دارد، اظهار داشت:: تنوع، نگاه و علاقه ای که در تک تک دانشجویان عضو این کانون ها وجود دارد انتظارات متقابلی هم برای دیگر دانشجویان و هم برای مدیریت دانشگاه به وجود می آورد و شاید یکی از ماموریت ها و رسالت هایی که دبیران و اعضای کانون ها دارند این است که مطالبات و انتظارات را شناسایی کرده و ضمن ترغیب دیگر دانشجویان، درصدد تحقق آنها باشند.
وی با بیان اینکه مجموعه فعالیت های کانون های دانشجویی به رونق بخشی فضاهای دانشگاهی می انجامد، اظهار داشت: شکل گیری کانون های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی به ویژه برای دانشجویانی که مدیریت یا اداره مجموعه ها را به عهده دارند، رسالت و ماموریت سنگین تری ایجاد می کند که همین مسئله موجب افزایش توانمندی آنها خواهد شد.
وی فلسفه وجودی این کانون ها را تجربه کارهای جمعی و گروهی عنوان کرد و گفت: فعالیت در کانون ها این فرصت را برای دانشجویان فراهم می آورد که ضمن بازشناسی و خودکاوی، تعامل با دیگران، قدرت و توانایی انجام فعالیت های گروهی، پذیرش تفاوت ها، مدارا و صحه صدر را فرا گیرند.
دکتر غفاری کسب این توانایی ها را کاملاً اکتسابی و آموختنی دانست و افزود: مجموعه هایی مثل کانون های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی می تواند این امکان را برای تمامی دانشجویان فراهم کند تا پس از فراغت از تحصیل در جامعه نیز بتوانند با استفاده از مهارت هایی که در طول دوران دانشجویی خود کسب کرده اند، بسیار موفق تر از دیگران ظاهر شوند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بقای موثر کانون ها را در گرو بازآفرینی و بازکاوی پیوسته دانست و گفت: وظیفه ما این است که امکانات و شرایط مناسب را فراهم کنیم اما مدیریت کانون ها باید در صورت نبود امکانات کافی نیز بتوانند با مدیریت منابع و استفاده از منابعی که تاکنون از آن بهره برداری نشده است، فرصت های جدید را خلق کند.
وی برگزاری جشنواره رویش با هدف بالندگی بیشتر کانون های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی و همچنین شکل گیری مجامع تخصصی کانون ها را از مهم ترین برنامه های معاونت فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد و اظهار داشت: دستورالعمل مجامع تخصصی با هدف کمک و تعامل بیشتر با مجموعه کانون ها آماده و به دانشگاه ها ابلاغ شده تا ضمن هم افزایی بیشتر بتوانیم نتایج ارزشمندی را عاید دانشگاه و جامعه کنیم.
نشست دبیران شورای هماهنگی کانون های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور در روزهای ۲۹ و ۳۰ آبان ماه به میزبانی سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار می شود.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷