اولین سمینار آموزشی، علمی و عملی «هوای پاک و خاک پاک»در دانشگاه شهید باهنرکرمان برگزار شد

۱۸ اسفند ۱۳۹۴ | ۰۹:۵۲ کد : ۴۲۸۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۶۴
اولین سمینار آموزشی، علمی و عملی «هوای پاک و خاک پاک» به همت انجمن علمی علوم و مهندسی خاک و با همکاری سازمان محیط زیست استان کرمان و دانشگاه علوم پزشکی، در دانشگاه شهید باهنرکرمان برگزار شد. به گزارش ر...
اولین سمینار آموزشی، علمی و عملی «هوای پاک و خاک پاک»در دانشگاه شهید باهنرکرمان برگزار شد
اولین سمینار آموزشی، علمی و عملی «هوای پاک و خاک پاک» به همت انجمن علمی علوم و مهندسی خاک و با همکاری سازمان محیط زیست استان کرمان و دانشگاه علوم پزشکی، در دانشگاه شهید باهنرکرمان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این سمینار که به مناسبت نکوداشت روز ملی درختکاری و هفته محیط زیست برگزار شد، مهندس احمدپور کارشناس مسئول بهداشت محیط زیست استان کرمان، مهندس شاکری کارشناس مسئول حفاظت آب و خاک محیط زیست استان کرمان، مهندس نوربخش  عضو هیئت علمی بخش خاک‌شناسی و جمعی از استادان‌و دانشجویان حضور داشتند.
بر پایه این گزارش، آلودگی خاک و محیط زیست موضوع سخنان مهندس نوربخش عضو هیئت علمی بخش خاک شناسی بود. وی در مورد انواع آلودگی، منابع آلاینده و علل اهمیت مقابله با آلودگی ها مباحثی تخصصی را ارائه داد.
وی با اشاره به اهمیت عدم استفاده از کودهای شیمیایی و آفت کش ها در کشاورزی، مسمومیت، تغییرات ژنتیکی و انتقال سموم به بدن انسان را از مضرات آفت کش ها برشمرد و گفت: باید از منابع طبیعی به خوبی استفاده کنیم و آن را برای آیندگان نیز حفظ کنیم.
در ادامه مهندس شاکری، کارشناس مسئول حفاظت آب و خاک اداره محیط زیست استان کرمان با اشاره به اصل پنجاهم قانون اساسی گفت: ایران جزو اولین کشورهایی است که در قانون اساسی آن بر حفاظت از محیط زیست تاکید شده است.
وی افزود: حفظ و صیانت منابع محیط زیست مستلزم انضباط و رعایت نظم اجتماعی است و ضمانت اجرایی آن نیز وجود قوانین و آیین نامه های قوی و محکم است.
مهندس شاکری خاطر نشان کرد: نتایج تحقیقات نشان می دهد که کره زمین با توجه به ویژگی های آب، خاک و هوا، ظرفیت زندگی چهار میلیارد انسان را دارد اما در حال حاضر هفت میلیارد انسان روی کره زمین زندگی می کنند؛ بنابراین تنها راه  ادامه حیات کاهش مصرف هر فرد تا پنجاه درصد است.
وی تاکید کرد: مسئله محیط زیست تنها با قانون قابل حل نیست و همه باید خود را ملزم به حفظ آن بدانند.
کارشناس حفاظت آب و خاک اداره محیط زیست با اشاره به انواع آلودگی های خاک، در مورد عملکرد اداره محیط زیست کرمان در سال ۹۴  برای مقابله با آلودگی خاک استان توضیحاتی را ارائه داد.
گفتنی است در پایان سمینار مراسم درختکاری توسط شرکت کنندگان در سمینار برگزار شد.