دردانشگاه بیرجند برگزار شد ؛

نشست هم اندیشی پدافند غیرعامل

۱۵ آبان ۱۳۹۷ | ۲۰:۳۶ کد : ۴۲۶۸۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۱۲
نشست هم اندیشی بررسی آسیب پذیری های استان با رویکرد پدافند غیرعامل دردانشگاه بیرجند برگزار شد.
نشست هم اندیشی پدافند غیرعامل

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بیرجند، دراین نشست که معاون پژوهش و فناوی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی، معاون اداری و مالی دانشگاه بیرجند و اعضای انجمن علمی پدافند غیرعامل استان حضور داشتند، اصغر نظافت مدیرکل پدافند غیرعامل خراسان جنوبی با بیان تاریخچه تشکیل سازمان پدافند غیرعامل در سال ۱۳۸۲ با فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی، استفاده از ظرفیت علمی و تخصصی دانشگاه در حوزه پدافند غیرعامل را مهم توصیف کرد و هدف گذاری، فرهنگ سازی و آموزش و برگزاری دوره های آموزش را از اقدامات این حوزه برشمرد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان از تهیه و تدوین سند راهبردی طرح جامع پدافند غیرعامل استان توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه بیرجند خبر داد و تأکید کرد: با توجه به وجود زیرساخت های مناسب در کشور باید فرآیندها به درستی تعریف و از نیروی انسانی استفاده مناسب بشود.

وی افزود: انجمن علمی پدافند غیرعامل استان یک سازمان مردم نهاد است که با توجه به مردم نهاد بودن موضوع پدافند غیرعامل می تواند کمک شایانی بویژه در شرایط جنگ اقتصادی در اعتماد سازی و مقابله با جنگ روانی دشمن بکند.

دکترحمیدرضا نجفی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند با اشاره به اینکه دانشگاه به لحاظ امکانات و گروه های پژوهشی می تواند به خوبی سند راهبردی پدافند غیرعامل را تدوین کند، گفت: پدافند غیرعامل موضوعی بازدارنده است و هر اقدامی در کشور باید پیوست امنیتی داشته باشد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند پایداری انرژی و تولید پراکنده انرژی از منابع تجدید پذیر را با توجه به پتانسیل انرژی خورشیدی و بادی در منطقه با اهمیت ارزیابی کرد.

وی افزود: افزایش بهره وری در مبحث انرژی می تواند به موضوع پدافند غیرعامل کمک کند.

دکترمهران تقی پور گرجی کلایی نایب رئیس انجمن علمی پدافند غیرعامل استان و عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند همکاری مستمر با دانشگاه و گروه های پژوهشی و پدافند سایبری را از اهداف و برنامه های انجمن علمی پدافند غیرعامل بیان کرد.

۵ کارگاه آموزشی در هفته پدافند غیرعامل برگزار شد

به مناسبت هفته پدافند غیرعامل ۵ کارگاه آموزش تخصصی در دانشگاه بیرجند برگزارشد.

حسن زنگویی دبیر کمیته پدافند غیرعامل دانشگاه بیرجند گفت: کارگاه های آموزشی نقش پدافند اقتصادی در اقتصاد استان، پدافند غیرعامل و مقاوم سازی سازه های استان، نقش تولید پراکنده و شبکه انتقال و توزیع در تداوم برق رسانی، تحلیل ریسک در مطالعات پدافند غیرعامل تأسیسات آبی استان و پدافند سایبری بیومتریک و امنیت اجتماعی کارگاه های آموزشی بود که طی هفته پدافند غیرعامل دردانشگاه بیرجند برگزارشد.

وی برپایی نمایشگاه و برگزاری مسابقه آشنایی با پدافند غیرعامل، مانور مقابله با آتش سوزی و جلسه هم اندیشی آسیب پذیری های استان در حوزه پدافند غیرعامل را از جمله فعالیت های کمیته پدافند غیرعامل دانشگاه بیرجند بیان کرد.

ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵