وزیر علوم در بازدید از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران؛

تاکید بر استفاده حداکثری از ظرفیت سازمان پژوهش ها در حل مشکلات کشور

۱۴ آبان ۱۳۹۷ | ۱۷:۳۸ کد : ۴۲۶۴۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۷۴
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه بازدید از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در نشست با رئیس و معاونان این سازمان با اشاره به ظرفیت بالای این مرکز پژوهشی گفت: سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران به عنوان یک مرکزعلمی و تحقیقاتی معتبر در کشور شناخته می شود و باید از ظرفیت بالا و تاثیر گذار این سازمان برای حل مشکلات کشور، بیشتر استفاده شود.
تاکید بر استفاده حداکثری از ظرفیت سازمان پژوهش ها در حل مشکلات کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر غلامی با بیان اینکه درسال ۹۸ سقف درآمدهای اختصاصی سازمان ها و مراکز پژوهشی را باید افزایش دهیم، گفت: دانشجویان در مراکز تحقیقاتی باید در پروژه ها یی که دارای پشتوانه مالی هستند، به کار گرفته شوند.
وی اظهار امیدواری کرد در این شرایط سخت اعتماد بیشتری در بخش‌های صنعتی و اجرایی بدست آید تا حرکتی جدید و قوی تر برای انجام کارهای تحقیقاتی هدفمند و تاثیرگذارشکل گیرد.
دکتر علیرضا عشوری، رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران نیز در این نشست در خصوص بازدید وزیر علوم از این سازمان و رونمایی از دو دستاورد تولیدی محققان آن، گفت: هر دو این محصولات در مرز فناوری روز دنیا قرار دارند و جزو محصولات تحریمی است که در اختیار ایران قرار نمی گیرد و اکنون توسط محققان ایرانی با قیمت بسیار پایین تر تولید شده است‌.
رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در مورد سابقه تاسیس این سازمان نیز گفت: این سازمان در سال ۵۹ با هدف حمایت از محققان شکل گرفت و بعد از چند سال بحث انجام تحقیقات کاربردی نیز به وظایف آن افزوده شد.
وی افزود: تحقیقات کاربردی مورد نیاز صنایع و حمایت از محققان و فناوران کشور دو زمینه فعالیت سازمان است، همچنین در بخش حمایتی برگزاری جشنواره خوارزمی بین المللی که امسال سی و دومین دوره آن و جشنواره جوان و دانش آموزی که در سال جاری بیستمین دوره آن برگزار خواهد شد، از دیگر اقدامات ما در زمینه حمایت از پژوهشگران به شمار می آید.
دکترعشوری ارزیابی ثبت و اعتبارسنجی اختراعات را از دیگر وظایف این سازمان برشمرد و افزود: راستی آزمایی ادعای محققان توسط اعضای هیات علمی صورت می گیرد.
وی با اشاره به تاسیس مرکز رشد در این سازمان از سال ۶۲ نیز گفت: مرکز رشد بخشی از فعالیت ها در راستای حمایت از محققان و نوآوران است که مرکز رشد جامع به شمار می آید و اکنون ۱۰۰ شرکت در آن مستقر هستند و نیمی از این تعداد شرکت های دانش بنیان شده اند.
رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در مورد دیگر فعالیت های این سازمان اظهار داشت: بر اساس تفاهم نامه ای با سازمان صنایع کوچک ما حمایت از بخش های تحقیق و توسعه شرکت های کوچک را برعهده داریم که توسط اعضای هیات علمی هفت پژوهشکده ما انجام می شود و حمایت از تخصیص سهمیه کارآموزی دانشجویان کاردانی و کارشناسی نیز از دیگر اقدامات ماست و در سال جاری تاکنون یکصدو سه هزار دانشجو در این زمینه با سازمان همکاری داشته اند.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷


( ۱ )