معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم :

توجه به شرایط زمانی، شرط اساسی فعالیت های فرهنگی است

۱۳ آبان ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۳ کد : ۴۲۵۸۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۶۴
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: شناخت شرایط زمانی و تحولات اجتماعی و فرهنگی برای فعالیت فرهنگی یک ضرورت است و بدون این شناخت کار فرهنگی به نتیجه لازم نمی رسد.
توجه به شرایط زمانی، شرط اساسی فعالیت های فرهنگی است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکترغلامرضا غفاری در جمع مدیران و کارشناسان دفاتر سیاستگذاری فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها، با تقسیم بندی عرصه فعالیت فرهنگی به دو بخش اهداف و عملکرد اظهار داشت: اهداف مدیریت فرهنگی در دانشگاه ها در قالب قوانین و آیین نامه ها ابلاغ شده است و در زمینه عمل و کردار است که ما می توانیم با بحث و تبادل نظر روش اجرایی مناسب را انتخاب کنیم.
وی تصریح کرد: در مسئله انتخاب روش اجرایی در مدیریت فرهنگی، امکانات مادی و نیروی انسانی از بحث های اصلی است ولی مهم تر از امکانات مادی، شناخت محیط اجتماعی است.
دکتر غفاری تاکید کرد: بخشی از شناخت محیط دانشگاه، شناخت نظری است ولی شناخت تجربی از فضای کالبدی دانشگاه و نگرش و اندیشه دانشجویی نیز اهمیت بالایی دارد.
وی افزود: فعالیت فرهنگی نسبت به سایر فعالیت های دانشگاهی مانند امور آموزشی و پژوهشی بیشتر در معرض دید دانشگاهیان و مردم قرار دارد که این ویژگی در کنار حسنی که دارد آسیبی نیز دارد و آن اینکه گاهی حساسیت بالا و قضاوت های زودهنگام باعث ناتمام ماندن برخی از برنامه ها می شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: تجربه دانشجویان در فعالیت های فرهنگی به دلیل نقش رسانه ای دانشجو در جامعه به جامعه منتقل می شود و در زندگی پس از دانش آموختگی نیز جریان دارد بنا براین امور فرهنگی دقت ویژه ای می طلبد.
وی تاکید کرد: داشتن هرگونه نگرش خطی و محدود، کمکی به حل مسائل فرهنگی و دانشجویی نمی کند و ضرورت دارد به اندیشه ها، سلایق و خرده فرهنگ های دانشجویی داخل دانشگاه توجه شود.
دکتر غفاری افزود: برنامه فرهنگی نیازمند بازنگری مستمر است و با یک برنامه نمی توان در زمان زیادی به تمام مشکلات حوزه فرهنگ دانشجویی پاسخ داد.
دکتر زهرا پارساپور، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی فرهنگی وزارت علوم نیز در آغاز این نشست گفت: دانشگاه ها علاوه بر تولید علم وظیفه دارند انسان هایی اخلاق محور، خلاق و فرهیخته برای جامعه تربیت کنند.
وی افزود: شاخص های دانشجوی ایرانی در نظرات مقام معظم رهبری، قوانین آموزش عالی و دیدگاه های مسئولان عالی کشور روشن است و مدیران فرهنگی باید با توجه به این آرمان ها و اهداف فعالیت کنند.
دکتر پارساپور گفت: نشست مدیران و کارشناسان دفاتر سیاستگذاری و برنامه ریزی دانشگاه ها با هدف هم اندیشی و تبادل نظر برای انجام ماموریت های بخش فرهنگی دانشگاه ها تشکیل شده است تا افق روشن تری برای اجرا داشته باشیم.
م.ع ۶۰/ ر.ب ۴۵