اولین حسگر زیستی بر ای تشخیص بیماری ها در دانشگاه تبریز طراحی و ساخته شد

۲۱ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۶:۰۸ کد : ۴۲۵۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۲۱
اولین حسگر زیستی بر اساس تشدید پلاسمون سطحی، برای کاربردهای زیستی از جمله تشخیص بیماری ها با دقت بالا،  در پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز طراحی و ساخته شد.به گزارش روابط عمومی...
اولین حسگر زیستی بر اساس تشدید پلاسمون سطحی، برای کاربردهای زیستی از جمله تشخیص بیماری ها با دقت بالا،  در پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز طراحی و ساخته شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رئیس پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز، با اعلام این خبر با بیان اینکه تشخیص بیماری¬ها، کشف داروهای جدید، سیستم¬های دارو رسانی و شناسایی آلودگی¬ها توسط عامل¬های بیولوژیکی نظیر DNA، پروتئین¬ها، آنتی بادی¬ها، آنزیم¬ها و ویروس¬ها در حالت کلی توسط سامانه¬ای تحت عنوان حسگر زیستی انجام می¬گیرد، گفت: این حسگرها بر اساس روش عملکردشان به گروه¬های مکانیکی، شیمیایی، الکتریکی و نوری دسته بندی می¬گردندکه دقت بسیار بالایی دارند.  
دکتر اصغر عسگری، در ادامه با اشاره به اینکه حسگرهای زیستی تشدید پلاسمون سطحی (SPR)، یک حسگر زیستی نوری بدون نشانه¬گذاری است که متشکل از دو بخش شبیه¬سازی و تجربی است، یادآور شد: در بخش شبیه سازی با استفاده از روش ماتریس انتقال، حسگرهای زیستی تشدید پلاسمون سطحی در دو مدولاسیون زاویه¬ای و طول موج شبیه¬سازی گردیده اند و در بخش تجربی تجهیزات لازم جهت ساخت نمونه آزمایشگاهی این حسگرها اعم از تراشه¬های حسگر، میز اپتیکی چرخان و سلول جریان، در پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز طراحی و ساخته شده است. 
 وی افزود: طراحی و ساخت این حسگر در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد رشته فوتونیک تحت عنوان“بررسی تجربی حسگرهای زیستی بر اساس تشدید پلاسمون سطحی“، توسط آرش نیک نیازی و با راهنمایی دکتر سهراب احمدی و دکتر وحید سیاهپوش، از اعضای هیات علمی پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز و مشاوره دکتر محمدرضا رشیدی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز انجام شده است.
رئیس پژوهشکده فیزیک کاربردی وستاره شناسی دانشگاه تبریز، هدف اصلی از این کار تخصصی را طراحی و ساخت نمونه اولیه از این حسگرها جهت توسعه نسخه های تجاری با استفاده از خلاقیت و تکنولوژی روز دنیا در این زمینه اعلام کرد.

وی با اشاره به دست آوردهای این پژوهش افزود: انتخاب به عنوان یکی از 10 ایده برتر پژوهش در اولین جشنواره ایده های برتر دانشگاه تبریز، ارائه دو مقاله با این موضوع در گردهمایی سالانه سیستم¬های ابعاد پایین دانشگاه تبریز، شرکت در ششمین کنفرانس بین¬المللی نانوساختارها دانشگاه شریف در کیش و سومین نمایشگاه و جشنواره فناوری¬های نو و پیشرفته ربع¬رشیدی از دستاوردهای علمی این پژوهش است. 
گفتنی است: این طرح در حال حاضر در مرحله ثبت اختراع جهت ورود به مرکز رشد دانشگاه تبریز و انجام مراحل تجاری سازی است.