وزیر علوم با اشاره به میراث علمی دکتر مریم میرزاخانی :

شورای اجرایی یونسکو روز ۱۴ مارس را روز بین المللی ریاضیات نامگذاری کرد

۰۵ آبان ۱۳۹۷ | ۱۳:۲۸ کد : ۴۲۳۹۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۵۰
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شورای اجرایی یونسکو با اشاره به میراث علمی دکتر مریم میرزاخانی و سه بانوی دیگر ریاضیدان در سند نامگذاری؛ روز ۱۴ مارس را به عنوان روز بین المللی ریاضیات نامگذاری کرد.
شورای اجرایی یونسکو روز ۱۴ مارس را روز بین المللی ریاضیات نامگذاری کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی اظهار داشت: شورای اجرایی سازمان یونسکو در دویست و پنجمین اجلاس خود، با توجه به نقش ریاضیات در پیشبرد سایر علوم بویژه در فهم مسائل بزرگ اجتماعی، زیست محیطی و معضلات مربوط به آنها مانند آثار تغییرات آب و هوایی، مبارزه با نابودی تنوع زیستی، پیش بینی و برآورد نیازهای رشد جمعیت از جمله غذا و کمک به یافتن راهکارهای علمی، روز ۱۴ مارس را به عنوان روز بین المللی ریاضیات نامگذاری کرد.

وزیر علوم هدف از نامگذاری روز بین المللی ریاضیات را در معرض عموم قرار دادن فعالیت های حوزه ریاضی در طول سال دانست و گفت: در سند مربوط به نامگذاری روز بین المللی ریاضیات، با اشاره به میراث علمی دکتر مریم میرزاخانی و سه بانوی دیگر ریاضیدان، بر نقش سازنده زنان در توسعه ریاضیات تاکید شده و از آنها به عنوان الگوهایی برای زنان و دختران جویای دانش در همه جوامع نام برده شده است.

روز بین المللی ریاضیات براساس عدد پی (۳/۱۴)، روز چهاردهم از سومین ماه سال میلادی در نظر گرفته شده است.

جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۱۵ با رای کشورهای عضو یونسکو به عضویت شورای اجرایی یونسکو که نهاد مدیریتی این سازمان با ۵۸ عضو است، درآمد.

م.ع ۶۰/ ر.ب ۴۵


( ۱ )