با حضورنماینده دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد؛

چهاردهمین مجمع عمومی کنفرانس روسای دانشگاه های خاورمیانه عضو آژانس دانشگاه های فرانسه زبان

۰۱ آبان ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۶ کد : ۴۲۲۹۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۵۹
چهاردهمین مجمع عمومی کنفرانس روسای دانشگاه های خاورمیانه عضو آژانس دانشگاهی فرانسه زبانی در دانشگاه الاسلامیه لبنان برگزارشد.
چهاردهمین مجمع عمومی کنفرانس روسای دانشگاه های خاورمیانه عضو آژانس دانشگاه های فرانسه زبان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه الزهرا (س)، دکترمحمدرحیم احمدی عضو هیأت علمی گروه فرانسه و نماینده دانشگاه الزهرا (س) در آژانس دانشگاهی فرانسه زبان در این مجمع شرکت کرد.
آیین افتتاح این کنفرانس با سخنرانی دکتر دینا المولی رئیس دانشگاه اسلامی لبنان، دکتراروه سابورن، رئیس دفتر خاورمیانه آژانس، رئیس اتحادیه دانشگاه های عربی خاورمیانه و همچنین نماینده رئیس مجلس لبنان آغاز شد.
رئیس دفتر خاورمیانه آژانس دانشگاهی فرانسه زبانی در سخنان خود با معرفی آژانس و فعالیت های آن در خاورمیانه، اعلام داشت: آژانس دانشگاهی فرانسه زبان دارای ۸۸۸ دانشگاه عضو از ۱۱۵ کشور است که در ۱۰ دفتر منطقه ای سازماندهی شده اند.
پس از سخنرانی رئیس اتحادیه دانشگاه های عربی خاورمیانه درخصوص مسئله اهمیت علم و فناوری و نیاز جهان عرب، میزگرد باحضور روسا و نمایندگان چند دانشگاه عضو انجام تشکیل شد.
مدیرکل وزارت علوم لبنان، رئیس مرکز ملی تحقیقات لبنان، رئیس دانشگاه اسکندریه، معاون دانشگاه اللبنانیه، و نماینده یکی از دانشگاه های اردن و نماینده دانشگاه تهران از جمله سخنرانان بودند.
در پایان، مجمع عمومی کنفرانس روسای دانشگاه های عضو موسوم به کنفرمو(CONFREMO) برگزارشد. کنفرمو در واقع بازوی اجرایی و آژانس در خاورمیانه به ویژه در تخصیص برخی بودجه ها و پروژه های مهم است.
در حاشیه این کنفرانس دکترمحمد رحیم احمدی نماینده دانشگاه الزهرا با رئیس دفتر خاورمیانه آژانس به مذاکره و گفتگو پرداخت. در پی این مذاکره مقرر شد کارگاه مدیریت دانشگاهی با حضور دو استاد از فرانسه در دانشگاه الزهرا برگزار شود.
همچنین در دیدار دکتر احمدی و دکترالمولی، رییس دانشگاه اسلامی لبنان از وی برای بازدید از دانشگاه الزهرا دعوت شد. همکاری با دانشگاه اسلامی لبنان در زمینه برگزاری کارگاه آموزشی ترجمه شفاهی زبان فرانسه در دانشگاه الزهرا از دیگر موارد مورد توافق طرفین بود.

پس از بازدید دکتر ژان پل دوگودمر رییس آژانس و اروه سبورن، رییس دفتر خاورمیانه آژانس به اتفاق ژان کریستف دوبونته رایزن فرهنگی سفارت فرانسه در تهران در تاریخ چهارم اردیبهشت ۹۷ از دانشگاه الزهرا، درخصوص نحوه بهره برداری از امکانات آژانس، با ریاست و مسئولان دانشگاه مذاکره کردند و دانشگاه الزهرا از سال ۲۰۱۷ به عضویت آژانس دانشگاهی فرانسه زبان درآمد.
به جز دانشگاه الزهرا چند دانشگاه دیگر ایرانی از جمله دانشگاه های تهران، تبریز، تربیت مدرس، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، اصفهان و شهیدبهشتی نیز عضو آژانس دانشگاهی فرانسه زبان می باشند.
ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵

کلید واژه ها: الزهرا(س)