در حاشیه برگزاری کنفرانس ملی پرتوهای یون‌ساز و غیر یون‌ساز صورت گرفت؛

رونمایی از اولین دستگاه اندازه‌گیری میزان تشعشعات الکترو مغناطیسی در دانشگاه کاشان

۳۰ مهر ۱۳۹۷ | ۲۰:۵۰ کد : ۴۲۲۷۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۱۶
اولین دستگاه اندازه‌گیری میزان تشعشعات الکترو مغناطیسی در خاور میانه، در حاشیه برگزاری پنجمین کنفرانس ملی پرتوهای یون‌ساز و غیر یون‌ساز با حضور مدیر کل دفتر نظارت بر سرویس‌های رادیویی در دانشگاه کاشان رونمایی شد.
رونمایی از اولین دستگاه اندازه‌گیری میزان تشعشعات الکترو مغناطیسی در دانشگاه کاشان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کاشان، مهندس غلامرضا خاکسار مدیر کل دفتر نظارت بر سرویس‌های رادیویی در این مراسم گفت: ایران چهارمین کشور دنیا است که توانسته است به تکنولوژی ساخت این دستگاه دست پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه ایران پس از کشورهای آمریکا، آلمان و اسپانیا به این تکنولوژی دستیابی پیدا کرده است اظهار داشت: برای ساخت این دستگاه ۱۸ ماه وقت صرف شده است.

مهندس خاکسار خاطر نشان کرد: این دستگاه با همکاری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و مرکز تحقیقات مخابرات ایران و با هدف رفع وابستگی کشور در تامین نیازمندی به این تجهیزات از خارج کشور اجرا شد.

مدیر کل دفتر نظارت بر سرویس های رادیویی افزود: با اجرای این پروژه، سامانه بومی اندازه‌گیری شدت امواج رادیویی برای نخستین بار به دست پژوهشگران داخلی طراحی، ساخته و راه اندازی شد و به این ترتیب جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای دارای این فناوری در دنیا مطرح شد.

وی تصریح کرد: با ساخت سامانه بومی اندازه‌گیری شدت میدان پرتو های رادیویی برای پایش حد تشعشعات تجهیزات بی‌سیم، علاوه بر جایگزینی نمونه‌های خارجی با داخلی، رفع نگرانی مردم از اثرات امواج الکترومغناطیسی و تشعشعات رادیویی در آینده نزدیک با محصولات بومی امکان‌پذیر می‌شود. ل.م ۵۴/ ر.ب