با هدف دستیابی به آینده پایدار؛

نشست بین‌المللی خاورمیانه- اروپا به میزبانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود

۲۴ مهر ۱۳۹۷ | ۱۳:۵۲ کد : ۴۲۱۱۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۰۶
نشست بین‌المللی خاورمیانه – اروپا به منظور همکاری در انتقال تجربیات پژوهشی برای دستیابی به آینده پایدار در روزهای ۲۷ تا ۲۹ مهر ۱۳۹۷ به میزبانی دانشگاه تهران در جزیره کیش برگزار می‌شود.
نشست بین‌المللی خاورمیانه- اروپا به میزبانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تهران، دکتر عباس زارعی هنزکی، دبیر علمی نشست بین‌المللی خاورمیانه-اروپا، گفت: در این نشست پژوهشگران موسسات پژوهشی و مدیران تصمیم‌ساز از کشورهای مختلف اروپایی از جمله اتریش، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، پرتقال، سوئد و سوئیس و نیز کشورهای خاورمیانه حضور دارند.
وی با اشاره به اهداف این نشست افزود: مهم‌ترین اهداف نشست خاورمیانه- اروپا ایجاد و تقویت انجمنی متشکل از تصمیم‌گیران کلیدی از موسسات علمی و پژوهشی خاورمیانه و اروپا، ایجاد ارتباط بین تیم‌های پژوهشی، یافتن راهکار برای غلبه بر موانع در همکاری‌های پژوهشی و نوآوری، شامل موانع سازمانی، موانع عملی و موانع فرهنگی، تقویت همکاری‌های بین‌المللی در ارتباط با تحقیق و نوآوری و یادگیری با هم و از یکدیگر است.
به گفته دبیر علمی نشست، مسائلی همچون خط مشی نوآوری و علم، نقاط قوت و ضعف در همکاری‌های علمی و پژوهشی در خاورمیانه و بین کشورهای خاورمیانه و اروپا، چهار حوزه پژوهشی آب، انرژی‌های تجدید‌پذیر، بیماری‌های غیرواگیر و مسائل شهری و شهرنشینی و نوآوری‌های مربوط به آنها و ارتباط آنها با یکدیگر، انتقال تکنولوژی و مهارت، ثبت اختراع و ارزیابی کیفیت، ایجاد و گسترش همکاری‌های پژوهشی و نوآوری در این نشست مورد بررسی قرار می‌گیرد.
دکتر زارعی هنزکی با بیان اینکه این نشست بر اساس طرحی که سازمان ملل با عنوان شبکه آب، انرژی و غذا دنبال می‌کند توسط دانشگاه‌های امیرکبیر، صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی ایران با محوریت دانشگاه تهران برنامه‌ریزی شده است، اظهار داشت: این پنج دانشگاه برتر کشور با تشکیل یک کنسرسیوم و الگوبرداری از این شبکه، نشست بین‌المللی خاورمیانه و اروپا را در دستور کار خود قرار دادند.
وی خاطرنشان کرد: در این نشست سه‌روزه محققان داخلی و خارجی و سرمایه‌گذاران در پنل‌های تخصصی به بررسی چالش‌های موجود این چهار حوزه در منطقه می‌پردازند.
ز.ح ۷۴/ ع.ع ۵۷