سردار دهقان در بازدید از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور:

داشتن نگاهی تحولی در ارتباط با دانشگاه، یک ضرورت است

۲۳ مهر ۱۳۹۷ | ۱۶:۲۰ کد : ۴۲۰۹۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۷۲
سردار دکتر حسین دهقان، مشاور فرماندهی کل قوا در حوزه صنایع دفاعی ضمن بازدید از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشوربا دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر علوم و رئیس این مرکزدیدار و گفتگو کرد.
داشتن نگاهی تحولی در ارتباط با دانشگاه، یک ضرورت است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، در این نشست سردار دهقان در سخنانی هدف‌گذاری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشوربا را شامل نقطه مرکزی بودن برای استانداردسازی فرآیندهای توسعه علم و فناوری عنوان کرد و اظهار داشت: در جهان آنچه مسیرهای توسعه را تسهیل کرده همین استانداردسازی است. در واقع، دنیا از جامعه به سمت دانشگاه حرکت کرده، سپس موجودیتِ دانشگاه موضوعیت یافته و در ادامه، جامعه و دانشگاه در خدمت هم قرار گرفتند.
وی افزود: این چرخه در جامعه ما هنوز شکل نگرفته است و در این راستا یکی از بزرگ ترین اهداف مرکز می‌تواند تعیین جایگاه و نقش آموزش عالی در عرصه‌های مختلف جامعه باشد.
مشاور فرماندهی کل قوا در حوزه صنایع دفاعی و پشتیبانی، به توضیح ضرورتِ داشتنِ یک نگاه تحولی در ارتباط دانشگاه و جامعه پرداخت و گفت: باید مجموعه دانسته‌های دانش‌آموختگان در خدمت جامعه قرار گیرد و جامعه نیز نقش پشتیبان و حامی دانشگاه را داشته باشد؛ بررسی این چرخه، به عنوان یک چرخه تعاملی و فزاینده، امری جدی است.
وی با بیان اینکه دانشگاه نمی‌تواند وارد حوزه فناوری شود، تصریح کرد: پارک‌های علم و فناوری به عنوان واسط بین دانشگاه و صنعت، زمانی می‌توانند فعالیت‌های اثربخش داشته باشند که صنعت به بلوغی که باید برسد، سطحی از توانمندی در جامعه ایجاد شود، قابلیتی در دانشگاه شکل بگیرد و مهمتر از همه، تعامل میان این سه صورت پذیرد.
سردار دهقان ضمن تأکید بر اینکه مؤثر بودن فعالیت‌های یک مرکز زمانی است که توانایی حل مسائل را داشته باشد، خاطرنشان کرد: معماری کل نظام آموزش عالی در جامعه ما، نیازی ضروری است و انجام این کار توسط مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، خدمت بزرگی برای کشور خواهد بود.
وی همچنین از مجموعه فعالیت‌های مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور تقدیرکرد.
در این نشست جهت راه‌اندازی میز تخصصی در حوزه سیاست‌‌های علمی و فناوریِ دفاعی، تعاملاتی میان مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و وزارت دفاع صورت گرفت.
همچنین،گزارشی از اهم اقدامات انجام شده در شبکه ملی سیاست‌پژوهی علم، فناوری و نوآوری مرکز در سطح وزاتخانه شامل، حکمرانی آموزش عالی و مدیریت منطقه‌ای وزارت عتف و ترویج دستاوردهای وزارت عتف، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی آن، در سطح ملی شامل، تدوین اسناد توسعه STI ده استان منتخب، وقف در علم و فناوری (سازمان اوقاف و سایر نهادهای مرتبط)، آینده‌پژوهی ملی در حوزه انرژی، پیوست فناوری وزارت نفت، طراحی نظام پژوهش و فناوری وزارت نفت و سیاست‌گذاری STI وزارت نفت و مدیریت پروژه‌های کلان آن و در سطح بین‌الملل، تعاملات بین‌المللی در حوزه STI (وزارت عتف) ارائه شد.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷