به همت پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر محقق شد؛

طراحی و ساخت هدایتگرهای مته‌ حفاری

۲۳ مهر ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۹ کد : ۴۲۰۷۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۷۹
محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه صنعتی امیرکبیر بر اساس امضای قراردادی موفق به طراحی و ساخت هدایتگرهای مته‌های حفاری شدند.
طراحی و ساخت هدایتگرهای مته‌ حفاری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وحید اسماعیلی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تولید کننده ابزارهای حفاری در مراسم رونمایی از این فناوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه در مطالعات انجام شده در این شرکت موفق به طراحی و ساخت ۳ ست دستگاه در حوزه حفاری نفت شده‌ایم، گفت: این ۳ ست، شامل ۶ دستگاه می‌شود، ضمن آنکه این دستگاه‌ها جزو ۱۰ قلم کالای استراتژیک وزارت نفت به شمار می‌رود.
وی اضافه کرد: دستگاه ساخته شده، به عنوان ابزاری می‌باشد که در پشت مته حفاری نصب می‌شوند و مته حفاری را برای ورود به عمق زمین هدایت می‌کنند.
اسماعیلی با تاکید بر اینکه این ابزارها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند مته را به سمت هدف هدایت کنند، یادآور شد: در سال ۱۳۹۳ مناقصه‌ای برگزار شد که با برگزاری در آن توانستیم امتیاز بالایی کسب کنیم؛ چراکه قیمت دستگاه‌های ساخته شده پایین‌تر و با کیفیت بالاتر بوده است.
مجری طرح با بیان اینکه در حال حاضر نمونه اولیه دستگاه را ساخته‌ایم، خاطر نشان کرد: شرکت ملی حفاری نفت به عنوان متقاضی این دستگاه قرار است بعد از تولید، از آن در استخراج نفت استفاده کند.
این محقق با اشاره به کاربردهای این فناوری ادامه داد: این دستگاه‌ها در دکل و پشت موتور حفاری، نصب و بعد به داخل چاه فرستاده می‌شود و از این طریق می‌توانیم مته را از طریق این ابزار کنترل کنیم؛ چراکه این مته از طریق ابزارهای جانبی آن حرکت می‌کند.
وی افزود: بعد از اعمال تحریم‌ها این ابزارها از انگلیس به ایران وارد نمی‌شد، از این رو این نوع سیستم‌ها از کشور چین وارد می‌شد؛ ولی اکنون با تولید این دستگاه، بخش صنعت می‌تواند از مزایای این دستگاه بومی بهره‌برداری کند.
اسماعیلی با اشاره به اجرای تست‌های میدانی، افزود: تست‌های میدانی این دستگاه‌ها در چاه‌های نفت تحت اختیار شرکت ملی حفاری نفت اجرایی شده است.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷