وزیر علوم در جمع دانشجویان دانشگاه بیرجند:

دانشجویان ایران جزو اخلاقی ترین دانشجویان جهان هستند

۲۲ مهر ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۷ کد : ۴۲۰۳۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۰۸
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در دیدار با دانشجویان دانشگاه بیرجند، با تاکید بر اینکه دانشجویان جمهوری اسلامی ایران جزو اخلاقی ترین دانشجویان جهان هستند،اظهار امیدواری کرد این ویژگی ها باید سبب سربلندی دانشجویان ایرانی در تمام مراحل زندگی شان شود.
دانشجویان ایران جزو اخلاقی ترین دانشجویان جهان هستند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدارکه عصردیروز درمحل دانشگاه بیرجند برگزار شد، دکتر غلامی با بیان اینکه دانشجویان باید از سیاسی کاری دوری کنند، اظهار داشت: دانشجو نباید سیاسی کاری کند و باید مراقب باشد کسانی که با سیاسی کاری از فضای دانشگاهی سو استفاده می کنند در مقاصد غیر منافع ملی استفاده نبرند.

شما دانشجویان نسل با اطلاعی هستید

وزیر علوم افزود: شما دانشجویان نسل با اطلاعی هستیدو توجه دارید که مقام معظم رهبری در ارتباط با آنچه نگران کننده بوده و هست فرموده اند «سیاست بله سیاسی کاری نه».

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص احکام قضایی دانشجویانی که در تجمعات و اغتشاشات دستگیر شده اند بیان کرد: در این خصوص پیگیری های زیادی شد مسئولان قوه قضائیه همکاری خوبی داشتند و اکنون برخی از این دانشجویان در حال تحصیل هستند.

وی افزود: امید است نتیجه این پیگیری ها سبب شود دانشجویانی که جرم و تخلف دانسته ای مرتکب نشده اند دچار مشکل نشوند.

دکتر غلامی با بیان اینکه همه مشکلات دانشجویان را می دانیم و به آن واقف هستیم گفت: تا جایی که ممکن است تلاش کرده ایم سطح خدمات رفاهی دانشگاه ها را افزایش دهیم.

وزیر علوم با بیان اینکه در چند سال اخیر تلاش زیادی شده تا کیفیت خدمات رفاهی دانشجویی افزایش یابد، گفت: دانشگاه ها برای تامین بازدیدهای علمی برنامه و برنامه ریزی لازم را در تامین بودجه ها داشته باشند و البته استادان عامل اصلی به موقع انجام شدن برنامه های بازدید علمی هستند

وی به افتتاح پروژه های عمرانی خیرخواهانه در دانشگاه بیرجند اشاره کرد و افزود: در سطح دانشگاه های کشور فعالیت های عمرانی زیادی توسط خیران در حال انجام است که در دانشگاه بیرجند نیز این فعالیت ها موجب دلگرمی است.

هیچوقت از نشست با دانشجویان دانشگاه ها پشیمان و خسته نبوده ام

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه هیچوقت از نشست با دانشجویان دانشگاه ها پشیمان و خسته نبوده ام، یادآور شد: نشست های دانشجویی با صفا و صمیمیت و با صراحتی که لازمه جوانی است انجام می شود و همکاران دانشگاهی هم از صراحت دانشجویان ناراحت نمی شوند بلکه باید این صراحت در جامعه سبب شود با شرافت و شهامت زندگی کنید.

دکترغلامی، اخلاق را محور زندگی اجتماعی بشر دانست و گفت: دین مبین اسلام نیز تاکید بر اخلاق دارد پیامبر اکرم (ص) فرموده من برای اتمام مکارم اخلاقی مبعوث شده ام لذا باید همه تلاش کنیم در هر شرایط سختی اخلاق را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

وی اظهار امیدواری کرد؛ فضاهای دانشگاهی به دانشجو اجازه دهند در فرصت هایی دور هم نشسته و در بحث های سیاسی و اجتماعی اظهار نظر کنند.

سال گذشته آمار فعالیت های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دانشجویان آمار بسیار خوبی بود

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: سال گذشته آمار فعالیت های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دانشجویان آمار بسیار خوبی بود با حداقل تنش هایی که گاهی موجب نگرانی برخی مجموعه های خارج از دانشگاه می شد وامسال هم امیدواریم بتوانیم نشست های بیشتری داشته باشیم.

دکترغلامی بیان کرد: سازمان برنامه و بودجه در ۶ ماه گذشته حداکثر ۴۰ درصد از ۵۰ درصد بودجه دانشگاه ها را در اختیار آنها قرار داده است که ۱۰ درصد مانده برای دانشگاهی مانند دانشگاه بیرجند بیش از ۱۰ میلیارد تومان است که مجبور بوده از هزینه های مختلف کم کند این ممکن است در حمایت هایی دانشجویان نیز تاثیر گذاشته باشد.

وزیر علوم اظهار داشت: تلاش داریم ضمن حفظ تولید علم برای اینکه نشان دهیم جوانان و دانشجویان ایرانی با انتشار دستاوردهای علمی خود در سطح جهان به روز کار می کنند، برنامه های فراوانی در دست اجرا داریم.

وی بیان کرد: در این خصوص آیین نامه هایی تنظیم شده تا فعالیت های پژوهشی و دستاوردهای علمی را به سمت جامعه و صنعت بکشانیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: در این زمینه کارهای خوبی صورت گرفته و در چند ماه گذشته از دانشگاه های بزرگ چندین گزارش تحلیلی از حوزه علوم انسانی به دولت، دفتر مقام معظم رهبری و شورای انقلاب فرهنگی ارسال کرده ایم.

وی عنوان کرد: بدون شک اگر بتوانیم اعتماد دوطرفه بین دانشگاه و مسئولان اجرایی را گسترش دهیم به طور حتم حضور دانشگاهیان نه به صورت فیزیکی کنار میز مدیران تصمیم گیر کشور، بلکه به صورت انتقال اطلاعات، نظرات، تحلیل مسائل قوی تر و پررنگ تر خواهد شد.

دیداروزیرعلوم بانماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی

دکتر غلامی در آخرین برنامه سفرخود به خراسان جنوبی، شنبه شب در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: زمینه های خوبی در استفاده از ظرفیت خیران در حوزه آموزش عالی وجود دارد و ساخت خوابگاه، کتابخانه، مرکز تحقیقاتی و آزمایشگاه در دانشگاه های کشور توسط خیران انجام شده است.

ایران ازمعدود کشورهای دنیا است که جمعیت تحصیل کرده دانشگاهی آن زیاد است

در این دیدار دکتر غلامی با بیان اینکه ایران ازمعدود کشورهای دنیا است که جمعیت تحصیل کرده دانشگاهی آن زیاد است، اظهار داشت: این وضعیت به برکت رویکرد نظام مقدس جمهوری اسلامی در حمایت از دانشگاه ها ایجاد شده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: تلاش داریم دانشگاه ها بیشتر از قبل درگیر رفع مسائل مردم و دستگاه های اجرایی و کشور شوند و خیلی از دانشگاه ها کارهای تاثیرگذاری در رفع مشکل کشور انجام داده اند اما هنوز دامنه این اقدام باید به همه دانشگاه ها در سراسر شهرهای کشور گسترش یابد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند نیز با تاکید بر اینکه ایمان به علم جهت می‌دهد، گفت: علم بدون ایمان به شکل خودسر رها شده و وحشی‌گری مدرن را در جهان ایجاد کرده است.

در قرن‌های گذشته مسلمانان پیشوایان علم دنیا بودند

امام جمعه بیرجند با بیان اینکه بدون علم هیچ کاری نمی‌توان انجام داد و هیچ پیشرفتی حاصل نمی شود، افزود: در قرن‌های گذشته مسلمانان پیشوایان علم دنیا بودند و با اشتباهاتی که انجام شد، موقعیت خود را از دست دادند و دیگران در علم از آنها سبقت گرفتند که این کار به ضرر جهان تمام شد و نتیجه آن توسعه علم بدون اخلاق در جهان است.

وی با تاکید بر اینکه باید در فراگیری علم و دانش تلاش شود و آن را از آلودگی‌های غربی پاک کنیم.، گفت: وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش که متصدی تعلیم و تربیت هستند، فرصتی مناسب برای رشد علمی متناسب با مکتب فرهنگی و اخلاقی دارند.

افتتاح طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند، شرکت در نشست روسای دانشگاه های خراسان جنوبی، نشست استادان و دانشجویان شهید این استان، بازدید از دانشگاه صنعتی بیرجند، دیدار با دانشجویان دانشگاه بیرجند و شرکت در شورای اداری استان از دیگر برنامه های سفر دو روزه وزیر علوم به این استان بود.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷