با تلاش محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر صورت گرفت؛

استخراج خواص مکانیکی بافت‌های نرم به کمک یک سیستم لامسه‌ای جدید

۲۱ مهر ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۳ کد : ۴۲۰۱۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۲۸
پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به استخراج خواص مکانیکی بافت‌های نرم داخل شکمی در حالت زنده، به منظور کاربرد در سیستم‌های شبیه‌ساز جراحی شدند.
استخراج خواص مکانیکی بافت‌های نرم به کمک یک سیستم لامسه‌ای جدید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، الناز افشاری مجری طرح «استخراج خواص مکانیکی بافت‌های نرم داخل شکمی در حالت زنده، به منظور کاربرد در سیستم‌های شبیه‌ساز جراحی» گفت: در این تحقیق، برای اولین بار مساله استخراج خواص مکانیکی بافت‌های نرم به کمک یک سیستم لامسه‌ای جدید با نام «سیستم گرسپر آندوسکوپی» مطرح شده است.
وی با بیان اینکه این سیستم به کمک یک تکنیک جدید که در سال‌های اخیر مورد توجه محققان قرار گرفته (تکنیک گرسپینگ) تلاش می‌کند تا با گرفتن و فشردن بافت، اقدام به ثبت فیدبک‌های نیرو و جابه جایی کند، افزود: در این تکنیک، تلاش می‌شود تا با بهره‌گیری از گرسپرهای جراحی لاپاراسکوپی، داده‌های تجربی مورد نیاز برای مدل‌سازی رفتار بافت ثبت شود.
افشاری با اشاره به اینکه هدف اول در این پروژه، راه‌اندازی یک سیستم لامسه‌ای جدید بود (سیستم گرسپر آندوسکوپی) که با گرفتن و فشردن بافت اقدام به ثبت داده‌های تجربی (داده‌های مربوط به فیدبک نیرو و جابه جایی بافت) می‌کند، تصریح کرد: در این مرحله اقدام به طراحی، ساخت، تجهیز حسگرهای نیرو و جابه‌جایی، بکارگیری مدارات الکتریکی- الکترونیکی مورد نیاز و بکارگیری محیط‌های نرم افزاری ضروری کردیم.
وی گفت: به کمک روش‌های حل معکوس (بهره‌گیری از روش المان محدود معکوس و الگوریتم برنامه‌ریزی درجه دوم متوالی)، خواص مکانیکی (ضرایب مدل ساختاری هایپرالاستیک نئو-هوکین) برای مدل‌های شبیه‌ساز بافت نرم تعیین شدند.
این محقق با اشاره به کاربردهای این پروژه افزود: شبیه‌سازی یک سیستم شبیه‌ساز جراحی، مهندسی بافت، بررسی آثار جراحت و ضربه به بافت‌های نرم در سوانح / تصادفات و پیش‌بینی رفتار بافت با هدف تعیین بیماری از جمله مواردی است که می‌توان در آن از نتایج این پروژه بهره برد.
افشاری در پایان اصلی‌ترین ویژگی طرح «استخراج خواص مکانیکی بافت‌های نرم داخل شکمی در حالت زنده، به منظور کاربرد در سیستم‌های شبیه‌ساز جراحی» را تبدیل تکنیک گرسپینگ به یک تکنیک کارا و مؤثر در ثبت داده‌های تجربی واقعی‌تر (نزدیک به رفتار واقعی) بافت دانست.
ز.ح ۷۴/ ع.ع ۵۷