وزیر علوم در نشست روسای دانشگاه های خراسان جنوبی تاکید کرد:

ضرورت نقش آفرینی بیشتر دانشگاه ها در حل مسائل و مشکلات ملی و محلی

۲۱ مهر ۱۳۹۷ | ۰۸:۳۴ کد : ۴۱۹۸۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۹۶۴
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر "ضرورت نقش آفرینی بیشتر دانشگاه ها در حل مسائل و مشکلات ملی و محلی در کشور" اظهار داشت: دانشگاه‌های بزرگ هم ماموریت های ملی و محلی دارند و اگر ماموریت بین المللی به دانشگاه‌های بزرگ می دهیم، به آن معنا نیست که هیچ وظیفه ای در قبال مشکلات ملی و محلی ندارند.
ضرورت نقش آفرینی بیشتر دانشگاه ها در حل مسائل و مشکلات ملی و محلی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بیرجند، دکتر غلامی جمعه شب در نشست رؤسای دانشگاه های خراسان جنوبی در دانشگاه بیرجند با بیان اینکه دغدغه‌های بسیاری نسبت به حوزه آموزش عالی دیده می‌شود، اظهار داشت: نخستین هدف آموزش عالی این است که مراکز آموزش عالی کوچکی که توجیه اقتصادی دارند تقویت شوند ودر این خصوص باید از ظرفیت مجلس بیشتر استفاده کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: بخش کارشناسی جدی در حوزه آمایش صورت گرفته و به نتایج کلان کلی رسیدیم و لازم است اجرای این طرح را آغاز کنیم و بازخوردهای اجرا را ببینیم.
دکترغلامی تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه، مأموریت گرایی مورد توجه قرار گرفته و اگر مأموریت محلی تعریف می‌کنیم به این معنا نیست که به مأموریت ملی و بین المللی وارد نشویم، بلکه اولویت برای این مأموریت‌ها، حل مشکلات محلی تعریف شده است.
وی افزود: دانشگاه‌های بزرگ هم مأموریت‌های ملی و محلی دارند و اگر مأموریت بین المللی به دانشگاه‌های بزرگ می‌دهیم این به آن معنی نیست که هیچ وظیفه‌ای نسبت به مشکلات محلی و ملی ندارند.
دکتر غلامی با بیان اینکه در مجامع علمی دنیا ما را با جایگاه علمی خود که از طریق انتشارات علمی نشان دادیم، می‌شناسند.، با اشاره به بازنگری در آیین نامه نشریات، گفت: آیین نامه نشریات بازنگری شده و موضوع محدودیت در نشریات برداشته شده است و هر کسی در هر جایی می‌تواند نشریه راه اندازی کند و وقتی ظرفیت خود را نشان داد آن زمان مجوز را به طور قطعی صادر می‌کنیم.
وزیر علوم با بیان اینکه باید انجمن دانش آموخته‌ها را در دانشگاه‌ها داشته باشیم، بیان کرد: توصیه مقام معظم رهبری به مجموعه دانشگاهیان این است که رشد علمی دانشگاه‌ها را حفظ کنیم.
وی افزود: در سال گذشته طرح مهارت افزایی برای دانشجویان در حین تحصیل آغاز شد و هدف آن نیز اشتغال پذیری بیشتر دانشجویان بعد از خروج از دانشگاه بوده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه اگر منابع مالی خوبی به دست بیاوریم به طور قطع رشد بودجه‌ای دانشگاه‌ها بیشتر می‌شود، یادآور شد: تلاش می‌کنیم دانشجویان با مشاغلی که متناسب با رشته تحصیلی آن‌ها است آشنا شوند.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷


( ۱ )