مشاور وزیر علوم در دانشگاه صنعتی بیرجند:

دانشگاه نهادی بین‌المللی با تاثیر محلی است

۲۰ مهر ۱۳۹۷ | ۲۰:۳۱ کد : ۴۱۹۸۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۳۴
دکتر مسعود شمس بخش،مشاور وزیر علوم و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه یک نهاد بین المللی است اما باید تاثیرش معطوف به مسائل منطقه، مملکت و شهر خود باشد.
دانشگاه نهادی بین‌المللی با تاثیر محلی است

‌‌‌‌‌‌‌به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی بیرجند، دکترمسعود شمس بخش، امشب بیستم مهر ماه در مراسم تودیع رئیس سابق و معارفه سرپرست دانشگاه صنعتی بیرجند اظهار داشت: دانشگاه‌ها باید ثابت کنند که می‌توانند در منطقه خود نقش مهمی ایفا کنند.

وی با بیان اینکه اگر آثار وجودی هر دانشگاهی در منطقه خود محسوس نباشد آن دانشگاه خاصیتی نخواهد داشت، افزود: دانشگاه باید تاثیراتی در زندگی مردم منطقه خود داشته باشد.

دکترشمس بخش با بیان اینکه هر دانشگاهی باید ضمن پیشرفت در مراحل علمی، حل کننده مسائل منطقه خود نیز باشد، تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه، ماموریت‌هایی برای دانشگاه‌ها درنظر گرفته شده است.

وی افزود: دسته بندی دانشگاه‌ها در وزارت علوم به این معنا نیست که دانشگاه محلی نمی‌تواند در عرصه‌های دیگر فعالیت کند، بلکه به این معنا است که ماموریت اصلی آن در منطقه خودش است.

مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه انتظار این است که هر دانشگاهی به مسائل محلی بیشتر بپردازد، گفت: آثار دانشگاه صنعتی بیرجند به دلیل موقعیت خود در شرق کشور باید در صنعت شرق به خوبی دیده شود.

دکترشمس بخش با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه‌های پژوهشی و نسل دو کشور به بلوغ خود نزدیک می‌شوند، تصریح کرد: انتظاری که در حال حاضر از دانشگاهیان می‌رود این است که به فناوری ورود پیدا کرده و برای انجام پژوهش‌های درست تلاش کنند.

وی با بیان اینکه تلاش‌ها و پژوهش‌ها باید معطوف به مسائل کشور بوده و برآیند آن‌ها حل مشکلات کشور باشد.، گفت: در این راستا فعالیت‌های دانشگاه صنعتی بیرجند باید ساماندهی شده و لازم است فعالیت‌های دانشگاه بیرجند و دانشگاه صنعتی بیرجند هم افزایی داشته و در تعاملی سازنده، یک برنامه استراتژیک مناسب برای توسعه بخش فنی در استان و منطقه داشته باشند.

دکتر شمس‌بخش در پایان با قدردانی از زحمات دکتر مهرشاد، رئیس سابق دانشگاه صنعتی بیرجند، اظهار امیدواری کرد که دکتر هاشمی سرپرست این دانشگاه، امورات دانشگاه صنعتی بیرجند را در مسیری که در شان دانشگاهیان و دانشجویان این دانشگاه است، به پیش ببرد.

حجت‌الاسلام سیدمحمد باقر عبادی، نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: دانشگاه صنعتی بیرجند تنها دانشگاه صنعتی در شرق کشور است که می‌تواند صنعت استان خراسان جنوبی را به حرکت درآورد.

وی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی بیرجند تنها دانشگاه صنعتی در شرق کشور است که نیاز به توجه بیشتری دارد، اظهار داشت: دانشگاه صنعتی بیرجند، در گرانبهایی است که ظرفیت بالایی دارد.

دکترناصر مهرشاد، رئیس سابق دانشگاه صنعتی بیرجند نیز در این مراسم اظهار داشت: با وجود توسعه کیفی و کمی دانشگاه صنعتی بیرجند در سال‌های اخیر ولی باز هم در این دانشگاه باید برای توسعه بیشتر تلاش کرد.

وی افزود: امیدواریم این دانشگاه با رشد تعداد اعضای هیئت علمی و افزایش بودجه، توسعه پایداری را برای آموزش عالی در شرق کشور رقم بزند.

سپس دکتر هاشمی، سرپرست جدید دانشگاه صنعتی بیرجند با اشاره به اقدامات موثر انجام شده توسط روسای سابق این دانشگاه گفت: از زحمات دوست عزیزم جناب آقای دکتر مهرشاد تشکر می‌کنم و امیدوارم در این مدت که سرپرستی این دانشگاه را برعهده دارم، بتوانم با کمک شما استادان، دانشجویان و کارکنان عزیز، وظیفه خود را به بهترین نحو انجام دهم.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷