دبیر ستاد خیرین آموزش عالی وزارت علوم ؛

بیش از ۱۰۰ طرح خیرساز در دانشگاه‌های کشور در حال اجرا است

۲۰ مهر ۱۳۹۷ | ۱۸:۱۱ کد : ۴۱۹۷۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۲۱
حسین عسکریان ابیانه ، دبیر ستاد خیرین آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در حال حاضر بیش از صد طرح عمرانی توسط خیران در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در دست اجرا است‌.
بیش از ۱۰۰ طرح خیرساز در دانشگاه‌های کشور در حال اجرا است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بیرجند، دکتر عسکریان ابیانه، امروزبیستم مهر در حاشیه مجمع بنیاد حامیان دانشگاه بیرجند اظهار داشت: در حال حاضر فارغ التحصیلان بسیاری از ایران در دانشگاه‌های خارج از کشور هستند که علاقه دارند به بنیاد حامیان بپیوندند بنابراین تلاش می‌کنیم با بنیادهای بین المللی ارتباط برقرار کرده و به این گونه از خدمات این افراد بهره مند شویم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۷۲ بنیاد خیرین در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور فعال است، افزود: دستورالعملی مبنی بر ایجاد بنیاد حامیان در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تهیه شده که در این راستا برخی دانشگاه‌ها ورود پیدا کرده و در دانشگاه‌های کوچک تر بنیاد حامیان در حال راه اندازی است.
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه بیش از ۲۰ بنیاد علاوه بر ساخت و ساز به فعالیت‌های دیگر نیز می‌پردازند، تصریح کرد: در قانون بودجه سال ۹۷ آمده است دستگاه‌هایی اجرایی که قبلاً می‌توانستند یک درصد به دانشگاه‌ها کمک کنند اکنون باید ۴۰ درصد از طریق عقد قرارداد و کارآفرینی به دانشگاه‌ها بدهند و هر سه ماه پول را در حساب خاصی در خزانه قرار دهند که این مهم تاکنون در کشور نبوده است.
دکترعسکریان ابیانه ادامه داد: امسال شش برنامه راهبردی در ستاد خیرین آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دیده شده که در شکل عملیاتی هر کدام پنج برنامه در نظر گرفته شده است.
وی بیان کرد: ارتباط با بنیادها و نهادهای بین المللی برای تسهیل کمک‌ها به تشکل‌های ایرانیان مقیم خارج و کمک به ایجاد ارتباط تنکاتنگ بین جامعه فارغ التحصیل با بنیادهای خیرین دانشگاه از راهبردهایی است که در ستاد خیرین درنظر گرفته شده است.
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: کمک به ایجاد بنیادهای نیکوکاری جدید و گسترش بنیادهای موجود در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری و رفع مشکلات و موانع قانونی مانند معافیت‌های مالیاتی، پیگیری برای افزایش تسهیلات و اعتبارات ۵۰ درصدی برای جذب حمایت‌های خیرین از جمله این راهبردها است.
دکترعسکریان ابیانه افزود: ایجاد بستر و محیطی امن برای سرمایه گذاری در پروژه‌های مشارکتی از طریق پیشنهاد و قوانین و مقررات پویا و هماهنگی با معاونت امور حقوقی و مجلس برای طی روند قانونی از دیگر راهبردهای ستاد خیرین آموزش عالی وزارت علوم است.
وی در پایان گفت: گسترش فعالیت‌های بنیادها علاوه بر ساخت و ساز به سایر فعالیت‌ها نظیر اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان بی بضاعت، کارآفرینی، تجهیز آزمایشگاه‌ها، کمک به ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و نگهداری اماکن آموزشی، پژوهش از دیگر راهبردهای ستاد خیرین آموزش عالی وزارت علوم است.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷