اولین کنگره اورآسیایی علوم ورزشی در دانشگاه تبریز آغاز به کار کرد

۱۹ مهر ۱۳۹۷ | ۱۹:۵۶ کد : ۴۱۹۷۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۳۵
اولین کنگره اورآسیایی علوم ورزشی با حضور پژوهشگران، استادان داخلی و خارجی به میزبانی دانشگاه تبریز آغاز به کار کرد.
اولین کنگره اورآسیایی علوم ورزشی در دانشگاه تبریز آغاز به کار کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، در آیین افتتاحیه این کنگره، دکترعلی شریف نژاد رئیس پژوهشگاه علوم ورزشی با بیان اینکه برگزاری این کنگره، نشان از پتانسیل های بالای دانشکده های علوم ورزشی در استان ها است، اظهار داشت: باید از این ظرفیت ها برای توسعه علوم ورزشی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بهره مند شد.
دکتر شریف نژاد در ادامه با تاکید بر اینکه پژوهشگاه علوم ورزشی نیز از برگزاری چنین برنامه های در سطح بین المللی و با کیفیت بالا حمایت های لازم را می کند، یادآور شد: حمایت از طرح ها با رویکرد بین المللی و با توجه به نیاز هر منطقه از دیگر راهبردهای این پژوهشگاه است.
وی در بخش دیگر سخنان خود ضمن ارایه گزارشی از پژوهشگاه علوم ورزشی خاطر نشان کرد: اخیراً جشن ۲۰ سالگی تاسیس این پژوهشگاه گرامی داشته شد و در حال حاضر این پژوهشگاه با ۲۲ عضو هیات علمی در ۵ گرایش تخصصی در سطح ملی، منطقه ای و فرا منطقه ای مشغول فعالیت است.
وی با بیان اینکه این پژوهشگاه ملی است و متعلق به همه ملت ایران است، یادآور شد: هم اکنون ۶۸ طرح پژوهشی در این پژوهشگاه در حال اجرا است که از این تعداد اجرای ۳۸ مورد از آنها را اعضای هیات علمی و محققان دانشکده های تربیت بدنی و علوم ورزشی در سطح استان ها بر عهده دارند.
رئیس پژوهشگاه علوم ورزشی تصریح کرد: استادان و محققان دانشکده های تربیت بدنی و علوم ورزشی در سطح استان ها باید طرح های خود را در راستای نیاز بومی منطقه ارایه و به اجرا در بیاورند که در این صورت از سوی پژوهشگاه علوم ورزشی مورد حمایت قرار خواهند گرفت.
دکتر اصغر عسگری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز در سخنانی توسعه همکاری های بین المللی را از جمله راهبردهای کلان دانشگاه تبریز برشمرد و اظهار داشت: در حال حاضر دانشگاه تبریز در عرصه توسعه همکاری های بین المللی به صورت گسترده فعال بوده و با دانشگاه های مختلف جهان، به ویژه با کشورهای منطقه قرارداد و تفاهم نامه همکاری دارد.
وی افزوئد: هم اکنون دانشگاه تبریز ۸۰ قرارداد و تفاهم نامه همکاری با دانشگاه های دنیا دارد و در اتحادیه های بزرگ بین المللی از جمله اتحادیه دانشگاه های جهان (IAU)، اتحادیه دانشگاه های بین المللی (IUC) و اتحادیه دانشگاه های منطقه قفقاز(KUNIB) حضوری فعال دارد.
پروفسور مهمت گونای رئیس اتحادیه اورآسیایی علوم ورزشی نیز در این کنگره با تقدیر از برگزار کنندگان این همایش گفت: از جمله مهم ترین دستاورد این کنگره افزایش دوستی بین کشورهای عضو است و در همین راستا ضروری است با برگزاری چنین برنامه هایی بتوان بر توسعه و همکاری ملت ها و کشورها افزود.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه ایران همواره برای ما اهمیت زیادی دارد، اظهار داشت: برگزاری اولین کنگره در تبریز را به خاطر انتخاب این شهر به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام برگزیدیم.
رئیس اتحادیه اورآسیایی علوم ورزشی افزود: ورزش، زبان مشترکی است که همه ما را به همدیگر پیوند می دهد و از این رو باید ازاین ظرفیت برای توسعه همکاری مشترک بین ملت ها استفاده کرد.
به گفته وی اگر در بین کشورها و ملت های منطقه صلح و دوستی باشد، بیگانگان نمی تواند در منطقه دخالت و نفوذ داشته باشند.
دکترسعید نیکوخصلت، دبیر اولین کنگره اورآسیایی علوم ورزشی در دانشگاه تبریز گفت:: این کنگره نقطه عطفی برای گسترش و توسعه همکاری های ورزشی در سطح منطقه و به ویژه کشورهای دوست و همسایه خواهد شد.
وی افزود: امروزه ورزش در بین کشورها جایگاه ویژه ای دارد و از این رو باید از ظرفیت های این حوزه برای توسعه همکاری ملت ها، برای صلح، دوستی، وحدت و همکاری کشورها بهره مند شویم.
نایب رییس اتحادیه اورآسیایی علوم ورزشی، در ادامه با اشاره به اهداف این کنگره گفت: هدف این کنگره، گردهمایی نمایندگان برجسته علمی و اجرایی و صاحبنظران علوم ورزشی برای ارائه آخرین دستاوردهای بنیادی، کاربردی و پیشرفته است.
دکتر نیکوخصلت افزود: علاوه بر این، هدف کنگره، کمک به نمود تحولات علوم ورزشی است. تحولاتی که متناسب با نیازهای جامعه در فضای حرفه‌ای و اجتماعی متبلور می‌شوند. این کنگره برای تشویق و تقویت همکاری‌های بین‌المللی در زمینه علوم ورزشی برای ارتقای سطح علم در سطوح محلی، منطقه‌ای و بین قاره‌ای آسیا و اروپا توجه ویژه‌ای دارد.

وی با بیان اینکه برای یادگیری شرکت‌کنندگان، این کنگره افتخار دارد تا هر فرصت ممکنی را از طریق برگزاری جلساتی در قالب کارگاه‌های تخصصی و نشست‌های مختلف فراهم کند، تصریح کرد: همچنین کنگره در نظر دارد تا محیطی الهام‌بخش برای تحلیل چالش‌ها و چشم‌اندازهای علوم ورزشی و زمینه‌های مرتبط به ویژه برای محققان جوان و تصمیم گیرندگان فراهم کند.
دبیر اولین کنگره اورآسیایی علوم ورزشی در دانشگاه تبریز تاکید کرد: این کنگره بیشتر در راستای سیاست های علمی اتحادیه اورآسیایی علوم ورزشی (ESSU) که یک سازمان غیر انتفاعی بین‌المللی بوده و سال ۲۰۱۷ در آنکارای ترکیه تاسیس شده است، برگزار می شود.
به گفته وی گردهمایی متخصصان و صاحب نظران علوم ورزشی داخلی و خارجی جهت انتقال تجربیات همدیگر و تبادلات علمی همزمان با رویداد تبریز ۲۰۱۸ و کمک به کاربردی کردن یافته‌های دانشگاهی از دیگر اهداف اصلی این کنگره است.
وی یادآور شد: اتحادیه اورآسیایی علوم ورزشی، دانشگاه تبریز با محوریت دانشکده تربیت بدنی و پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی متولیان برگزاری اولین کنگره اورآسیایی علوم ورزشی هستند.
دکتر یعقوب بدری آذرین، رئیس دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تبریز نیز در این آیین با اشاره به توانمندی های حوزه ورزش در عرصه های مختلف گفت: ورزش پیوند دهنده همه ملت ها و جوامع است که از این طرق ضمن جمع شدن در کنار همدیگر می توانند برای توسعه و ارتباط بیشتر با یکدیگر همکاری و رقابت سالم داشته باشند.
دکتر بدری آذرین در ادامه تصریح کرد: با استفاده از ورزش می توان تندرسی و سلامتی را در جامعه نهادینه کرد و از این رو متولیان و دستگاه های ذی ربط باید بیش از اینها به بردن ورزش در بطن جامعه توجه داشته باشند.
وی در ادامه با اشاره به فلسفه برگزاری این کنگره در حد بین المللی نیز یادآور شد: این کنگره فرصت خوبی برای گردهمایی متخصصین و صاحب نظران علوم ورزشی داخلی و خارجی، جهت ارائه آخرین دستاوردها و تبادلات علمی همزمان با رویداد تبریز ۲۰۱۸ و کمک به کاربردی نمودن یافته‌های دانشگاهی است.
دکتر وحید ساری صرّاف، دبیر علمی اولین کنگره اورآسیایی علوم ورزشی در دانشگاه تبریز نیز در آیین آغاز به کار این کنگره اظهار داشت: با اعلام فراخوان این کنگره حدود ۶۰۰ مقاله به دبیرخانه آن ارسال شده که از این تعداد بیش از ۴۵۰ مقاله پذیرفته شده است.
به گفته وی از این تعداد مقالات ارسال شده حدود ۸۰ مقاله در قالب سخنرانی و بقیه مقالات نیز در قالب سخنرانی کوتاه در چهار محور و پانل این کنگره شامل فیزیولوژی ورزشی، حرکت ورزشی، مدیریت ورزشی و طب ورزشی ارایه خواهند شد.
این عضو هیات علمی دانشگاه تبریز یادآور شد: در صول سه روز برگزاری این کنگره در هر محور ۱۸ سخنرانی که ۴ الی ۶ سخنرانی کلیدی از سوی پژوهشگران ارایه خواهد شد و برگزاری ۷ کارگاه آموزشی از دیگر برنامه های این کنگره است.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷